PROIECT DIDACTIC
I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITATII DE INVATARE
UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul de Arta Margareta Sterian - Buzau
CLASA: a III -a E
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Verbul
DURATA ACTIVITATII: 50 minute
DATA:
TIPUL ACTIVITATII: Recapitulare si sistematizare a cunostintelor
II. OPERATIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMA COMPETENTELE SPECIFICE
CODUL |
Obiective de referinta |
Obiective operationale |
O. 1. |
1.1 - sa recunoasca in texte diferite elemente de constructie a comunicarii; 1.2 - sa realizeze acordurile gramaticale in enunturile redactate; 1.3 - sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare. |
sa recunoasca verbul in diverse situatii; sa enumere verbe care exprima starea, existenta, actiunea; sa asocieze verbul cu persoana si numarul corespunzator sa scrie verbe la timpurile prezent,trecut si viitor sa analizeze verbe dupa model. |
III. STRATEGII DIDACTICE
-metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul,munca independenta,jocul
didactic,Brainstormingul;
-materiale didactice: planse, rebus,fise de munca independenta;
-organizarea activitatii: individual, frontal, pe echipe.
IV. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECTIE
V. STRATEGII DE EVALUARE
Nr.crt. |
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Continuturi |
Metode si procedee |
Evaluare |
1 |
Moment organizatoric |
-sa participe activ la pregatirea salii de clasa pentru lectie |
Se va organiza locul de desfasurare al lectiei pentru desfasurarea in conditii optime a procesului de predare invatare. Se vor pregati materialele necesare lectiei. Se va stabili linistea si disciplina. |
-conversatia | |
2 |
Verificarea temei |
-sa sesizeze si corecteze eventualele greseli ale temei |
Se va realiza verificarea calitativa si cantitativa a temei. . |
-conversatia | |
3 4 5 |
Verificarea si reactualizarea cunostintelor anterior insusite Captarea atentiei Anuntarea temei si a obiectivelor operationale |
-sa citesca corect; -sa raspunda corect la intrebare -sa asculte cu atentie tema si obiectivele propuse -sa cunoasca definitia verbului -sa completeze spatiile cu verbe care arata actiunea, starea existenta -sa asocieze verbul cu starea pe care o exprima -sa asocieze verbul cu persoana si numarul corespunzator -sa completeze propozitiile lacunare cu verbe corespunzatoare -sa scrie verbele la timpul prezent, trecut si viitor -sa recunoasca timpul verbului -sa gaseasca raspunsurile ghicitorilor -sa analizeze corect verbele -sa analizeze corect verbele -sa-si dezvolte spiritul de competitie |
Se va realiza o citire in lant a textului "Alisa si Iepurasul Alb" de Lewis Carol. Fiecare elev va raspunde in scris la o intrebare din lectie, de pe fisa. Se propune elevilor spre rezolvare un rebus. Pe coloana verticala de la A la B se va obtine cuvantu "VERBUL" Cerinte : 1.Opusul cuvantului "pleaca" 2.Opusul cuvantului "intra" 3.Nu tace 4. Conifer 5. Opusul cuvantului "vinde" 6.Sens asemanator cuvantului "a munci" Se va spune elevilor ca in aceasta ora vor recapitula notiunile insusite pana acum despre verb,vor rezolva diverse exercitii in care au sarcina de a descoperi, enumera, inlocui, analiza, aseza verbele la timpul potrivit . Se va lucra diferentiat, pe trei grupe, atat individual cat si pe echipe. Se porneste de la o schema,care se va completa pe parcursul orei cu toate notiunile legate de verb,de catre elevi sau invatator. Se propun elevilor spre rezolvare urmatoarele exercitii: 1 . Alege varianta corecta: Gr.1 Verbul este: a) un substantiv b)o parte de vorbire Gr. 2 Verbul este: a) un cuvant de legatura b)o parte de vorbire Gr.3 Verbul este: a)o parte de vorbire b) o parte de propozitie Pentru sa-si reaminti ce exprima verbul, se va rezolva la tabla o grila in care se vor gasi cuvintele, actiune, exitenta, stare. 2.Completeaza spatiile punctate cu verbe care arata: Ec.. 1 -actiunea Vantul cu putere. Clopotelul.. de iesire. Primavara..la noi in sat. Ec..2- stare Pentru ca nu a primit un cadou, fetita s-a . Tata autobuzul in statie. Bunicul pe scaun. Ec..3- existenta Marcelain gradina. In acvariu .multi pestisori. .. odata, un mos si-o baba. . 3. Uneste cu sageata fiecare element din coloana A, cu elementul corespunzator din coloana B GR. 1 A B Mananca STARE exista ACTIUNE sta EXISTENTA Gr. 2 Viseaza Danseaza STARE Coboara ACTIUNE Sunt EXISTENTA Pentru reactualizarea numerelor verbului se va rezolva la tabla o grila din care elevii vor gasi numerele verbului.
4. Ec..1 Scrie verbele in coloane, la numarul corespunzator se uita, mergeti, cant, privim Ec..2 Taie, cu o linie, forma incorecta a verbelor din propozitiile de mai jos: Pasarile zbor/zboara la mare inaltime. Raul curge/curg lin la vale. Eu zbor/ zboara cu avionul. Apele oltului curg/curge la vale. Ec.3 Identificati verbele. Treceti-le in tabel la numarul corespunzator. Copilul respira aerul curat. Pasarile calatoare se intorc din tarile calde. Se urca pe tulpina zorelei un gandacel. Baietilor le place foarte mult sportul. 5. Gr.1 Uneste pronumele, cu forma corecta a verbului: Eu alearga Tu alergam El ( ea) alerg Noi alergi Voi alearga Ei (ele) alergati Gr.2 Completeaza spatiile punctate cu verbele potrivite din paranteze: ..clopotelul. Elevii .in pauza. Toti in curtea scolii. (ies, merg, suna) Gr. 3 Completeaza spatiile punctate cu forma corespunzatoare a verbului: Miruna (vin ).. in vacanta la bunica. Acolo se (intalniti). cu prietena ei, veronica.Ea (locuim).. la Bucuresti. Fetele isi (povesteste)..prin ce peripetii au trecut. Pentru timpul verbului se propune urmatorul exercitiu: 6.Scrie verbul "a invata" dupa exemplul dat: Ec..1 ACUM-eu invat noi tu voi el, (ea) ei, (ele) Ec.2 IERI -eu am invatat noi tu voi el, (ea) ei, (ele) Ec. 3 MAINE- eu voi invata. noi tu voi el, ( ea) ei, (ele) 7. Alege forma corecta a verbului: Gr.1 Tu o sa primesti un cadou. GR.2 Eu citesc o carte -IERI GR.3 Am castigat concursul de matematica. -ACUM -MAINE .8. Citeste ghicitoarea, recunoaste verbele,apoi analizeaza-le: Ec.1 "Umbla mosul prin padure Dupa zmeura si mure!" (Ursul) Ec..2 "Toata ziua stau pe lac Si va spun mereu "mac-mac"! (Rata) Ec..3 "Bucalaie de la stana, Ne dau miel, lapte si lana." (Oaia) 8. Analizeaza verbul din propozitie: Gr.1- Noi cantam in corul scolii. Gr.2- Rezolvati exercitiile corect! Gr.3 -Sa povestesti tot ce s-a intamplat! 9.Concurs pe echipe: fiecare echipa are sarcina de a scrie trei verbe care incep cu literele a, m, v. Catiga echipa care termina prima |
-conversatia -explicatia -munca independenta -conversatia -munca independenta -conversatia -explicatia -act.frontala -Brainstorming -fise de lucru pe echipe -exercitiul -act.pe echipe -munca independenta -exercitiul -conversatia -Brainstorming -act.frontala -act.pe echipe -conversatia -explicatia -exercitiul -munca independenta -explicatia -exercitiul -act. pe echipe -conversatia -explicatia -exercitiul -munca independenta -act.pe echipe -act.frontala -munca independenta -competitia |
Se considera perfomanta daca elevii raspund corect la intrebari Se considera performanta daca elevii stiu definitia verbului Se considera performanta daca elevii cunosc verbe care arata starea, actiunea, existenta Se considera performanta daca elevii asocieaza verbul cu persoana si numarul corespunzator Se considera performanta daca elevii recunosc timpul verbului Se considera performanta daca elevii analizeaza corect verbul pe fisa individuala |
7 |
Aprecieri individuale si colective |
Se fac aprecieri individuale si colective | |||
8 |
Tema pentru acasa |
-sa efectueze corect tema pentru acasa |
Elevii au de completat individual acasa, aceeasi schema care s-a completat colectiv in clasa. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |