Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC CLASA: a III-a Educatie plastica - Culori primare. Culori binare.

DIDACTIC CLASA: a III-a Educatie plastica - Culori primare. Culori binare.


PROIECT DIDACTIC

DATA:

SCOALA: cu clasele I-VIII Isalnita

CLASA: a III-a A

ARIA CURRICULARA: Arte



DISCIPLINA: Educatie plastica

UNITATEA DE INVATARE: Culoare- amestecuri

SUBIECTUL: Culori primare. Culori binare

TIPUL LECTIEI:formare de priceperi si deprinderi

DURATA:

Obiective de referinta:

sa selecteze diverse materiale (culori de apa, tusuri, creioane, pensule, plastilina etc.), in

vederea utilizarii acestora

sa compare culori sau grupe de culori, in functie de locul acestora in steaua culorilor

sa utilizeze criterii evaluative in analiza propriilor exprimari plastice si a celorlalti

Obiective operationale

a.     Cognitive:

O1 - sa identifice culorile primare si binare din steaua culorilor;

O2 - sa explice denumirea de culoare primara si binara;

O3 - sa recunoasca tipul culorilor folosite in reproducerile de arta si pe plansa model;

O4 - sa obtina culorile secundare prin amestecul celor primare

O5 - sa realizeze in mod original compozitia "Toamna", folosind culorile primare si binare; 

O sa evalueze lucrarile tinand seama de urmatoarele aspecte: finalizare, corectitudine,

aspectul estetic al lucrarii

b. Psihomotorii:

O sa manuiasca corect instrumentele de lucru ;

c. Afective:

O - sa traiasca bucuria reusitei personale si a clasei;

Resurse:

a )procedurale metode si procedee conversatia, explicatia, exercitiul, observatia,

demonstratia, instructajul

- forme de organizare frontal, individual

b) materiale steaua culorilor,plansa culorilor primare si binare,plansa "Fluturi",atlas de  

arta,casetofon, caseta audio,bloc de desen,pahar cu apa,acuarele,pensula

Bibliografie:

x x x; Programa scolarǎ aprobatǎ cu O.M. nr. 3919/ 20.04.2005

Ilioaia, Maria, Metodica predarii desenului la clasele I - IV, Editura Didactica si Pedagogica, 1990, Bucuresti

Rotaru, Maria; Dumbrava, Maria - Educatia plastica in invatamantul primar,

,,Sugestii metodice pentru invatatori", Editura "Gheorghe Cartu Alexandru,"Craiova, 1996

Secventele

lectiei

Durata

Ob

op.

Desfǎsurarea lectiei

Strategii didactice

Activitatea invǎtǎtoarei

Activitatea elevilor

resurse

procedurale

resurse

materiale

forme or

ganizare

1. Moment organizatoric

Vor fi asigurate conditiile optime desfasurarii lectiei de educatie plastica

-pregǎtesc materialele necesare.

frontal

2. Captarea atentiei

Se prezinta un PPT

Voi adresa elevilor cateva intrebari.

Care dintre fluturi v-a placut mai mult? Dece ?

Ce culori  ati identificat la acesti fluturi ?

-urmaresc prezentarea   si apoi raspund la intrebari

Conversatia

frontal

2.Verificarea

cunostintelor

anterioare

O1

O2

Voi prezenta elevilor «Steaua culorilor ».

Ce observati ? 

Ce culori recunoasteti ?

Cum se numesc aceste culori ? De ce ?

-se prezinta imaginea cu obtinerea culorilor binare

( anexa 2)

Ce culoare obtinem prin amestecul culorilor rosu si galben?

Dar prin amestecul culorilor galben si albastru?

Dar daca amestecam culorile albastru cu rosu?

-participǎ la discutie.

-observa plansele prezentate si raspund la intrebarile adresate de invatator

Conversatia

Explicatia

Steaua culorilor

Planse

frontal

frontal

4.Anuntarea temei

Astazi, la ora de educatie plastica, vom realiza o lucrare cu tema « Fluturi» unde vom folosi culorile primare si binare.

Va trebui sa obtineti culorile binare si sa le folositi in lucrarea propusa.

- asculta tema si obiectivele propuse pentru lectie

frontal

5.Prezentarea si intuirea modelului

O3

Voi prezenta plansa model si se poarta o discutie in legatura cu plansa. (Ce observati pe aceasta plansa ? Care sunt caracteristicile?)

Voi cere elevilor sa recunoasca culorile primare si apoi pe cele binare.

Voi prezenta cateva plase din « Albumul de arta » si voi cere elevilor sa recunoasca culorile primare si apoi pe cele binare.

-raspund la intrebarile adresate.

- recunosc culorile primare si binare.

Conversatia

Plansa model

Reprodu-

ceri dearta

frontal

6. Explicarea modalitatii de realizare

Se explica etapele realizarii lucrarii. Li se atrage atentia elevilor cu privire la folosirea fondului si orientarea pe plansa de lucru. 

- asculta cu atentie explicatiile.

Explicatia

Conversatia

Plansa model

frontal

7. Realizarea (executia) lucrarii

O4

O

O

Fiecare elev are pe banca materialele necesare realizarii lucrarii.

Se supravegheaza modul de executie corectand eventualele greseli sau dand unele indicatii.

- observa materialele necesare realizarii lucrarii.

- executa lucrarea ceruta si sunt atenti sa se incadreze in tema propusa, la aspectul estetic al lucrarii.

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Foi de bloc de desen

acuarele

pahar cu apa

pensula

individual

Evaluarea lucrarii

O O

Lucrarile elevilor vor fi apreciate tot de catre ei dupa:

corectitudinea aplicarii culorii;

respectarea temei propuse;

aspectul ingrijit al lucrarii;

completarea dupa imaginatie a lucrarii;

Se va face o apreciere generala a activitatii.

Elevii vor analiza corectitudinea tehnicilor utilizate si vor aprecia gustul pentru frumos la elevii care au realizat lucrarile corect

Aprecierea Conversatia

Observatia

Analiza

Comparatia

Lucrarile realizate

frontal






Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.