PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: a IV-a B
INSTITUTOR:
SCOALA GIMNAZIALA NR. 22 " DIMITRIE CANTEMIR", GALATI
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE: Pronumele personal
SUBIECTUL: Scrierea corecta a cuvintelor cel/ ce-l
TEXTUL SUPORT:" O vizita in atelierul lui Brancusi" dupa Cella Delavrancea
TIPUL LECTIEI: mixta
DURATA:45 minute
OBIECTIVE DE REFERINTA:
2.5 - sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie a comunicarii studiate;
4.1- sa aplice in mod constient regulile de ortografie si de punctuatie;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1- sa explice scrierea corecta a ortogramelor cel/ce-l, analizand din punct de vedere gramatical structura ortogramei;
O3- sa completeze enunturi lacunare cu varinata corespunzatoare a structurii cel/ce-l, respectand regulile invatate;
O4- sa integreze in enunturi proprii corecte din punctul de vedere al scrierii si al exprimarii ortogramele cel/ce-l, respectand conditiile date;
O5- sa diferentieze enunturile corecte de cele incorecte, folosind un cod al culorilor.
O6- sa manifeste interes pentru o exprimare corecta, frumoasa, ingrijita, pentru imbogatirea vocabularului;
RESURSE
POCEDURALE:
de comunicare orala: - expozitive: explicatia;
- conversative: conversatia;
de explorare: - directa: observarea dirijata;
de actiune reala: exercitiul, metoda R.A.I,exercitiul - joc;
ORGANIZATORICE frontal, individual, independent, in perechi
MATERIALE:
pentru elevi: fise de lucru, jetoane verzi si rosii;
pentru invatator: markere, o marioneta, poster cu simboluri, plansa didactica cu ortogramele, plansa didactica cu exercitii, jetoane cu propozitii, flip-chart;
EVALUATIVE: observarea sistematica a elevilor, aprecierea verbala, autoevaluarea, proba scrisa.
BIBLIOGRAFIE:
a) oficiala
& M.E.C.-"Curriculum National"- Programe scolare pentru clasa a IV-a, aprobat prin ordinl ministerului Nr. 3919/20.04.2005
b) pedagogica
& Barna A., Antohe G. - "Indrumar metodic pentru practica pedagogica - institutori, Editura Fundatiei Universitare "Dunarea de Jos", Galati , 2004
& Barna, Andrei, Antohe, Georgeta - "Curs de pedagogie", vol I-II, Editura Logos, Galati, 2002
c) metodico - didactica
& Nuta, Silvia - ,,Metodica predarii limbii romane in clasele primare" vol. I, Editura Aramis, Bucuresti, 2002
& Pitila, Tudora; Mihailescu, Cleopatra - "Limba si literatura romana"- Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2006
& Paraiala, Viorica; Paraiala, Cristian-George; Paraiala, Dumitru - Limba Romana - Culegere-auxiliar pentru clasa a IV-a, Editura Euristica, Iasi, 2006
ANEXE:
Poster cu simboluri
Fisa de lucru cu exercitii aplicative
Jetoane cu propozitii
Fisele de evaluare
Tema pentru acasa
ETAPELE INSTRUIRII SI DOZAREA |
OB. OP. |
CONTINUTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI |
RESURSE |
EVALUARE |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
procedurale |
materiale |
organizatorice | |||
1. Moment organizatoric 1 min |
-Se vor asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei: pregatirea materialului didactic necesar; stabilirea ordinii si linistii in clasa. |
- Elevii isi scot pe banca materialele necesare pentru ora de limba romana. | |||||
2. Verificarea temei si a cunostintelor dobandite anterior min |
- Se verifica cantitativ si calitativ tema avuta de lucrat acasa. Metoda Rai - Invatatorul explica sarcinile de lucru, apoi formuleaza prima intrebare si arunca obiectul( o marioneta) catre un elev. Acesta raspunde la intrebare, formuleaza alta intrebare si numeste colegul care sa raspunda avand ca text suport " O vizita in atelierul lui Brancusi" dupa Cella Delavrancea. Exemplu: - Ce stii despre Constantin Brancusi? - Despre ce ai invatat in lectia " O vizita in atelierul lui Brancusi"? - Cum justifici faptul ca sculptorul este un mare artist? - Care sunt consecintele faptului ca in Targu Jiu s-a realizat parcul tematic? |
- Prezinta temele si citesc rezolvarile exercitiilor solicitate. - Indeplinesc sarcinile impuse de metoda de lucru. |
Conversatia Metoda Rai |
O marioneta |
Frontal Frontal |
Observarea sistematica a comportamen-tului elevilor |
|
3. Captarea atentiei 3 min |
- Se realizeaza cu ajutorul unui poster cu simboluri. - Se cere elevilor sa reconstituie textul completand spatiile punctate cu cuvintele sugerate de imagini, apoi sa observe cuvintele evidentiate cu alta culoare. ( Anexa 1) |
- Completeaza textul, descifrand simbolurile. - Observa cuvintele evidentiate. |
Explicatia observarea dirijata Exercitiul |
Poster |
Frontal | ||
4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale 2 min |
Se precizeaza ca vor studia ortogramele cel/ce-l. Trebuie sa fie atenti, astfel incat la sfarsitul orei elevii sa scrie corect ortogramele cel/ ce-l, sa utilizeze corespunzator ortogramele nou invatate in enunturi proprii. - Se noteza titlul lectiei pe tabla. |
Retin cele comunicate. - Noteza titlul lectiei noi in caiete. |
Explicatia | ||||
5. Dirijarea invatarii 10 min |
O1 O3 O1 O6 O3 |
- Pornind de la exemplele din poster, se explica elevilor scrierea corecta a celor doua ortograme. Cel= un cuvant de sine statator care tine locul unui substantiv de genul masculin sau neutru sau se asaza inaintea unui adjectiv pentru a evidentia gradul insusirii. Exemple Brancusi este cel care.; Cel de acolo; Cel mandru, cel rosu, cel mai inalt.; Ce-l= doua cuvinte diferite rostite in aceeasi silaba, unde: ce = un cuvant cu care se formuleaza o intrebare sau se realizeaza o legatura intre propozitii. -l = pronume personal, forma neaccentuata; Exemple Ce-l deosebeste..? Ceea ce-l impresiona - Se atrage atentia asupra faptului ca dupa scrierea ortogramei ce-l urmeaza un verb. |
- Sunt atenti la explicatiile date. - Noteaza in caiete explicatiile teoretice primite. - Dau si alte exemple legate de scrierea ortogramelor cel/ ce-l. |
Explicatia Observarea dirijata Conversatia |
Plansa didactica cu cele doua ortograme |
Frontal |
Observarea sistematica a comportamen-tului elevilor |
6. Asigurarea retentiei si a transferului min |
O6 O2 O3 O4 |
Exercitii aplicative - Se propun spre rezolvare cateva exercitii prin care se consolideaza cunostintele teoretice nou insusite. ( Anexa 2): Exercitiu de alegere a variantei corecte; Exercitiu de completare cu varianta corecta a ortogramelor cel/ ce-l; Exercitiu de alcatuire de expresii ce contin ortogramele cel/ce-l; Exercitiu de exemplificare a ortogramei cel in scrierea substantivelor proprii; Exercitiu de alcatuire de enunturi dupa sarcini date. |
-Lucreaza in perechi cat mai multe propozitii in care sa foloseasca ortogramele studiate. |
Explicatia Conversatia Exercitiul |
Fise de lucru |
Independent Frontal Individual In perechi Frontal |
Autoevaluare Observarea sistematica a comportamen-tului elevilor |
7. Obtinerea performantei min |
O5 |
- Se realizeaza cu ajutorul jocului "Rosu- Verde" - Pe tabla vor fi afisate rand pe rand, cateva planse cu enunturi ce contin ortogramele invatate. Elevii vor avea ca sarcina sa ridice mana de culoare rosie daca este incorecta scrierea propozitiei, respectiv mana de culoare verde daca propozitia este corecta. (Anexa 3) |
-Asculta cu atentie regulile jocului. - Identifica scrierea corecta a propozitiilor afisate. -Ridica cartonasul corespunzator variantei alese. |
Explicatia Conversatia Exercitiul-joc |
Jetoane cu propozitii Jetoane cu manute |
Frontal |
Observarea sistematica a comportamen-tului elevilor |
8. Evaluarea cunostintelor dobandite min |
O6 |
- Se realizeaza prin fisa de evaluare.(Anexa 4) - Se precizeaza sarcinile si timpul de lucru. Se dau indicatiile necesare. |
- Rezolva itemii din fisa de evaluare. |
Exercitiul |
Fisa de evaluare |
Independent |
Proba scrisa |
9. Incheierea lectiei min |
- Se anunta tema pentru acasa. ( Anexa 5) -Se vor face aprecieri cu privire la modul de lucru al elevilor si se vor acorda calificative. |
- Isi primesc tema. - Asculta aprecierile facute. |
Aprecierea verbala |
ANEXA 1
CONSTANTIN BRANCUSI
cel mai inalt edificiu din.. .
Despre sale spunea ca trebuie "sa le iubesti si sa ai dorinta sa te joci cu ele".( C. Brancusi)
lucreze, intru bucurie! Sa cante, asemenea .. .! "(C. Brancusi).
Anexa 2
Exercitii aplicative
Alege varianta corecta a ortogramei cel/ce-l:
Ionel este cel/ce-l mai neastamparat coleg al nostru.
Cel/ce-l mai interesant spectacol vizionat a fost "Greuceanu".
Mai devreme doctorul l-a intrebat cel/ce-l doare.
Privea de fiecare data pe cel/ce-l din fata sa.
Se da textul:
,,Pe inserat, cumatrul lup. viclean a iesit din padure. El se indrepta spre satul vizitase si ceva timp mai inainte. face sa fie atat de temator? A! E dulaul mare si gras .. intalnise chiar la prima casa la care intrase.
Completeaza spatiile punctate cu ortograma potrivita.
Construieste expresii in care sa se regaseasca ortogramele cel/ce-l.
cel |
ce-l |
Noteaza pe biletelul galben cel putin trei substantive proprii care contin ortograma cel intalnite in textele citite.
Alcatuieste doua enunturi conform cerintelor formulate:
a) enunt interogativ, negativ , ortograma cel
b) propozitie dezvoltata, afirmativa, ortograma ce-l.
Anexa 3
ORTOGRAMA CEL/CE-L
Cel mai plapand ghiocel isi scoate capsorul din zapada.
De cel cearta mereu doamna invatatoare pe George?
A plecat din clasa cel mai bun elev.
Nu reuseste sa-l vada niciodata pe ce-l care i-a fost dascal.
Prietena sa, Ioana, l-a intrebat pe Matei la cel poate ajuta.
Mircea cel Batran a fost domnitorul Tarii Romanesti.
Ce-l plictiseste ce-l mai tare este sa se uite la filme.
Priveste cel mai frumos tablou, Andreea !
Cel mai mult i-a placut ce-l cu ciocolata.
Mama este fiinta cel ingrijeste cand este bolnav.
Anexa 4
FISA DE EVALUARE 1
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba romana
Clasa a IV-a B
Capacitatea: Scrierea corecta a ortogramelor
Subcapacitatea: Scrierea corecta a ortogramelor cel/ ce-l
Obiective operationale:
O1: sa stabileasca valoarea de adevar a enunturilor date;
O2: sa alcatuiasca o propozitie in care cel sa intre in alcatuirea unui substantiv propriu;
O3: sa aleaga varianta corecta, corectand greselile de scriere.
Subiectele propuse:
Noteaza cu A daca sunt scrise corect enunturile si cu F daca sunt gresite:
Ceea ce-l impresioneaza pe Brancusi este ca fata simte ca " arama canta".
Cella Delavrancea a fost impresionata de ce-l ce avea sa o invite la niste ciuperci gatite.
Cel determina pe Brancusi sa o examineze pe fata fara indulgenta?
Scrie o propozitie in care cel sa intre in alcatuirea unui substantiv propriu.
In enuntul " mihai este ce- l cel insoteste de fiecare data la Medic." sunt:
a) 2 greseli;
b) 4 greseli;
c) 5 greseli;
d) alta varianta.
Corecteaza greselile identificate.
Descriptori de performanta:
Calificativ Itemi |
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
I1 |
Identifica corect valoarea de adevar in 3 exemple. |
Identifica corect valoarea de adevar in 2 exemple. |
Identifica corect valoare a de adevar in 1 exemplu. |
I2 |
Alcatuieste corect propozitia folosind ortograma cel in structura substantivului propriu respectand regulile de ortografie si punctuatie. |
Alcatuieste propozitia folosind ortograma cel in structura substantivului propriu, avand 1-2 greseli de scriere. |
Alcatuieste propozitia folosind ortograma cel in structura substantivului propriu, avand 3-4 greseli de scriere. |
I3 |
Alege varianta corecta, corectand toate greselile de scriere. |
Corecteaza 3 greseli de scriere. |
Corecteaza 2 greseli de scriere. |
Anexa 4
FISA DE EVALUARE 2
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba romana
Clasa a IV-a B
Capacitatea: Scrierea corecta a ortogramelor
Subcapacitatea: Scrierea corecta a ortogramelor cel/ ce-l
Obiective operationale:
O1: sa completeze enunturile date cu forma corecta a ortogramelor cel/ ce-l;
O2: sa alcatuiasca doua propozitii cu cuvintele cel si ce-l, respectand regulile invatate;
O3: sa identifice cuvintele scrise incorect, corectand greselile.
Subiectele propuse:
Cine se loveste cu capul de pragul de sus vede si pe ce-l de jos.
dumnezeu a facut cei doi mari luminatori, si anume: luminatorul ce-l mai mare ca sa stapaneasca ziua si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea; a facut si stelele.
greseli
Descriptori de performanta:
Calificativ Itemi |
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
I1 |
Completeaza corect 3 enunturi lacunare. |
Completeaza corect 2 enunturi lacunare. |
Completeaza corect 1 enunt lacunar. |
I2 |
Alcatuieste corect 2 propozitii folosind ortograma invatata si respectand regulile de ortografie si punctuatie. |
Alcatuieste 2 propozitii folosind ortograma invatata, avand 1-2 greseli de scriere. |
Alcatuieste 2 propozitii folosind ortograma invatata, avand 3-4 greseli de scriere. |
I3 |
Corecteaza toate greselile de scriere. |
Corecteaza 2 greseli de scriere. |
Corecteaza 1 gresala de scriere. |
Anexa 4
FISA DE EVALUARE 3
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba romana
Clasa a IV-a B
Capacitatea: Scrierea corecta a ortogramelor
Subcapacitatea: Scrierea corecta a ortogramelor cel/ ce-l
Obiective operationale:
O1: sa scrie cate 3 expresii cu ortograma cel/ ce-l;
O2: sa incercuiasca forma corecta a ortogramei cel/ ce-l;
O3: sa analizeze pronumele personal -l, precizand toate categoriile gramaticale invatate..
Subiectele propuse:
Scrie cate 3 expresii in care sa integrezi ortograma cel/ ce-l, aplicand regulile invatate;
Incercuieste forma corecta:
Gaseste-l pe cel/ ce-l ce ti-a luat caietul.
Cel/ ce-l mai tanar dintre voi se va jertfi.
Stefan cel/ ce-l Mare a luat la lupta feciorii Vrancioaiei.
Scrie analiza gramaticala a pronumelui "-l" din ortograma cuprinsa in propozitia "Ce-l nemultumeste pe Andrei?"
Descriptori de performanta:
Calificativ Itemi |
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
I1 |
Scrie corect cate 3 expresii cu fiecare ortograma. |
Scrie corect cate 2 expresii cu fiecare ortograma. |
Scrie corect cate o expresie cu fiecare ortograma. |
I2 |
Incercuieste forma corecta in 3 propozitii. |
Incercuieste forma corecta in 2 propozitii. |
Incercuieste forma corecta in o propozitie. |
I3 |
Analizeaza corect pronumele, precizand toate categoriile gramaticale invatate. |
Analizeaza pronumele, dar omite o categorie gramaticala invatata. |
Analizeaza pronumele, dar omite 2 categorii gramaticale invatate. |
ANEXA 5
Tema pentru acasa
Se da textul:
In timpul orei de muzica, a intrat in clasa domnul director cel nou. Dumnealui l-a intrebat pe cel mai apropiat elev:
- Tu ai fost cel care a spart geamul nou din hol?
- Nu, raspunde acesta mirand-se de ce-l intreaba tocmai pe el.
Se cere :
Explica scrierea cuvintelor subliniate;
Alcatuieste cate doua enunturi cu cel/ce-l.
Continua dialogul cu cel putin 4 replici in care sa folosesti pe langa ortograma cel/ce-l altele din cele invatate.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |