PROIECT DIDACTIC
DATA: nov. 2006
SCOALA « MIRON COSTIN » Galati
CLASA: a V a D
COMPONENTA: Planificarea carierei
TEMA ACTIVITATII: Caleidoscopul meseriilor
OBIECTIV CADRU: Dobandirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei
Motivatie si flexibilitate in elaborarea traseului educational si profesional
Responsabilitate si ambitie pentru decizii si actiuni privind cariera
OBIECTIVE DE REFERINTA
Sa prezinte sarcinile si responsabilitatile asumate in meseria preferata
Sa compare ocupatii traditionale si non-traditionale
OBIECTIVE OPERATIONALE:La sfarsitul activitatii elevii trebuie:
O 1. sa interpreteze un text dat;
O 2. sa explice termeni noi din domeniul profesional;
O 3. sa prezinte cat mai multe meserii si sa le clasifice pe domenii de activitate;
O 4. sa evalueze profesiile descoperite dupa un criteriu dat;
O 5. sa gaseasca solutii la o problema noua legata de profesie;
STRATEGII DE REALIZARE
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, dezbaterea, brainstorming, ex. joc, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbala.
MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fise de lucru, chestionare, markere, hartie colorata, saculet,zaruri,imagini.
PRODUSELE ACTIVITATII: afise, planse, fise de lucru.
BIBLIOGRAFIE CONSULTATA
Noi repere privind activitatea educativa, ghid metodologic, Bucuresti, 2002
Ghica, V Un posibil manual de dirigentie, Galati, 1998
Covey, S Eficienta in 7 trepte sau Un abecedar al intelepciunii, Bucuresti, 1998
Ghidul carierei mele, educatia 2000 +, Bucuresti, 2002
Caietul elevului, orientare si consiliere vocational , Educatia 2000 +, Bucuresti , 2000
NR. CRT. |
ETAPELE LECTIEI |
OP. |
CONTINULTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI |
STRATEGIA DIDACTICA |
|||||||||||||||
DOZARE |
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE SI PROCEDEE |
FORME DE ORGANIZARE |
RESURSE MATERIALE |
||||||||||||||
1. |
Moment organizatoric (1 minut) |
Se consemneaza absentele. Verifica existenta resurselor materiale. |
∙ Raspund la intrebari. |
conversatia |
frontal | ||||||||||||||
2. |
Motivarea elevilor: - sensibiliza- rea elevilor - captarea atentiei (5 minute) |
"Indrazneste sa devii ceea ce esti. Exista posibilitati minunate in fiecare fiinta. Sa stii sa spui mereu fara incetare:"Nu depinde decat de mine". (Andre Gide) "Viata omului este pretioasa numai atunci cand urmareste un ideal" (Liviu Rebreanu) Decizie si dezvoltare personala Fiecare om isi intelege cel mai bine propria existenta. Pe parcursul vietii, evenimentele cu care ne confruntam ne pun in situatia de "a alege", de cele mai multe ori, dintre mai multe alternative. In timp, se formeaza "capacitatea de a lua decizii", trasatura care defineste personalitatea. |
∙ Elevii citesc cu atentie textele si incearca o posibila comentare a acestora. |
conversatia dezbatere |
frontal individual frontal |
Fisa text Flipchart |
|||||||||||||
3. |
Anuntarea temei si comunicarea obiectivelor lectiei (2 minute) |
Se noteaza titlul noii lectii: "Caleidoscopul meseriilor" sunt precizate obiectivele operationale. |
∙ Elevii asculta cu atentie si noteaza tema in caiete |
expunerea |
individual |
Tabla flilpchart |
|||||||||||||
4. |
Desfasurarea activitatilor
sinonim |
sinonim O3 O4 |
explicarea titlului lectiei (caleidoscop,meserie)
proverb
proverb
definitie timp 5 min. activitatea nr. 2 "denumirea grupelor" fiecare grupa va primi o imagine(simbol) timp 1 min. activitatea nr. 3 "Lumea meseriilor" Sunt mii de ocupatii, zeci de mii de tipuri de locuri de munca. Ele au fost grupate pe domenii de activitate, fiecare domeniu incluzand o gama larga de activitati, cuprinzand toate nivelurile de pregatire profesionala. Cerinta: Scrie cat mai multe meserii din domeniul grupei tale. Timp de lucru 5 min. Raportare 5 min. activitatea nr. 4 "Cazinoul meseriilor" cerinta: Spune cat mai multe lucruri despre meseria.! Timp de lucru: 5 min activitatea nr. 5 "evaluarea sociala a profesiilor" cerinta: fiecare grupa va completa fisa cu avantajele si dezavantajele alegerii unei profesii din domeniul grupei Timp de lucru 5 min. Raportare 5 minute |
∙ Elevii se implica activ in dezbaterea aspectelor propuse. ∙ Explica si exemplifica termenul "meserie" elevii se grupeaza inainte de inceperea activitatii; grupa 1: activitati in aer liber grupa nr.2: activitati manuale si tehnice grupa nr.3: activitati comerciale-bancare grupa nr.4: activitati educative-artistice Elevii completeaza meseriile descoperite pe cartonasele primite. Elevii prezinta la tabla meseriile descoperite(care vor fi numerotate). In ordinea grupelor, cate un elev de la fiecare grupa va da cu zarul si vor prezenta tot ce stiu ei despre meseria cu nr. indicat de zar. Fiecare grupa completeaa fisa data si prezinta raspunsul. |
conversatia brainstorming conversatia explicatia Explicatia Descoperirea Ex. Joc problematizarea |
frontal individual frontal Individual Grupe Grupe Grupe grupe |
Flipchart Cartoane colorate Markere Zaruri Fisa de lucru |
||||||||||||
5. |
Obtinerea performantei (5 minute) |
Activitatea nr.6 Joc" Saculetul intrebarilor" Cerinta: Fiecare elev va extrage din saculet o intrebare: "Ce as face daca...?" Timp 5 min. |
Fiecare elev va raspunde la o intrebare Aleatoriu se aleg 5-6 elevi care vor prezenta raspunsurile. |
problematizarea |
individual frontal |
Saculet Cartonase cu intrebari |
|||||||||||||
6. |
Evaluarea activitatii 5 min. |
Chestionar "ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE" |
Fiecare elev completeaza chestionarul primit. Poate fi dat si ca tema pt. ora viitoare. |
Evaluare cu ajutorul chestionarului apreciere |
individual |
chestionar |
|||||||||||||
Concluzii (1 minut) |
Concluzii asupra temei si asupra desfasurarii activitatii |
Elevii isi spun propriile opinii; |
conversatia |
frontal individual | |||||||||||||||
8. |
Anuntarea temei pentru ora urmatoare (1 minut) |
∙ Anunta tema: "Legea si temeiul democratiei" |
∙ Noteaza tema |
frontal | |||||||||||||||
Chestionar - Orientare profesionala
ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE
Este bine sa iei cateva decizii importante cu privire la viitorul tau. Aceste decizii iti vor influenta intr-un mod hotarator alegerea profesiunii si construirea carierei tale. Sunt intrebari la care ar trebui sa reflectezi indelung si sa gasesti raspunsul potrivit. Cu alte cuvinte, viata ta depinde de modul constient si hotarat in care vei sti sa optezi.
1.Ce doresc sa fac in viata?..
2. Care este meseria pe care vreau sa o imbratisez?.
3. Cum trebuie sa ma pregatesc pentru a reusi ?
4. Care sunt calitatile necesare pentru a avea meseria dorita?
..
5. Cine ma poate sprijini in indeplinirea aspiratiilor mele?
..
DATA COMPLETARII.
NUMELE ELEVULUI..
SCOALA..
CLASA..
DIRIGINTE
1. Activitate in aer liber
Ti-ar placea o meserie / profesie in care sa lucrezi in aer liber, indiferent daca timpul este favorabil sau nefavorabil? In aer liber inseamna pe strada, in constructii, in gradina, pe camp, in padure, pe ape.
Exemple de activitati in aer liber: in constructii, transporturi, turism, agricultura, silvicultura, zootehnie. Acum da tu alte exemple de activitati care se desfasoara, in cea mai mare parte a timpului, in aer liber si incearca sa le descrii.
2. Activitati mecanice si tehnice
Iti place mecanica si tehnica si ai dori sa lucrezi in acest domeniu.
3. Activitati comerciale
Doresti foarte mult sa lucrezi in comert?
Exemple de astfel de ocupatii le gasim in sfera activitatilor de turism, de asigurari, bancare, publicitare.
4. Activitati artistice. Activitati culturale si literare
Doresti mult o profesie din domeniul artelor?culturii?
Fisa nr.
Evaluarea sociala si personala a profesiilor
Avantaje J |
Dezavantaje L |
|
Utilitate / importanta | ||
Fisa nr. 3
Ce-ai face daca?
ai fi adult?
Ce-ai face daca?
ai avea multi bani?
Ce-ai face daca?
ai avea familie?
Ce-ai face daca?
ai avea copii?
Ce-ai face daca?
ti-ai pierde / ti-ar fi furate acte / carti, caiete, obiecte importante si ar trebui sa te angajezi?
Ce-ai face daca?
ai avea o masina / motocicleta?
Ce-ai face daca?
ai fi bolnav?
Ce-ai face daca?
ai avea un handicap motor, senzorial?
Ce-ai face daca?
ai avea un accident?
Ce-ai face daca?
ai fi bogat?
Ce-ai face daca?
ai cauta si nu ai gasi un loc de munca?
Ce-ai face daca?
ai fi certaret?
" educam tintind spre adevar, spre bine, spre frumos."
( V.Lanndsheere)
PROGRAMUL ACTIVITATII
7 noiembrie 2006
Scoala Gimnaziala "MIRON COSTIN" GALATI
- Lectie demonstrativa: " Caleidoscopul meseriilor"
referat cu tema: "Violenta in scoli" prof.
discutii
ORGANIZATORI: prof.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |