PROIECT DIDACTIC
CONSILIERE SI ORIENTARE
CLASA aIV -a, A
TEMA: CINE SUNT EU?
OBIECTIVE:
Dezvoltarea abilitatilor de autocunoastere si intercunoastere;
Optimizarea increderii in sine si in ceilalti;
Pregatirea pentru succes;
Achizitionarea unor competente si aptitudini;
Cresterea interesului pentru schimbare, invatare, dezvoltare;
Intelegerea schimbarii ca parte a cresterii si dezvoltarii;
Participarea activa la propria educatie si la integrarea in viata sociala.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, observatia,
MATERIAL DIDACTIC: fise de lucru, plansa
SCENARIUL DIDACTIC
MOMENTELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
EVALUARE |
OBSERVATII |
-CAPTAREA ATENTIEI - ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR -DIRIJAREA INVATARII -PREZENTAREA NOULUI CONTINUT, A SARCINILOR SI OBTINEREA PERFORMANTELOR ASIGURAREA FEED-BACK-lui SI INTENSIFICAREA RETENTIEI |
Salutul de dimineata: "BUNA DIMINEATA, FRUMOSILOR! CUM VA SIMTITI ASTAZI? Prezint elevilor o plansa (ANEXA 1) "CUM TE SIMTI ASTAZI?" -Motiveaza, de ce ? astazi vreau sa vad in ce masura voi va cunoasteti pe voi - Activitate individuala impart elevilor niste fise a.( ANEXA 2 )- HARTA INIMII - se vor citi cateva fise b. (ANEXA 3 )- EU SUNT.EU VREAU SA FIU - se vor citi cateva fise si se vor comenta se va face o scurta sinteza a ceea ce s-a facut in timpul orei - se va face o scurta apreciere a felului cum a decurs lectia iar in incheiere : JOC : CIORCHINELE -"EU" (ANEXA 4) |
elevii se saluta intre ei atribuindu-si cate o insusire - se identifica cu unul din chipurile de pe plansa si motiveaza alegerea facuta - - elevii vor primi niste fise de lucru Elevii vor completa fisa conform cerintelor Elevii isi vor spune parerea despre colegii lor iar acestia vor spune ideile carui coleg i-au placut mai mult. Il va felicita si-i va spune cat de mult i-a placut ceea ce a gandit Copiii vor completa fisa conform cerintelor prezentand : 1.caracteristici fizice 2.caracteristici psihice 3.caracteristici sociale 4.caracteristici ideale 5.statut 6.caracteristici pozitive/negative -Elevii vor iesi pe rand la tabla si vor scrie cate un animal, o floare,un personaj, culoare, copac, mancare, pasare cu care s-ar identifica - motiveaza de ce |
Frontala Individuala Individuala Observarea curenta Individuala Individuala Frontala Individuala |
ANEXA 1
ANEXA 2
HARTA INIMII
ANEXA 3
ANEXA 4
CIORCHINELE
inv. MARIA DOMNICA APAN
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |