PROIECT DIDACTIC
Scoala: "Andrei Lupu" Osebiti, Luizi Calugara, Bacau
Clasa I
Data: 13. 12. 2007
Aria curriculara: Consiliere si orientare
Modul tematic:Comunicare si abilitati sociale
Tema: "Cum imi exprim emotiile"
OBIECTIV CADRU
Explorarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate.
OBIECTIV DE REFERINTA
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa recunoasca emotii de baza aparute in situatii variate.
OBIECTIVE:-optimizarea increderii in sine si in ceilalti;
-participarea activa la integrarea in viata sociala;
-dobandirea unor capacitati de stapanire a propriilor emotii;
-identificarea si redarea starilor emotive in diferite feluri.
Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, metode activ - participative (jocul de rol, discutia, cubul, tehnici ale gandirii critice).
Mijloace didactice: fise de lucru, planse, poster.
Modul de organizare: frontal, individual, pe grupe.
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATI DE INVATARE |
STRATEGII Metode si procedee, mijloace didactice, modul de organizare) |
EVALUARE |
I. CAPTAREA ATENTIEI II. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR III. PREZENTAREA NOULUI CONTINUT IV. DIRIJAREA INVATARII V. OBTINEREA PERFORMANTEI VI. FEEDBACK VII. RETENTIE SI TRANSFER |
Organizarea elevilor si pregatirea celor necesare. "Spargerea ghetii" de catre invatator prin exprimarea opiniei sale asupra vremii de afara. Elevii vor interveni, pe rand, exprimandu-si propriile opinii. Li se comunica elevilor, in limbaj accesibil, continutul activitatii. De asemenea, li se reamintesc regulile de conduita la lectie. Li se prezinta plansa "Cum ma simt astazi" si li se cere sa observe si sa identifice diferitele stari afective exprimate de chipurile desenate de pe plansa. (ANEXA 1) In continuare sunt rugati sa deseneze pe foi albe chipul care ii reprezinta pe ei astazi, iar la final sa argumenteze alegerea facuta (ce stare sufleteasca au / din ce cauza se simt asa). Se cere elevilor sa numeasca personaje din basme in functie de stari emotive precizate. De exemplu, sa numeasca personaje speriate; elevii vor putea numi cei trei iezi in momentul aparitiei lupului sau Alba ca Zapada dusa de vanator in padure pentru a fi ucisa, etc. Personaje triste: fata mosului, Cenusareasa Personaje vesele: cocosul din "Punguta cu doi bani", vulpea din "Ursul pacalit de vulpe" etc. Pe baza de dialog elevii vor fi condusi de catre invatator sa inteleaga ca starea afectiva, emotiva a persoanelor poate fi recunoscuta dupa chip, dupa expresia fetei. Elevii primesc fise de lucru cu imagini pe care le analizam impreuna. Li se da ca sarcina sa bifeze doar acele variante care se potrivesc fiecaruia. (ANEXA 2) Se discuta, apoi, oral sarcina de pe fisa. Elevii vor fi indrumati sa inteleaga ca persoanele, adica oamenii, au sentimente si simt diferite emotii, iar acestea trebuie manifestate in functie de situatia in care se afla persoana. Elevii vor fi impartiti in 6 grupe, fiecare grupa primind cate o sarcina in functie de numarul care s-a nimerit dupa aruncarea cubului. (ANEXA 3) Dupa realizarea sarcinilor primite, cate un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta produsele obtinute, iar acestea se vor lipi pe posterul cu fetele numerotate ale cubului. Se reamintesc ideile esentiale ale lectiei. (ANEXA 4) Li se da ca tema pentru acasa sa-l deseneze pe Mos Craciun. |
Frontal Conversatia Frontal Conversatia Frontal Observatia Exercitiul Plansa Munca independenta Discutia Foi albe, carioci Frontal Conversatia Gandirea critica Frontal Dialogul Explicatia Munca independenta Discutia Frontal Discutia Grupe Cubul Poster cu imaginea desfasurata a cubului Jocul de rol Frontal Conversatia |
-gradul de atentie fata de ideea lansata. -capacitatea de observare si de asociere a expresiei fetei cu starea afectiva corespunzatoare -recunoasterea starilor afective ale persoanelor. -capacitatea de directionare a emotiilor in functie de situatia contextuala. -capacitatea de exprimare a propriilor emotii in diverse feluri. |
ANEXA 2
NUME............. DATA.......
Fisa de lucru la consiliere, clasa I
Bifeaza cu "x" in caseta care ti se potriveste tie:
TU
te bucuri esti indiferent esti trist
a) Fratele tau este bolnav.
b) Esti ascultat la lectie.
C) Parintii se intorc de la serviciu.
ANEXA 3
"CUBUL"
Sarcini pentru activitatea pe grupe:
Fata 1: Descrie, oral, o situatie in care persoanele sunt triste.
Fata 2: Deseneaza o situatie in care persoanele sunt vesele.
Fata 3: Analizeaza imaginea primita (aceasta reprezinta un copil trist) si
descopera un motiv pentru care copilul este trist.
Fata 4: Argumenteaza de ce in timpul lectiilor toti trebuie sa fim seriosi si activi.
Fata 5: Imagineaza-ti un dialog intre un profesor si un elev, apoi prezinta-l sub forma jocului de rol.
Fata 6: Ordoneaza imaginile primite pe categorii de stari afective.
1. Descrie
2. Deseneaza 4. Argumenteaza 3. Analizeaza
5. Imagineaza
6. Ordoneaza
ANEXA 4
IDEILE LECTIEI
persoanele deosebite ale saptamanii
Obiective:
Dupa realizarea acestei lectii, elevii vor fi capabili:
Concepte cheie
Mandrie
Respect de sine
Valori
Informatii preliminare
Elevii spun de multe ori lucruri rautacioase unii despre ceilalti., de exemplu, cand se tachineaza reciproc. Acest lucru ii poate face pe elevi sa se simta vexati sau, in cel mai bun caz, sa creada ca nu sunt apreciati. Activitatea care urmeaza incearca sa-i faca pe elevi sa inteleaga cat de importante sunt aprecierile pozitive pentru propria imagine de sine.
Materiale
Hartie si creioane
Activitate
intrebari pentru discutii
(Aceste intrebari ar putea fi puse la sfarsitul fiecarei saptamani sau oricand credeti ca ar fi bine sa le puneti)
Cum va simtiti in situatia de a fi una din persoanele deosebite ale saptamanii?
Ce motive ar avea cineva, desemnat a persoana speciala a saptamanii, sa se simta mai deosebit?
Este posibil sa ne simtim tot timpul deosebiti? In ce fel?
De ce este o persoana deosebita?
Cum v-ati simtit sa faceti complimente cuiva?
Cum v-ati simtit cand vi s-au facut complimente?
De ce este uneori greu sa acceptam complimentele cuiva?
Indicatii pentru invatatori
Aceasta activitate s-ar putea sa aiba rezultate mai bune in unele clase in funtie de maturitatea sociala a elevilor.
In situatia in care activitatea se poate realiza fara probleme, ea va merge foarte bine. S-ar putea sa constatati ca elevii au rezerve in ceea ce priveste complimentarea deschisa in scris; dar odata ce vor vedea evaluarile pozitive se vor simti mandri si fericiti.
Exista si posibilitatea ca elevii sa necajeasca persoanele deosebite ale saptamanii. Daca observati ca elevii se tachineaza reciproc, puteti modera o discutie despre ce inseamna sa tachinezi pe cineva sau sa fii tachinat. Puteti pune intrebari precum:
De ce obisnuiesc oamenii sa tachineze?
Cum va simtiti cand sunteti tachinat?
Ce fel de persoana ar putea fi cea care ii tachineaza pe altii?
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |