PROIECT DIDACTIC
Data: 23.XI.2009
Clasa: a III-a B
Invatatoare
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Ed. civica
Subiectul: Sinceritate - Minciuna
Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte
Scopul:
Formarea unui comportament civilizat care sa integreze valori morale si civice in relatiile cu ceilalti, dar si in raporturile cu societatea si cu institutiile acesteia;
Obiective operationale:
O1: Sa argumenteze corect si temeinic situatiile analizate;
O2: Sa selecteze din textele prezentate aspectele care denota un comportament: sincer/mincinos;
O3: Sa explice sensul proverbelor si al citatelor prezentate;
O4: Sa raspunda cu sinceritate la intrebarile testului aplicat;
O5:Sa-si exprime un punct de vedere personal cu privire la comportamentele identificate;
Strategii didactice
Metode: conversatia, jocul didactic, Cubul, Ciorchinele, studiu de caz, exercitiul, jocul de rol.
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe, in perechi.
Resurse materiale: texte, citate, fise de lucru, cub, manual.
Bibliografie:
Curriculum National, Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti
"Educatie civica - manual pentru clasa a III-a",Lorica Matei, Alexandra Manea, EDP
"Invatamantul primar nr. 3" - editata de Revista de pedagogie
www.didactic.ro
Secventele lectiei |
Ob. op. |
Timp |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obs. |
||
Resurse |
Metode |
Forme de org. |
||||||
1.Moment organizatoric |
1 min. |
Asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a lectiei. |
conversatia |
frontal | ||||
2. Captarea atentiei |
2 min. |
-"Spargerea ghetii" "Cine sunt eu?"- fiecare elev se va prezenta ca personaj, motivand alegerea facuta. |
Joc "Cine sunt eu?" |
individual |
Se identifica cu personajul preferat, evidentiind trasaturile morale. | |||
3.Reactualizarea cunostintelor anterioare |
O1 O3 |
9 min. |
Verificarea cunostintelor dobandite in lectia anterioara "Bunatate. Rautate". Discutii pe marginea citatului din anexa 1. Realizarea unor asemanari intre omul "desavarsit in bunatate" si catelul din poezia "Catelusul schiop" de Elena Farago. Elevii sunt impartiti in 6 grupe. Fiecare grupa va rezolva o cerinta scrisa pe fata cubului de carton. (Anexa 2) |
citat cub din carton |
conversatia Cubul |
frontal pe grupe |
Comenteaza citatul. Descriu, compara, asociaza,analizeaza, aplica, argumenteaza, folosind drept suport poezia "Catelusul schiop". | |
4. Discutii pregatitoare |
O2 |
3 min. |
Se citeste ultima propozitie de la "Sa stii." din lectia invatata: "Fapta buna nu asteapta rasplata". Legat de acest indemn se audiaza textul din anexa 3. Se adreseaza intrebari legate de text. Din discutiile purtate se desprinde titlul lectiei: Sinceritate - Minciuna |
text |
conversatia |
frontal frontal |
Descopera intelesul acestei propozitii. Formuleaza raspunsuri la intrebari. |
|
5. Anuntarea temei si a obiectivelor |
1 min. |
Se anunta titlul lectiei si se enumera obiectivele pe intelesul elevilor. |
frontal | |||||
6. Dirijarea invatarii |
O2 O5 |
10 min. |
Fisa de lucru Se citeste textul "Smantanitul oalelor" dupa Ion Creanga. Se discuta despre fapta lui Nica, cum a reactionat mama, cum ar fi trebuit sa procedeze baiatul. |
Fisa de lucru manualul |
Ciorchinele Studiu de caz |
individual frontal |
Rezolva cerinta. Comenteaza faptele personajului, precizand cum ar fi fost corect sa procedeze. | |
7. Fixarea cunostintelor |
O5 |
5 min. |
Se desprinde invatatura textului. Se citesc propozitiile de la "Sa stii.". Se descopera mesajul transmis. |
manualul |
conversatia |
in perechi |
Descopera intelesul propozitiilor, argumenteaza prin exemplificari. | |
8.Asigurarea feed back-ului |
O5 |
8 min. |
Joc bazat pe teoria inteligentelor multiple. Anexa 4 |
fise |
conversatia exercitiul jocul de rol |
Pe grupe |
Fiecare echipa realizeaza sarcinile date. | |
9. Evaluarea |
O4 |
5 min. |
Fisa - Anexa 5 |
Fisa |
exercitiul |
individual |
Rezolva cerintele din fisa. | |
10. Aprecieri si recomandari |
1min. |
Se apreciaza modul in care elevii au participat la lectie. Tema acasa: portofoliu pagina 21 |
conversatia |
frontal |
Aprecieri verbale |
Anexa 1
Anexa 2
"Cubul"
DESCRIE
Descrie faptele intamplate. |
Compara comportamentul catelului cu al baiatului. |
Asociaza comportamentul catelului cu al oamenilor. |
Analizeaza modul cum s-a manifestat copilul din poezia "Catelusul schiop" de Elena Farago. |
Aplica sau interpreteaza rolul personajului principal din poezie. |
Argumenteaza "Cainele este cel mai bun prieten al omului". |
Anexa 3
"Traia odata un baiat caruia nu-i placea sa faca altceva decat sa se joace. Dar copilul vroia sa primeasca de la tatal sau o pereche de ghetute.
-Ionica, daca vrei ghetute, urca si vantura graul din pod!
-Sigur, tata. Nu stii ca sunt baiat harnic?
Dar Ionica, in loc sa vanture graul din pod se juca cu mingea in spatele curtii.
-Ai vanturat graul?il intreaba tatal pe Ionica
-Desigur,tata! Acum pot primi ghetutele?
-Cum sa nu!
Atunci tatal merse cu baiatul in pod si gasi acolo,sub gramada de grau, o pereche de ghete.
-Daca ai fi vanturat graul ai fi gasit ghetutele mult dorite! Asa ca dupa fapta si rasplata: voi da aceste ghete unui copil harnic si cinstit. Vezi, Ionica, minciuna are picioare scurte.
De atunci, Ionica spuse numai adevarul."
Numele.......... Data......
Sinceritate - Minciuna
Grupeaza corespunzator:
Anexa 4
Grupa nr. 1
MATEMATICIENII
Ordonati numerele crescator si veti obtine un proverb:
35 80 685 12 100 67
recunoscuta, pe, iertata, Greseala, jumatate, este.
Grupa nr. 2
ACTORII
Interpretati rolurile
Nelu a spart o cana: plici! Vine mama. -Ce- i cu tine?
Neatent! Ce poti sa zici? Ce stai suparat, copile?
Nimeni insa nu-l zari, Lacrimi mici ii dau sub geana:
S-o ascunda, bine-o fi? -N-am nimic.Am spart o cana!
Se gandeste, se gandeste, -Rau, dar nu pot sa te cert.
Grupa nr. 3
SCRIITORII
Gasiti un alt sfarsit intamplarii.
Nelu a spart o cana: plici! Vine mama. -Ce- i cu tine?
Neatent! Ce poti sa zici? Ce stai suparat, copile?
Nimeni insa nu-l zari, Lacrimi mici ii dau sub geana:
S-o ascunda, bine-o fi? -N-am nimic.Am spart o cana!
Se gandeste, se gandeste, -Rau, dar nu pot sa te cert.
Grupa nr. 4
PICTORII
Realizeaza un desen pornind de la proverbul:
"Minciuna are picioare scurte"
Grupa nr. 5
AVOCATII
Sunteti aparatorii/acuzatorii lui Nelu.
Nelu a spart o cana: plici! Vine mama. -Ce- i cu tine?
Neatent! Ce poti sa zici? Ce stai suparat, copile?
Nimeni insa nu-l zari, Lacrimi mici ii dau sub geana:
S-o ascunda, bine-o fi? -N-am nimic.Am spart o cana!
Se gandeste, se gandeste, -Rau, dar nu pot sa te cert.
Anexa 5
Evaluare
1. Uniti cu o linie cuvintele cu acelasi inteles:
minciuna siretenie
sinceritate cinste
viclenie neadevar
2 Scrie numele unui coleg pe care il consideri cel mai sincer.
3. Care este cel mai important lucru pe care l-ai invatat din aceasta lectie?
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |