PROIECT DIDACTIC
Clasa a II-a A
Invatator
Obiectul: Educatie muzicala
Unitatea de invatare: Ritmul
Subiectul lectiei: Durate muzicale - durata de 1 timp (patrimea). Cintecul "Joc"
Tipul lectiei: mixta
Obiective operationale:
a) cognitive: - sa perceapa ritmul din cantec;
sa perceapa constient durata sunetelor;
sa intoneze corect un cantec, respectand durata sunetelor;
b) psiho-motorii:
sa bata ritmic din palme, cu degetul pe banca, sa mearga ritmic, dupa numaratoare;
sa acompanieze cantece invatate cu propriul corp (batai din palme, pasi) si cu jucarii muzicale;
c) afective:
sa iubeasca muzica si dansul;
sa exprime prin ritm bucuria si placerea de a canta;
sa munceasca in echipa, adoptand un comportament bazat pe relatii de buna intelegere si cooperare cu colegii.
Strategii didactice:
a) metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, activitatea in echipa.
b) Mijloace de invatamant: imagini cu echipe de dansatori populari, jucarii muzicale confectionate, ilustrarea grafica a duratelor sunetelor muzicale, fise cu versurile cantecului nou.
c) Materiale bibliografice:
1. Ionescu, Ana-Motora - Indrumator pentru predarea muzicii la clasele I-IV, EDP Bucuresti, 1978:
2. Movileanu, Lenuta - "Sapte note vesele" - cantece pentru clasele I-II, Ed. ARAMIS.
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei |
Continutul activitatii |
Evaluare |
I. Moment organi- zatoric 1 min. |
Elevii se pregatesc pentru inceperea orei recitand versurile: 1.Mainile pe banca 2. Bate toba:bum,bum,bum Sa le asezam Spatele e drept acum. Si privind in sus, Sa le ridicam. Iar dupa-aceea In jos le lasam. | |
II. Exercitii de cultura vocala 5 min. |
a) Exercitii prevocale: respiratie si articulatie. 1.Pentru realizarea inspiratiei nazale se va efectua un exercitiu-joc in care elevii isi imagineaza ca sunt pe un camp cu flori:"Mirosim florile". 2. Inspiratie 4 timpi Expiratie 4 timpi 3. Suierul trenului din ce in ce mai lung si mai tare ( trenul apare) , apoi mai incet, in descrestere (trenul dispare). 4. Exercitiu pentru dictie: "Intr-un lift pe covoras, Un pui mic de iepuras Plange ca n-are curaj Sa se urce la etaj." b) Exercitii vocale - emisie si intonatie Pentru incalzirea coardelor vocale se vor efectua vocalize ( fragmente melodice din cantecele care urmeaza a fi interpretate de elevi). |
Evaluare formativa |
III. Verificarea deprinderilor de cantare in cor - cantece invatate. 6 min. |
Se intoneaza colectiv si cu solist cantecul "Iarna", apoi pe randuri de mese, cate o strofa iar refrenul in colectiv din cantecul "Saniuta". |
Evaluare formativa |
IV. Exercitiu ritmic pregatitor pentru lectia noua 1 min. |
Se repeta refrenul de la "Saniuta" cu voce tare si batai din palme o data, iar a doua oara se canta in gand si se bate din palme. |
Evaluare formativa |
V.Anuntarea temei noi si a obiectivelor 1 min. |
Orice cantec exprima anumite sentimente: veselie, bucurie, admiratie, tristete. Voua va plac mult cantecele vesele si mai ales cele la care efectuati anumite miscari cu corpul. Ca sa reusiti sa interpretati corect astfel de cantece, trebuie sa invatati sa simtiti legatura care exista intre cantec si miscarile care le puteti face pe baza melodiei lui. Acest lucru inseamna ritm. Astazi vom invata sa simtim si sa redam ritmul unor cantece prin cantare si miscare. | |
VI. Dirijarea invatarii 25 min. |
a) Perceperea ritmului din cantece invatate Se vor intona cantecele "Armata noastra" si "Treci ploaie" cu : batut ritmic din palme; batut cu degetul pe banca; sustinere cu jucarii muzicale; mers ritmic b) Exercitii de redare a ritmului dupa model - prezint fragmente ritmice cu durate diferite ( un timp si jumatate de timp)si elevii le repeta, cu: -batai din palme, -batai cu degetul pe banca -mers ritmic Elevii vor fi indrumati sa observe ca uneori bataile sunt mai rare si mai lungi, alteori sunt mai dese si mai scurte.( Se va dovedi si cu miscarea bratului in plan vertical). Acest lucru confera cantecelor vioiciune, veselie, iar astfel de cantece indeamna oamenii la joc, la dans. c)Vom invata astazi un cantec care se intituleaza "Joc" si pe care vom invata sa si dansam. Acest cantec reda un joc popular care se numeste "hora". Hora se joaca la sate , in zile de sarbatoare, sau in cadrul unor spectacole de scena si sarbatori campenesti. Pe scena, dansatorii sunt imbracati in costume populare. (Prezint o imagine cu dansatori.). CANTARE MODEL CITIREA VERSURILOR in cor (Plansa 1) CITIRE RITMICA cu batai din palme Vom citi pe silabe pentru ca fiecarei silabe ii corespunde un sunet muzical. (Plansa 2) Durata fiecarui sunet muzical poate fi redata cu miscarea bratului vertical jos-sus. Cum sunt sunetele acestui cantec unele fata de altele ca durata ? (Toate sunt la fel). In locul silabelor, pentru a invata sa dansam putem folosi cuvantul "pas". (7 pasi, la al opt-ulea ne oprim -"stop", apoi pornim in directie opusa) RECITARE cu pasire d)Invatarea cantecului cu redarea ritmului prin bataie cu degetul pe banca, apoi cu acompaniere cu jucarii muzicale. -cantare in cor -cantare in grup de trei elevi -cantare individuala |
Evaluare formativa |
VII. Asigurarea feed-back-ului 5 min. |
In cadrul evaluarii, fac aprecieri asupra activitatii elevilor si a comportamentului lor la ora, eventual notez prin calificative. "Si animalele danseaza" Toti elevii vor primi mici planse de colorat si fiecare va preciza (in scris, pe plansa) ritmul animalului colorat: lent, potrivit, vioi. Care dintre animale ar putea dansa dupa cantecul invatat azi de noi ? (calul) | |
VIII:Asigurarea retentiei si a transferului 1 min. |
Comunicarea sarcinilor Invatarea cantecului "Joc" cu miscare. |
Nota: Se poate alege orice cantec popular scurt, numai cu cu durate de 1 timp, pe care sa se poata juca hora.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |