Scoala "Mircea Voda"
Calarasi
PROIECT DIDACTIC
Clasa aIII a C Data:
Institutor:
Aria curriculara::Om si societate"
Disciplina:Educatie civica
Tema:Drepturi si indatoriri in cadrul grupului
Scopul:Formarea unei atitudini civice in cadrul grupurilor(familie,clasa,scoala,comunitate)
Tipul lectiei: formare de atitudini si deprinderi
U.I.:Reguli ale grupului (7 ore)
Subiectul:Indatoriri in cadrul grupului
Strategii didactice:
-metode si procedee:lectura.explicatia,ciorchinele.Sinelg,dezbaterea
-materiale didactice:fise,creione colorate,Anexa1-"Povestea Pamantului",Anexa2-Tabelul Sinelg,coli de hartie
-forme de organizare:individual,pe grupe
Cuvinte cheie:
-Grup de invatare
-Decizie
-Comportamente
-Atitudini
-Proiect
Obiective:
O1:sa exprime 5 indatoriri pe care le au in cadrul grupului de invatare
O2:sa exprime 5 indatoriri pe care le au fata de mediul inconjurator
O3:sa enumere activitati pe care ar dori sa le realizeze in cadrul grupului de invatare
O5:sa arate importanta muncii in grup si atitudinea sa in cadrul grupului
O6:sa ia decizii asupra unui rol intr-o activitate viitoare,in cadrul grupului
Cand realizez |
Ce vreau sa realizez |
Cum realizez |
Cat am realizat |
Moment organizatoric |
Pregatirea elevilor pentru lectie. |
Ma asigur ca elevii sunt pregatiti pentru inceperea lectiei. | |
Captarea atentiei |
Captarea atentiei elevilor (O1) |
Captez atentia desenand un ciorchine.Cer elevilor sa enumere cateva drepturi.Se scriu in ciorchinele de pe tabla .Se procedeza la fel si cu indatoririle enumerate. |
Evaluare frontala |
Exprimarea unor indatoriri fata de mediul inconjurator (O2) |
Cer elevilor sa deseneze pe coli un ciorchine si sa scrie 5 indatoriri pe care le au fata de mediul inconjurator.Se citesc ,se aleg 5 si se scriu pe tabla. |
Evaluare frontala |
|
Desfasurarea activitatii |
Luarea unor decizii de catre elevi,cu privire la anumite activitati viitoare. (O3) |
Solicit elevii sa exprime propunerile lor. |
Evaluare frontala Observare sistematica |
Secventa I |
Constietizarea instructiunilor primite |
Inmanez elevilor Fisa 1 ,textul "Ziua Pamantului" si Fisa 2,Tabelul Sinelg.Explic ca se aplica o metoda noua de citire.Daca sunt curiosi.le spun ca aceasta metoda se numeste Sinelg(Sistem interactive de citire pentru eficientizarea lecturii si gandirii).Explic ca trebuie sa respecte instructiunile primite | |
1.Veti citi cu atentie ,individual.textul din Fisa 1. | |||
2.Cititi inca o data si notati in tabel: | |||
-Cunostintele confirmate de text "<" | |||
-Cunostintele contrazise de text " - " | |||
-Cunostintele noi pe care nu le-ati mai intalnit pana acum " + " | |||
-Cunostintele neclare,confuse care merita a fi cercetate" ? " |
Intreb elevii daca au inteles Evaluare orala |
||
Secventa a II a |
Intelegerea textului |
Se alcatuiesc grupe de cate 5 elevi.Le cer sa discute impreuna textul in functie de notitele din tabel.Ofer fiecarui grup anexa unde urmeaza sa treaca rezultatele muncii collective.Le recomand sa se concentrze asupra ideilor pe care nu le-au inteles individual si impreuna sa incerce sa le clarifice.Lucrurile neintelese vor fi explicate la sfarsitul activitatiiIi invat ca fiecare trebuie sa-si spuna parerea,incat sa-si clarifice cat mai multe lucruri.Fiecare grupa isi va allege un raportor ,care va prezenta concluziile grupului.Trec pe tabla ideile grupurilor.Explic ce a ramas neinteles. |
Evaluare formative |
Secventa a III a |
Gasirea de catre elevi si a altor solutii |
Stimulez elevii sa se gandeasca la intrebarea din finalul povestirii. |
Evaluare formativa |
Cum ar fi procedat in locul lor? | |||
Cui ar fi cerut sfaturi si sprijin? | |||
Secventa a IV a |
Reflectarea asupra celor invatate. |
Rog elevii sa spuna cum au inteles textul la prima citire si cum il inteleg in urma muncii in grup.Propun explicarea proverbelor: | |
"Unirea face puterea" | |||
"Mai multe capete judeca mai bine decat unul singur" | |||
Evaluarea asupra activitatii |
Fac aprecieri,observatii atat asupra produsului, cat si asupra muncii in grup pe care elevii au desfasurat-o. |
Activitate in completare: Realizarea unui desen despre :"Cum cred eu ca ar trebui sa sarbatorim "Ziua Pamantului"
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |