PROIECT DIDACTIC
GRADINITA: Nr.2, Fartanesti
GRUPA: mare
EDUCATOARE:
TEMA ACTIVITATII: "PRIMAVARA- FLORI- CULORI"
ACTIVITATE INTEGRATA:
ACTIVITATI LIBER ALESE:
BIBLIOTECA: "Cauta imagini cu flori de primavara si spune ce stii despre ele"
ARTA: "Coloreaza floarea preferata"
CONSTRUCTII: "Gard la gradina cu flori"
Joc de rol: "De-a florareasa"
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:
DOMENIUL STIINTA- ACTIVITATE MATEMATICA: "Flori matematice"- joc didactic
DOMENIUL
ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA:
"Concertul florilor"- poezie, dans
TIPUL ACTIVITATII: consolidare, verificare
SCOPUL ACTIVITATII:
consolidarea si verificarea cunostintelor dobandite despre florile de primavara;
consolidaraea capacitatii de a intelege si utiliza numerele in concentrul 1-9;
dezvoltarea simtului practic si estetic;
executarea pasilor de dans in ritm cu melodia.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive:
O1- sa identifice florile de primavara;
O2- sa se exprime corect in propozitii;
O3- sa dialogheze cu partenerii de joc si cu educatoarea;
O4- sa numere cardinal si ordinal in limitele 1-8;
O5- sa raporteze corect numarul la cantitate si invers;
O6- sa respecte regulile jocului.
Psihomorii;
O7- sa manuiasca materialele puse la dispozitie;
O8 sa coloreze, sa taie pe contur, sa ponsoneze, sa aplice;
O9- sa execute miscari in ritm cu melodia.
Afective:
O10- sa se implice afectiv in activitate;
O11- sa intampine sosirea primaverii intr-o tinuta deosebita.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: expunerea, conversatia, jocul de rol, explicatia, demonstratia, exercitiul, turul galeriei, problematizarea;
MATERIAL DIDACTIC: carti de colorat, , imagini cu flori, jetoane cu cifre, vaza cu flori, betisoare, cosulete, ecusoane , hartie colorata, carton, foarfece, ponsoane(ace), pasta de lipit, costumatii pentru flori, casetofon, casete
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
M. Lespezeanu- "Traditional si modern in invatamantul prescolar", Ed. Omfal 2007
V. Preda- " metoda proiectelor la varste timpurii", Ed. Miniped 2002;
DURATA: activitatea se desfasoara pe parcursul unei zile
SCENARIUL ZILEI
SECVENTELE ACTIVITATII |
OP. |
CONTINUTUL INSTRUIRII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1.ORGANIZAREA ACTIVITATII |
Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare a activitatii. Pregatirea materialului didactic. |
Frontala |
||
2.CAPTAREA ATENTIEI |
O2 O1 |
Se prezinta copiilor un tablou de primavara(sau un CD cu flori de primavara) si se initiaza o conversatie cu privire la imagine: Ce vedeti voi in imagine? Ce anotimp este reprezentat de aceasta imagine? Ce ne aduce primavara? Ce flori infloresc in anotimpul de primavara? |
conversatia |
Frontala |
3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
O3 O4 O5 O6 O7 O8 O11 |
Propun copiilor ca astazi sa ne jucam cu florile de primavara, tema fiind "PRIMAVARA- FLORI- CULORI", ca sa vedem cat de multe lucruri stiu ei despre flori, cat de frumos le coloreaza, le numara , citesc imagini cu flori, se joaca de-a floraresele, construiesc garduri pentru flori, danseaza costumati adecvat temei. Le prezint apoi sectoarele de activitate: ARTA- 'Coloreaza floarea preferata" BIBLIOTECA- "Cauta imagini cu flori de primavara si spune ce stii despre ele CONSTRUCTII:"Gard la gradina cu flori" Fiecare copil merge acolo unde doreste sa se joace. Le spun apoi ca la ACTIVITATEA MATEMATICA vom juca un joc didactic- "Flori matematice", prin care vom descoperi ce surprise ne aduc petalele florilor, iar la ACTIVITATEA PRACTICA vom lipi vaza cu flori. La finalul zilei ne vom costuma, vom canta, vom dansa si vom recita despre florile de primavara |
Expunerea |
Capacitatea de a urmari cele relatate de educatoare |
4.EVALUAREA ACHIZITIILOR |
O2 O10 O4 O5 O6 |
Voi urmari discret activitatea copiilor la fiecare sector de activitate si voi interveni numai daca este necesar Care sunt partile componente ale unei flori? Unde cresc florile? Cum le ingrijim? Stiti o poezie despre primavara? Dar o legenda despre prima floare care vesteste primavara? Care floare v-a placut si cum ati colorat-o? De ce trebuie sa construim gard la gradina cu flori? Florareasa a vandut toate florile? V-a placut jocul de astazi? De ce? La activitatea matematica se va juca jocul didactic "Flori matematice". Se explica regulile jocului: copiii vor fi impartiti in doua echipe, purtand fiecare un nume de floare, si trebuie sa descopere surpriza de sub fiecare petala de pe masa ; prin rezolvarea corecta a cerintei vor ajuta floarea sa infloreasca, fiecare echipa avand cate o floare de impodobit. Se va alege petala cu numarul 1 si se va lipi pe locul marcat cu acelasi numar, dupa raspunsul corect. La fel se va proceda cu toate petalele. Se va executa jocul de proba; un copil va lua o partea din mijloc a florii, i se va citi cerinta, si dupa rezolvarea acesteia o va aseza la locul potrivit |
Conversatia Exercitiul Jocul de rol Explicatia Jocul de proba |
Evaluarea orala Capacitatea de a urmari cu atentie |
5.EXECUTAREA JOCULUI |
O10 |
Toti copiii vor fi antrenati in joc urmarind ca raspunsurile lor sa fie corecte Variante de joc:
| ||
6.OBTINEREA PERFORMANTEI |
O7 O8 |
Complicarea jocului:se va face prin cateva probleme illustrate: "Florareasa are-n cos Trei ghiocei aratosi Ina-i pune inca doi Ia raspundeti voi frumos Cati ghiocei sunt in cos?" "In gradina lui Pandele Au inflorit 8 lalele Daca doua s-au uscat Cate flori mai sunt pe strat?" Voi face evaluarea rezultatelor Echipa castigatoare, va primi aprecieri verbale, iar cealalta echipa va fi incurajata. Voi oferi copiilor stimulente Tranzitie- Jocuri de miscare La activitatea practica copiii vor lucra pe ateliere un tablou intitulat- "Vaza cu flori', prin tehnici diferite: decupare, rupere, mototolire, ponsonare. Voi atrage atentia asupra folosirii cu grija a ustensilelor de lucru, si asupra pastrarii ordinii in sala de lucru, precum si la acuratetea lucrarilor. Trec pe la fiecare grup, intuiesc materialele, explic modul de lucru. Fixare- intreb ce au realizat, si daca le plac lucrarile celorlalti colegi si de ce, trecand fiecare pe la panoul expozitie si examinandu-le. Voi aprecia modul de lucru si esteticul tablourilor |
Problematizare Turul galeriei |
Evaluare orala Evaluare verbala |
7. INCHEIEREA ACTIVITATII |
O9 O11 |
Copiii, costumati adecvat, recita poezii, canta cantece de primavara si danseaza un dans- Samba florilor Voi face aprecieri generale si individuale asupra desfasurarii activitatii pe tot parcursul zilei. Copiii vor primi stimulente |
recompensa |
Evaluare verbala |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |