Proiect de lectie
DATA: 12 mai 2009
CLASA: I
SCOALA cu clasele I-IV Lopatnita-Soimari
DISCIPLINA: Cunoasterea mediului
ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiintele nturii
SUBIECTUL: Animale salbatice din tara noastra
UNITATEA DE INVATARE: Lumea vie:plante si animale
TIPUL LECTIEI:dobandire de cunostinte
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- Sa enumere caracteristici specifice ale animalelor salbatice si domestice;
- Sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea animalelor domestice si a animalelor salbatice;
- Sa participe la actiuni de ingrijire si protejare a vietuitoarelor ;
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1: sa recunoasca animalele salbatice din imaginile prezentate;
O2: sa denumeasca partile componente ale corpului unui animal;
O3: sa descrie animalele salbatice (mediul de viata, culoare, numarul membrelor, hrana, modul de deplasare)
O4: sa completeze corpul fiecarui animal cu partile lipsa;
O5:sa participe activ la jocul:"Animalele se prezinta";
O6:sa rezolve corect fisa de evaluare.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee : observatia dirijata ,jocul didactic , conversatia , explicatia, exercitiul;
Mijloace didactice : manualul, imagini, planse, jetoane ,fise de lucru ,prezentare ppt.
Forme de organizare : frontala, individuala, pe grupe
Durata : 45 minute
Loc de desfasurare : sala de clasa
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei |
Durata |
Ob. |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Mijloace si materiale |
Evaluare |
1.Moment organizatoric |
Se pregatesc materialele necesare lectiei de cunoasterea mediului. Elevii se pregatesc pentru lectie avand pe banci manualele, caietele cu foaie velina, instrumentele de scris. |
conversatia | ||||
2.Verificarea cunostintelor anterioare |
Se va face prin intrebari despre lectia precedenta. -Despre ce animale am discutat noi ora trecuta la Cunoasterea mediului? -Ce fel de animale sunt acestea? (salbatice) -De ce sunt animale salbatice? -Unde intalnim noi aceste animale la noi in tara? ( la gradina zoologica) -Cum trebuie sa ne comportam cand mergem la gradina zoologica? -Cum este numit leul?(regele animalelor) -Cum este numita camila?(corabia desertului) -Cum este numita zebra?(cal cu pijama) -Care este cel mai inalt animal din lume?(girafa) |
Conversatia Explicatia Observatia |
Plansa cu animale salbatice din alte tari ale lumii |
Observarea sistematica a elevilor Aprecierea verbala |
||
3.Captarea, orientarea si mentinerea atentiei |
"Umbla dansa prin gradini Cautand mereu gaini." "Urecheatul campului, Tinta vanatorului, Altul ca el nimeni nu-i : Fuge si de umbra lui." "-Ce fel de animale sunt vulpea si iepurele?" (animale salbatice) "-Unde traiesc aceste animale?" |
Conversatia |
Ghicitori cu animalele salbatice |
4.Anuntarea temei si a obiectivelor |
O3 |
Elevii sunt anuntati ca vor afla lucruri noi despre viata "Animalelor salbatice de la noi din tara", vor afla care sunt animalele ocrotite de lege, vor observa in plansa alcatuirea corpului animalelor, vor completa corpul animalelor cu partile lipsa. |
Observatia Explicatia |
Activitate frontala |
||
5.Dirijarea invatarii Obtinerea feed-back-lui Activitate trandisciplinara 7.Evaluare 8.Tema pentru acasa 9.Aprecieri generale |
|
O1 O2 O5 O6 O4 |
Se observa o prezentare cu animalele salbatice din tara noastra. Se discuta despre fiecare-n parte. Elevii deschid manualele la pagina indicata. Se identifica imaginea din manual. Se recunosc animalele din imaginea manualului. Se observa o plansa cu animale salbatice . Elevii vor selecta animalele salbatice din tara noastra. Se defineste notiunea de animale salbatice. ( isi gasesc singure adapost si hrana). Se aminteste definitia animalelor domestice.( traiesc pe langa casa omului si sunt ingrijite de acesta pentru a obtine foloase de la ele) Se prezinta plansa cu animale salbatice si se identifica partile componente ale corpului acestora. ( cap, trunchi si picioare). Discutii privind hrana animalelor salbatice. Cate picioare au animalele salbatice din plansa ? ( 4 ) Se poarta discutii privind utilitatea picioarelor pentru diferite animale. ( iepure, caprioara, cerb, porc mistret, lup) Se enumera cateva pasari care traiesc in padure (ciocanitoarea, bufnita, ciocarlia, privighetoarea, cucul) si se observa in manual alte pasari. Se identifica partile componente ale corpului pasarilor. « -Cum se mai numeste ciocanitoarea ? ( doctorul padurii) » « -De ce credeti ca se numeste asa ? (curata copacii de insectele daunatoare) » « -Cum este numita privighetoarea ? ( regina pasarilor cantatoare) » "-Cum se numeste casa ursului?" "-Cum se numeste adapostul vulpii?" "- Cum se numeste un grup mare de lupi?" "-Unde se adaposteste ciocanitoarea?" "-Cum se mai numeste lupul?(sanitarul padurii)" "-Ce pasare isi canta numele? "In tara noastra exista animale ocrotite de lege. Aceste animale sunt ocrotite pentru ca sunt pe cale de disparitie." "-Ce inseamna animale ocrotite de lege? ( animale pe care nici vanatorii si nici ceilalti oameni nu au voie sa le vanaze)" "Animalele ocrotite de lege din tara noastra sunt: capra neagra, vulturul plesuv, cocosul de munte,pisica salbatica)" Se va face printr-un joc numit : « Animalele se prezinta » Cativa elevi va alege un animal din cartonasele cu imagini si va spune tot ce stie despre el. Cantec : « Vulpea si gasca » Se va face printr-o fisa de evaluare(anexa1) Animale de colorat. Se va da de scris pentru acasa ex 1 pag 46 si din caietul special. Se fac aprecieri cu privire la modul in care elevii au participat la lectie. Se evidentiaza elevii cei mai activi. Se fac recomandari pentru ora urmatoare. |
Observarea sistematica Explicatia Observarea sistematica Conversatia Observatia Conversatia Joc didactic |
Prezentare ppt Manualul Plansa Manual Jetoane Fisa de evaluare |
Observarea sistematica Raspunsuri la intrebari Evaluare scrisa |
Numele si prenumele: . . . . . . . Data: . . . . . . . . . . .
Animalele salbatice din tara noastra
1.Cine, ce si cat pofteste? Ia, te rog, stai si ghiceste!
2.Care animale din cerc trebuie sa ajunga repede in padure? Arata-le tu drumul!
3.Ajuta acum si animalele domestice ratacite in cerc sa ajunga la casa omului!
4.Cateva animale au nevoie de ajutor! Completeaza partile care le lipsesc si astfel vor putea sa se alature prietenilor lor.
5.Frumos de vei colora
O nota mare vei lua Calificativ
Pentru toata munca ta
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |