Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
de activitate - Clasa a VI - a - Calitatea stilului de viata

de activitate - Clasa a VI - a - Calitatea stilului de viata


Proiect de activitate

Unitatea de invatamant:

Numele si prenumele profesorului diriginte:

Clasa a VI - a

Data

Structura proiectului

Modulul Calitatea stilului de viata

Submodulul/continut Calitatea mediului de munca

TEMA A fi, a face, a avea

Obiectiv de referinta: Sa aplice metode eficiente de rezolvare a problemelor si luare a deciziilor in diverse situatii

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

Sa defineasca notiunile de achizitie fizica si achizitie psihica.

Sa dea exemple de actiuni in care se reflecta firea lor.

Sa prezinte situatia in care se vad peste 10 ani.

Sa exemplifice importanta scolii pentru viitorul lor.

Sa gaseasca solutii pentru o problema punandu-se in situatii ipotetice.

Strategii de realizare

- metode: conversatia, expunerea, studiul de caz, jocul de rol

Etapele lectiei

Continutul lectiei

Metode

Timp

Organizarea clasei

Elevii stau in banci si se discuta eventualele probleme ale clasei.

conversatia

4 min

Enuntarea planului lectie si a obiectivelor

- Scrierea pe tabla a temei si a etapelor lectiei.

- Enuntarea obiectivelor.

expunerea

2 min

Captarea atentiei

Dirigintele face legatura intre cele trei verbe din tema lectiei.

Firea noastra se reflecta in ceea ce facem, iar actiunile noastre determina achizitiile fizice si psihice viitoare.

Este luat ca exemplu un elev si se discuta despre felul in care se reflecta firea lui in actiunile intreprinse si acestea in achizitiile acestuia pana in prezent.

Conversatia



Studiul de caz

5 min

 

Desfasurarea lectiei

- Dirigintele le prezinta elevilor urmatoarea povestioara:

"Ion este un elev de clasa a VI-a obraznic, neascultator si neatent. Parintii acestuia au o situatie materiala precara si nu se implica in activitatea scolara a copilului. Desi inteligent, Ion nu vrea sa invete, scoala neparandu-i-se importanta. Ramane repetent trei ani si nu mai este primit la scoala. Avand parintii saraci el trebuie sa se intretina singur. Se angajeaza ca cioban pentru ca in alta parte nu este primit. Desi salariul este mic, seful il insala din cand in cand pentru ca Ion nu se prea pricepe la calcule.

Este tot timpul trist, murdar si singur."

- Se analizeaza povestioara pornind de la tema lectiei.

- Dirigintele scrie pe tabla urmatoarele intrebari adresate elevilor:

Unde crezi ca a gresit Ion?

Ce ai fi facut tu daca ai fi fost in locul lui Ion?

Crezi ca scoala este importanta pentru viitorul tau?

Crezi ca faci tot ce poti pentru a avea rezultate bune la scoala?

Cum te vezi peste 10 ani?

Ce faci pentru a deveni ceea ce iti doresti?

Elevii raspund pe rand la intrebari.

Expunerea

Conversatia

Jocul de rol

3 min

5 min

20 min

 

Evaluarea

Se trag concluzii pe baza discutiilor avute. Elevii sunt de acord ca scoala este foarte importanta pentru viitorul lor. Ei trebuie sa se pregateasca de acum pentru a ajunge acolo unde isi doresc.

conversatia

10 min

 

Anuntarea temei lectiei urmatoare

Tema lectie urmatoare este "Pot sa fiu eu primul!-Rezultatele scolare la sfarsitul semestrului I".

Dirigintele le cere elevilor sa se gandeasca la intrebari si subiecte de discutie pentru lectia urmatoare.

conversatia

1 min

 





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.