Proiect didactic
Data: Aviz:
Clasa: a VII-a B
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica - Algebra
Unitatea de invatare: Operatii in Q
Tema lectiei: Adunarea si scaderea numerelor rationale
Tipul lectiei: Comunicare de noi cunostinte
Competente specifice:
C1. Aplicarea regulilor de calcul cu numere rationale, a estimarilor si a aproximarilor pentru rezolvarea unor ecuatii
C2.Utilizarea proprietatilor operatiilor in efectuarea calculelor cu numere rationale
C3. Determinarea regulilor eficiente de calcul in efectuarea operatiilor cu numere rationale
C4. Interpretarea matematica a unor probleme practice prin utilizarea operatiilor cu numere rationale si a ordinii efectuarii operatiilor
Obiective operationale (la sfarsitul orei elevul va fi capabil sa):
O1. Sa cunoasca notiunile de numar rational, modul, opus
O2. Sa cunoasca si sa aplice proprietatile fractiilor (amplificari si simplificari)
O3. Sa recunoasca in exercitii numere rationale
Metode si procedee conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul, observatia, munca individuala, expunerea;
Resurse a) materiale: - manual alternativ clasa a VII-a, autori George Turcitu, Dan Mic, Nicolae Ghiciu- ed. Radical
- metodica predarii matematicii in gimnaziu;
- creta alba, colorata, instrumente pentru tabla, caiete de notite
b) umane: - clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidare
- activitati frontale, individuale;
c) timp: 0 min.
Desfasurarea lectiei
Secventele lectiei |
Comp. spec. |
Activitati de invatare |
Timp |
Metode |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor in catalog ; - verificarea tinutei elevilor si celor necesare desfasurarii orei; asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfasurare a orei; | ||||
2. Captarea atentiei |
- verificarea temei elevilor prin sondaj, utilizand dialogul profesor-elev, elev-elev, prin confruntarea rezultatelor. In cazul in care apar diferente mari la rezultat se rezolva exercitiul la tabla; |
Activitate comuna |
Observare sistematica |
||
3. Reactualizarea cunostintelor |
C1 C2 |
Elevii vor raspunde la intrebarile: - Care sunt regulile de amplificare si simplificare a fractiilor? - Ce este un numar rational? - Ce este opusul si modulul unui numar rational? |
Conversatia euristica |
Analiza raspunsurilor |
|
4. Informarea elevilor asupra lectiei noi |
In cadrul orei de astazi vom studia adunarea si scaderea numerelor rationale |
Explicatia | |||
5. Dirijarea invatarii |
C1 C2 C3 C4 |
Adunarea si scaderea numerelor rationale Pentru orice numar rational x, modulul sau valoarea absoluta a lui x, notat |x| este: -x , pentru x negativ 0 , pentru x= 0 X , pentru x pozitiv Efectuati:
Definitie: prin adunarea a doua numere rationale a si b se obtine un numar rational, notat a+b si numit suma numerelor a si b. Reguli de calcul: 1. daca a si b au acelasi semn, se aduna modulele lor si se scrie in fata rezultatului semnul comun 2. daca a si b au semne diferite, se scade din modulul mai mare modulul mai mic si se scrie in fata rezultatului semnul numarului cu modulul mai mare Obs: Operatiile de adunare si scadere a doua numere rationale se efectueaza dupa regulile corespunzatoare fractiilor: daca fractiile au acelasi numitor, se copie numaratorul si se aduna numitorii; daca au numitoti diferiti, se aduce la acelasi numitor (cmmmc al celor doua numere) si abia apoi se efectueaza adunarea numaratorilor. Proprietatile adunarii numerelor rationale: 1) adunarea este asociativa: (a+b)+c = a+(b+c) 2) adunarea este comutativa: a+b = b+a 3) 0 este element neutru fata de adunare: a+0 = 0+a = a 4) pentru orice a exista -a astfel incat: a+(-a) = (-a)+a = 0 Definitie: Prin scaderea a doua numere rationale a si b se obtine un numar rational c, notat a-b, pentru care a= b+c. c se numeste diferenta numerelor a si b, a este descazutul, iar b este scazatorul. Definitie: O succesiune de adunari si scaderi de numere rationale se numeste suma algebrica |
Explicatia Conversatia euristica |
Observare sistematica Analiza raspunsurilor |
|
6. Asigurarea feed-back-ului |
C1 C2 C3 C4 |
Elevii rezolva pe caiete, individual, exercitiile:
|
Munca independenta Conversatia euristica Exercitiul |
Aprecieri verbale Analiza raspunsurilor |
|
7. Retentia si transferul |
C1 |
Se face o scurta recapitulare a notiunilor dobandite. Se rezolva exercitiul 1 / pag 21 din manual. |
Conversatia |
Probe orale |
|
8. Tema pentru acasa |
Exercitiile 7, 8 , 9 ,3, 4 / pag. 21 din manual. |
Conversatia | |||
9. Aprecieri |
se apreciaza elevii ce s au evidentiat in timpul orei |
Conversatia |
Aprecieri verbale |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |