Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
didactic clasa a XII-a fizica - Efectul fotoelectric extern

didactic clasa a XII-a fizica - Efectul fotoelectric extern


clasa a XII-a

GRUPUL SCOLAR FORESTIER CAMPENI

propus de prof. fizica C. C.

Proiect didactic

Subiectul lectiei:Efectul fotoelectric extern

Scopul lectiei:-scopul informativ:Asimilarea de noi cunostinte cu privire la efectul fotoelectric extern



-scopul formativ:Crearea la elevi a deprinderilor de a utiliza in practica expresiile marimilor fizice ce caracterizeaza fotonul

Tipul lecttiei:Dobandirea de noi cunostinte

Nivelul clasei:Mediu

Obiective operationale:La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 Sa defineasca efectul fotoelectric extern, fotonul, legile efectului fotoelectric extern.

O2 Sa stabileasca legatura dintre impulsul mecanic si lungimea de unda precum si unitatile de masura a noilor marimi fizice.

O3 Sa aplice expresiile marimilor fizice ce caracterizeaza fotonul in rezolvare de probleme.

Tehnici de instruire:exlpicatia, expunerea, conversatia, problematizarea, demonstratia, utilizarea  manualului si a plansei, rezolvare de probleme.

Mijloace de invatamant:manual, culegere, plansa, creta colorata, calculator, CD cu prezentarea lectiei in Power Point.

Metode de evaluare:orala, observatia elevului pe tot parcursul orei, tema pentru acasa.

Eveniment didactic

Continutul lectiei

Activitatea elevului

Activitatea profesorului

I. Captarea atentiei.

O placa de zinc sub actiunea radiatiilor ultraviolete se descarca daca initial a fost incarcat negativa ?

Urmaresc experimen-tul si explica ceea ce se intampla.

Efectueaza experimentul, a-preciaza explicatiile elevi-lor si eventual le comple-teaza.

II. Enuntarea obiecti-velor operationale.

Enuntarea obiectivelor operationale ale

lectiei.

Asculta expunerea profesorului.

Enunta obiectivele.

III. Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

Ce este lumina?

Care sunt fenomenele in care s-a stu-diat caracterul ondulator al luminii?

Raspunde la intreba-rile profesorului.

Pune intrebari elevilor si le completeaza pentru a inte-lege clasa notiunile noi.

IV. Prezentarea conti-nutului noii invatari.

Explicarea capitolului din care face parte lectia si a titlului lectiei. Se va

invata ce este efectul fotoelectric ex-tern, enuntul legiilor efectului fotoelec-tric extern si marimile fizice caracte-ristice fotonului.  

Noteaza titlul lectiei

si urmaresc expune-rea la plansa.

Prezinta continutul noii in-

vatari.

Prezinta la plansa schema pentru studiul efectului fo-toelectric extern.

V. Dirijarea invatarii

Arc electric

FQ

T


G

C A

V

R


Notarea lectiei, sche-ma , enunturi grafice

Noteaza lectia, ascul-ta expunerea profe-sorului, stabilesc con-cluziile.

Expunerea , explicatia, pre-zentarea noului continut.

Urmareste activitatea ele-viilor, intervine unde este

cazul, da indicatii cu privire la grafice si la probleme.

Eveniment didactic

Continutul lectiei

Activitatea elevului

Activitatea profesorului

V. Dirijarea invatarii

Ec maxim


no n

Celelalte grafice se modeleaza pe tabla sau Paint, se scriu formulele

din baza de ecuatii in Microsoft Office 2000

Notarea lectiei, enunturi , grafice,

formule.

Urmareste activitatea elevilor, in-tervine unde este cazul da indicatii cu privire la grafice si la probleme.

VI. Obtinerea performantei

Profesorul cere elevilor sa dedu-ca formulele pentru impulsul fo-tonului si urmareste ce scriu ele-vii in caiete, apoi cheama un elev la tabla pentru acceasta deducere.

p=mc=h/λ=hν/c

Noteaza marimile fizice si formulele pe baza de tabel .

Urmareste activitatea fiecarui elev.

VII. Asigurarea feed-backului

Profesorul pune elevilor urmatoa-rele intrebari:

Care sunt factorii care au deter-minat numirea efectului fotoelec-tric extern?

Care sunt marimile fizice ce ca-racterizeaza fotonul?

Care sunt unitatile de masura ale acestor marimi fizice? 

Raspund  la intrebarile profesorului corectea-za sau completeaza raspunsurile colegilor.

Prezinta in Power Point lectia pentru fixarea ei.

Urmareste activitatea fiecarui elev.

VIII. Intensificarea retentiei

Se cere eleviilor sa rezolve o pro-

blema din manual.

Citeste problema, no-

teaza datele, face tran-sformari , rezolva pro-blema literar si numeric

Numeste la tabla unul sau doi elevi pentru rezolvarea problemei.

Rezolvarea problemei este discutata cu toata clasa.

IX. Asigurarea transferului

Specifica paginile la care se ga-seste lectia si da tema pentru a-casa.

Noteaza tema pentru acasa.

Noteaza elevii care au raspuns.


1. Ochiul

Explicarea formarii i-maginii in aparatul foto si microscop.

Reactualizarea cunostintelor.

Modelarea gra-fica a formarii imaginiilor la a-paratul foto, mi-croscop.

Definirea mari-milor fizice care caracterizeaza microscopul.

Rezolvare de probleme.

Aplicatii practi-ce.

Prezentarea re-feratelor.

Manuale editura:

Sigma, Radical, Niculescu.

Revista'EVRIKA'.

Arborele lumii.

Planse.

Creta colorata.

Aparat foto (digital).

Cablu USB

Microscop

Lamela cu preparat.

Alte surse bibliografice.

Calculator

Explicatia

Conversatia euristica

Modelarea

Problematizarea

Rezolvarea de probleme

Munca individuala

Munca in grup

Observatia sistematica

Evaluare orala

Autoevaluare

Tema de lucru in

clasa

Tema de lucru in

acasa

Evaluare scrisa

2. Aparatul fotografic

Descrierea si expli-carea principiilor de functionare ale unor  dispozitive si apara-te optice.

3. Microscopul

Realizarea si descri-erea experimentala  a fotografiilor cu a-paratul foto.

4. Probleme

Rezolvarea de pro-bleme simple de cal-culare a puterii opti-ce si grosismentului la microscop .





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.