Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE Clasa: a V-a Limba si literatura romana - Vocabularul. Fonetica

DE LECTIE Clasa: a V-a Limba si literatura romana - Vocabularul. Fonetica


PROIECT DE LECTIE

Data

Profesor:

Clasa: a V-a B

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Tema: Vocabularul. Fonetica

Tipul lectiei: recapitulare finala

Timp

OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili:



O1 sa recunoasca structura fonetica a unui cuvant;

O2 sa identifice regionalismele, arhaismele si neologismele dintr-un text dat;

O3 sa gaseasca sinonimele si antonimele unor cuvinte date;

O4 sa alcatuiasca familia lexicala / campul lexical al unor cuvinte indicate;

O5 sa formeze cuvinte noi pornind de la un cuvant de baza, prin derivare cu sufixe

si prefixe;

O6 sa desparta corect cuvintele in silabe;

O7 sa identifice diftongii, triftongii si vocalele in hiat din cuvintele date;

O8 sa utilizeze un limbaj adecvat situatiei de comunicare;

RESURSE EDUCATIONALE

q        Continuturi vizate conform programei si manualului;

q        Capacitatile receptive normale ale elevilor de clasa a V-a;

q        Timp la dispozitie: 50'

STRATEGIA DIDACTICA

q      METODE SI PROCEDEE: exercitiul complex (recunoastere, exemplificare,

identificare, despartire in silabe, etc), conversatia,

explicatia, rebusul, expunerea,

q MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru, caietul, tabla.

q      FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, alternativ cu activitate

independenta si in perechi.

q      FORME DE EVALUARE: orala si scrisa ( intarirea raspunsurilor, observatia

sistematica)

SCENARIU DIDACTIC

T

Momentele lectiei si obiectivele operationale

Continuturi

Forme de organi-zare

Metode si procedee

Resurse

Probe de  evaluare

Moment organizatoric

. Verificarea prezentei elevilor;

. Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea in mod eficient a evenimentelor instruirii;

Frontal

Conversatia

3'

Verificarea temei si a cunostintelor anterioare

. Verificarea temei pentru acasa.

. Elevii sunt solicitati sa-si aminteasca aspectele invatate legate de dialog(definitie, formule de initiere si de incheiere).

Frontal

Individual

Conversatia

Expunerea

Caietele elevilor

Elevii citesc selectiv tema pentru acasa

3

Captarea atentiei elevilor

. Elevii vor completa rebusul din fisa de lucru nr 1, descoperind pe verticalele A-B si C-D titlul lectiei de recapitulare.

. Profesorul scrie titlul pe tabla si anunta obiectivele lectiei.

Individual

Rebusul

Conversatia

Fisa de lucru nr 1

Elevii descopera titlul lectiei "Vocabularul. Fonetica."

Conducerea invatarii si asigurarea feed-back-ului

O1, O2, O3,

O4, O5, O6,

O7, O8

. Elevii sunt solicitati sa rezolve exercitiile din fisa nr 2 referitoare la vocabular.

In urma acestor exercitii elevii isi vor aminti: forma si continutul cuvintelor, arhaismele, regionalismele si neologismele, derivarea, familia si campul lexical, sinonimele, antonimele.

. Elevii sunt solicitati sa rezolve exercitiile de fonetica de pe fisa nr 2.

In urma rezolvarii exercitiilor, elevii isi vor aminti urmatoarele notiuni de fonetica : sunetele limbii romane, grupurile de sunete :diftongi, triftongi, vocalele in hiat, despartirea cuvintelor in silabe, accentul.

Individual

Lucru in perechi

Conversatia

Exercitiul

Observatia

Explicatia

Expunerea

Tabla

Fisa de lucru nr 2

Elevii vor rezolva exercitiile de vocabular din fisa nr. 2

Elevii vor rezolva exercitiile de fonetica din fisa nr 2

Asigurarea retentiei si a transferului

Alcatuiti o compunere cu titlul "O calatorie in Tara Povestilor", in care sa folositi sinonimele si antonimele cuvintelor: minunat, prieten, vioi, a zice, precum si cuvintele care contin diftongi si triftongi: caleasca, teama, veneau, aripioara, poiana, floare.

FISA NR 1

Raspundeti la intrebarile de mai jos si completati rebusul.

Pe verticalele A - B si C - D veti descoperi titlul lectiei de astazi.

A C

1


2

3

4

5

6

7

8

9

B D

  1. Dati sinonimul cuvantului "lila".
  2. Dati un sinonim pentru cuvantul regional "barabula".
  3. Sunetele : "b, c, d, f, g, h,.." se numesc. .
  4. Cum se numesc cuvintele cu forme diferite si sensuri opuse?
  5. "A avea, a vrea, a fi" sunt  auxiliare.
  6. Derivati cu prefix cuvantul "facut".
  7. Cum se numesc cuvintele folosite in anumite regiuni ale tarii?
  8. Pronuntarea mai intensa a unei silabe intr-un cuvant se numeste. .
  9. Semnul grafic al unui sunet se numeste l- - - - - .

FISA NR 2

exercitii de vocabular

a) Indicati forma si continutul fiecaruia dintre cuvintele: corn, ceapa.

b)     Introduceti cuvintele explicate in propozitii potrivite.

2. Din lista de cuvinte de mai jos, subliniaza arhaismele cu o linie, regionalismele cu doua linii si neologismele cu trei linii: buzdugan, week-end, curechi, papusoi, ienicer, pizza, spaghete, coltun,

stergar, pasa.

3. Precizati cum s-au format urmatoarele cuvinte: barbatesc, luminos, nevazut, regasi, romanesc.

4. Formati familia lexicala a cuvantului "floare".

5. Alcatuiti campul lexical care cuprinde nume de animale domestice.

6. Gasiti cate un sinonim si un antonim pentru cuvintele : a fugi, bucuros, gigantic.

exercitii de fonetica

1. Identifica vocalele, consoanele si semivocalele din urmatoarele cuvinte: alfabet, aer, abia, elevi, iarba, perdea.

2. Subliniaza diftongii si triftongii din cuvintele : acuarela, leoarca, biata, vedeai, coapta, inimioara.

3. Dati exemple de doua cuvinte care sa contina vocale in hiat.

4. Precizeaza care cuvinte sunt despartite corect. Incercuieste varianta potrivita.

a)     stro - pi - toa - re; co - pac; u - ri - as;

b)     stro - pi - to - a - re; cop - ac; ur - i - as.

5. Indicati pe ce silaba cade accentul in cuvintele urmatoare: popor; soare, canta, actor, geanta.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.