Proiect didactic
Data: 9 octombrie 2008
Scoala: Generala "Apaczai Csere Janos"
Clasa: a IV-a A
Propunator
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Subiectul Scrierea numerelor cu cifre romane
Tipul lectiei insusire de noi cunostinte
Obiective cadru:
Ø Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii
Obiective de referinta
Ø Sa inteleaga si sa utilizeze sistemul pozitional de formare a numerelor naturale
Obiective operationale:
O1. Sa reactualizeze cunostintele dobandite anterior legate de scrirea, citirea, formarea si compararea numerelor mai mici sau egale cu 1000000
O4.Sa participe cu interes la lectie
O5.Sa dea dovada de spirit de echipa ,sa comunice in munca pe grupe
Strategie didactica:
Metode si procedee conversatia euristica, exercitiul, observatia, explicatia, demonstratia, munca independenta, metoda "Ganditi/lucrati in echipa/comunicati";
Mijloace didactice: planse cu cifrele romane, coli mari albe, markere, manualul, betisoare.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, pe perechi, individual.
Resurse:
Ø Umane: colectivul clasei;
Ø Spatiale: sala de clasa
Ø Temporale: 50 de minute;
Bibliografie
Ministerul Educatiei si Cercetarii- Consiliul National pentru Curriculum- "Programe scolare pentru clasa a IV-a" , Bucuresti 2005
Marinele Chiriac, Doina Burtila, Ana Bosoaga-" Matematica "- manual pentru clasa a IV-a, Editura Tiparg 2006
Marinele Chiriac, Cecilia Macri, Mihaela Crivac, Nita Eugen- " Fise de lucru Matematica", Editura Tiparg 2004
Ioana Cojocaru - Matematica clasa a IV a- Caiet de evaluare, Editura didactica Crisstaldo ,1993
Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, E.D.P. Bucuresti, 1988
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei |
Ob op. |
Unitati de continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode |
Mijloace |
Organizare |
|||
1. Moment organizatoric 2. Captarea atentiei 3.Reactualiza-rea cunostintelor 4. Anuntarea temei si a obiectivelor 5. Dirijarea invatarii 6.Asigurarea retentiei si a transferului 7. Obtinerea performantei 8. Evaluare 9. Incheierea lectiei |
O1 O4 O1 O4 O2 O3 O4 O2 O3 O4 O2 O3 O4 O5 O2 O3 O4 O5 |
-Se va organiza sala de clasa pentru realizarea in conditii optime a procesului de predare invatare. -Se vor pregati materialele necesare lectiei. -Antrenament mintal pregatitor: ¨ Exercitii de numarare: -Pornind de la 360,numarati crescator din 4 in 4 pana la 384. -Pornind de la 132, numarati crescator din 6 in 6 pana la 180. -Pornind de la 425,numarati descrescator,din 5 in 5,pana la 405. ¨ Exercitii de scriere a numerelor cu cifre arabe: -Scrie cu litere numerele: -Ce arata fiecare cifra 8 in ultimul numar? -Rog elevii sa isi aminteasca sistemul pozitional de scriere a numerelor naturale. -Anunt titlul lectiei si il scriu pe tabla: "Scrierea numerelor cu cifre romane". -Precizez importanta scrierii cu cifre romane. -Prezint biletul trimis de catre prietenul copiilor,Voinicel,cu gandurile lui la inceput de an scolar. -Rog elevii sa precizeze diferenta de scriere dintre cifrele arabe si cele romane.( Anexa 1 ) -Prezint plansa cu cifrele romane si corespondentul acestor cifre scris cu cifre arabe. ( Anexa 2 ) -Pentru a retine mai usor forma si semnificatia cifrelor,dau copiilor cateva reguli: cifra X reprezinta mainile cu cele 10 degete rasfirate, asezate incrucisat, cifra V este jumatatea lui X, cifra C vine de la centum (suta), cifra M vine de la mileniu (1000). -Prezint plansa cu regulile de transformare a cifrelor romane in cifre arabe. -Observam trecerea de la scrierea romana la cea araba (Anexa 3) -Scriu la tabla alte numere si rezolvam exercitii care confirma regulile de trecere de la scrierea romana la cea araba si invers. 90=XC 110=CX CDXXV=(500-100)+10+10+5= 400+20+5=425 DCXIV=500+100+10+(5-1) =600+10+4=614 -Impart elevii in doua grupe; -Impart coli mari albe si markere fiecarei grupe precum si fisa cu sarcinile ce le au de rezolvat(Anexa 4). -Explic sarcinile de pe fise -Jocuri didactice:"Scriem cu betisoare"(Anexa 5)-metoda "Ganditi/lucrati in perechi/comunicati" -Se fac aprecieri legate de participarea la activitate -Se da tema pentru acasa |
-Se pregatesc pentru inceperea lectiei -Elevii numara,oral,dupa cerintele stabilite -Elevii ies la tabla pe rand si scriu -Ceilalti scriu pe caiete -Elevii isi amintesc sistemul nostru de numeratie:zecimal si pozitional -Noteaza titlul lectiei pe caiete -Sunt atenti la plansa prezentata si precizeaza diferenta de scriere (cifrele romane se scriu cu litere) -Elevii privesc plansa cu cifrele romane si corespondentul acestor cifre scris cu cifre arabe. -Elevii asculta si executa miscarile indicate. -Isi noteaza pe caiete corespondentul fiecarei cifre romane scris cu cifre arabe. -Isi noteaza pe caiete regulile de transformare a cifrelor romane in cifre arabe. -Ies la tabla si rezolva exercitiile;ceilalti scriu pe caiete -Se impart in doua grupe -Citesc sarcinile de pe fise -Sunt atenti la explicatiile date -Rezolva sarcinile -Liderul grupului iese la tabla si prezinta rezolvarea exercitiilor -Se corecteaza unde este cazul -Lucreaza in perechi -Formeaza numere din betisoare respectand sarcinile cerute -Noteaza tema pentru acasa Realizeaza machetele Raspund la intrebari Rezolva sarcina de lucru |
-conversatia -exercitiul -exercitiul -explicatia -conversatia -observatia -conversatia euristica -observatia -explicatia -demonstra-tia -conversatia euristica -observatia -conversatia euristica -explicatia -exercitiul -explicatia -demonstra-tia -explicatia -exercitiul |
-plansa cu biletul lui Voinicel -plansa cu cifrele romane si corespondentul acestor cifre scris cu cifre arabe -plansa cu regulile de transformare a cifrelor romane in cifre arabe. -coli mari albe -markere -fise cu sarcinile de lucru -betisoare |
-frontal -frontal -frontal -individual -frontal -frontal -frontal -frontal -frontal -individual -pe grupe -in perechi Frontal |
-formativa, prin raspunsurile date de elevi -formativa prin raspunsurile elevilor -formativa prin raspunsurile elevilor -formativa -formativa prin raspunsurile elevilor -continua -sumativa prin rezolvarea itemilor de pe fisa -autoevalua-rea -sumativa Proba practica |
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |