Proiect didactic
Data: 16 decembrie 2010
Clasa: a VI-a
Disciplina: Limba si literatura romana
Tema lectiei: Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor
Tipul lectiei: actualizarea și aprofunarea unor cunoștințe de gramatica
Competențe specifpurice:
2.1. inlanșuirea clara și corecta a ideilor intr-un monolog descriptiv
2.3. utilizarea categoriilor garmaticale invațate, in diverse tipuri de propoziții
3.4. sesizarea organizarii morfologice și sintactice a textelor citite
Obiective operationale:La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1: sa știe care sunt funcțiile sintactice ale substantivelor
O2: sa recunoasca diversele funcții sintactice ale substantivelor in propoziții
O3: sa alcatuiasca enunțuri cu diverse funcții ale substantivelor
O4: sa utilizeze corect unle forme ale substantivelor
O5: sa recunoasca valorile stilistice ale substantivelor in descrieri
Resurse materiale: manualul, tabla, caietele elevilor, fișe de lucru, videoproiectorul
Metode: expunerea, conversatia, exercitiul, ciorchinele, mozaicul
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Bibliografie
¤ Limba romana, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P.
¤ Gramatica - fișe de lucru (itemi de evaluare), clasa a VI-a, Cornelia Chirița (coordonator) Editura Paralela 45
¤ DEX, Ed. Univers Enciclopedic,
1.Gramatica limbii romane, vol.I, Ed. Academiei, Bucuresti, 1966
2. Limba romana esentiala, Al. Metea
3. Valorile stilistice ale partilor de vorbire, Campeanu.
4. Metodica studierii limbii si literaturii romane, in scoala, Constantin Parfene, Ed Polirom, 1999
Etapele lectiei |
Continuturi |
Metode |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
||
Actualizarea unor cunostinte anterioare 3 minute |
Se vor discuta categoriile gramaticale ale substantivului sub forma unui ciorchine |
Se implica prin raspunsuri |
conversatia ciorchinele |
Captarea atentiei 5 minute |
Profesorul noteaza pe tabla informațiile pe care elevii le au din clasa a V-a, despre cazurile substantivului. |
Elevii intervin cu raspunsuri legate de cazul substantivelor. |
știu - vreau sa știu - am invațat Expunerea |
Anuntarea subiectului si a obiectivelor 2 minute |
Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor | ||
Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte 10 minute 5 minute |
*Coordoneaza echipele *Cazul nominativ: a. Subiect b. Nume predicativ Cazul acuzativ: a. Complement direct b. Complement inirect c. Complement circumstanțial de mod d. Compl. circ. de loc e. Atribut prepozițional Cazul genitiv. a. Atribut substantival Cazul dativ: a. Complement indirect Cazul vocativ nu are funcție sintactica |
*Elevii, imparțiți in cinci grupe, vor primi sarcini de lucru diferite. Fiecarui numar ii va corespunde un caz al substantivului. Grupul de experți va trebui sa identifice funcțiile sintactice ale fiecarui caz și sa le prezinte apoi echipei de unde a plecat. Ca sarcina de lucru suplimentara, fiecare grupa va trebui sa faca enunțuri in care sa utilizeze cuvantul frate, cu funcția ceruta de caz. *Elevii noteaza cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor. |
Mozaicul Problematizarea Exercițiul conversatia Explicația |
Conexiunea inversa 20 minute |
*Fișa de lucru Identificați opt substantivele din textul urmator, precizand cazul și funcția lor sintactica. Mirosul de fum al garilor nu putea sa alunge din narile mele puternica mireasma a atator roade.Acolo, incepand de la pasul Prislopului, plamanii mei absorbisera tot felul de rașini de brad, concentrand in ele esența salbatica a padurii. (Geo Bogza, Veneam la vale) Completați spațiile punctate cu forma substantivala indicata intre paranteze: Și-n ochii lui de ..... (vultur - Ac., sg.) adanci, vioi și mari Treceau lucioase......(umbra - N., pl.) de....... .) legendari. *Propune elevilor o imagine, pe care aceștia o vor descrie in minim trei randuri.
|
*Elevii completeaza fișa de lucru. Elevii trebuie sa redacateze un text descriptiv, pornind de la o imagine propusa de profesor. Colegii vor schimba intre ei compunerile pentru a identifica doua substantive cu funcție sintactica dferita. |
Jocul de rol |
Tema |
Exercițiile 3, 4 și 5 de la pagina 83 |
Fișa de lucru
Identificați opt substantive din textul urmator, precizand cazul și funcția lor sintactica.
Mirosul de fum al garilor nu putea sa alunge din narile mele puternica mireasma a atator roade.Acolo, incepand de la pasul Prislopului, plamanii mei absorbisera tot felul de rașini de brad, concentrand in ele esența salbatica a padurii. (Geo Bogza, Veneam la vale)
Substantivul |
Cazul |
Funcția sintactica |
Completați spațiile punctate cu forma substantivala indicata intre paranteze:
Și-n ochii lui de ..... (vultur - Ac., sg.) adanci, vioi și mari
Treceau lucioase......(umbra - N., pl.) de....... .) legendari.
CAZURI SI FUNCTII SINTACTICE ALE SUBSTANTIVELOR
CAZUL |
INTREBAREA |
FUNCTIA SINTACTICA |
NOMINATIV |
cine? ce? |
SUBIECT( Copilul se joaca.) NUME PREDICATIV( El este inginer.) |
GENITIV |
al, a, ai ale cui |
ATRIBUT SUBSTANTIVAL GENITIVAL (Cartile copiilor sunt interesante.) |
DATIV |
cui? |
COMPLEMENT INDIRECT (Tu oferi prietenei tale o floare.) |
ACUZATIV |
pe cine? ce? prepozitie + cine? ce? prepozitie + unde? cum? care? ce fel de? |
COMPLEMENT DIRECT (Tu citesti cartea aceasta.) COMPLEMENT INDIRECT CU PREPOZITIE (Ti-ai amintit de tinerete.) COMPLEMENT CIRCUMSTANTIAL DE LOC.(Vara copiii merg la mare.) COMPLEMENT CIRCUMSTANTIAL DE MOD (Tu ai raspuns cu bucurie.) ATRIBUT SUBSTANTIVAL PREPOZITIONAL ( Livada cu pomi a inflorit.) |
VOCATIV |
cazul chemarii, al adresarii directe |
FARA FUNCTIE SINTACTICA ( - Tata, vino sa vezi cine a venit!) |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |