Gradinita nr.54 "Mihai Eminescu"
Data
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa :Pregatitoare II
Domeniu de activitate:JOCURI SI ACTIVITATI ALESE
Tipul activitatii:verificare si consolidare
Tema:"Ce si cum vreau sa fiu"
Subteme: BIBLIOTECA:"Ce vreau sa fiu"
"Dintii fierastraului"
ARTA:"Eu cand voi fi mare"
STIINTA:"Fiecare meserie cu haina ei"
"Uneltele meseriasilor"
"La doctor"
OBIECTIVE GENERALE
-Consolidarea trasaturilor de vointa si character,formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti;
-Consolidarea spiritului de prietenie si de munca in echipa;
-Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator,precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;
-Dezvoltarea simtului practic si estetic;
-stimularea capacitatii creatoare si a originalitatii
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:
-conversatia,explicatia,expunerea,aprecierea,munca in echipa,problematizarea,demonstratia.
MIJLOACE DIDACTICE:
-fise individuale,fise cu elemente grafice,role de carton,imagini cu meserii,lipici,jetoane cu meserii si uneltele acestora,truse pentru coafor,truse pentru doctor.
BIBLIOGRAFIE:
1."Noul curriculum pentru invatamantul prescolar" 2008
2."Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii",Editura Integral Bucuresti.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
1.BIBLIOTECA
-sa uneasca perechile care colaboreaza
-sa uneasca personajul cu locul de munca
-sa reprezinte prin linii numarul silabelor ce alcatuiesc cuvinte ce denumesc meserii
-sa denumeasca meseriile si sa alcatuiasca oral propozitii despre activitatea desfasurata de fiecare personaj
sa completeze desenul si sa descopere elementele grafice invatate
2.ARTA
-sa asambleze fiecare meserie
-sa lipeasca imaginile pe rola de carton
3.STIINTA
-sa gaseasca corect hiana pentru fiecare meserie
-sa asocieze fiecarei meserii uneltele corespunzatoare
4.JOC DE ROL
-sa respecte reguli de comportare civilizata in diferite situatii
-sa isi cunoasca responsabilitatile in cadrul grupului din care face parte.
INTALNIREA DE DIMINEATA
Copiii vor intra in sala de grupa si vor forma un semicerc dupa care vor prezenta intregului colectiv al grupei sarcina pe care fiecare a avut-o pentru acasa:"Ce vreau sa fiu cand voi fi mare?"Raspunsul este scris de catre parintele lui pe foaia de hartie primita.Dupa ascultarea si comentarea catorva din raspunsurile copiilor,acestea vor fi cuprinse intr-o agenda,ce va fi denumita de catre copii.Educatoarea impreuna cu toti copiii vor merge pe la fiecare sector pentru a observa care sunt materialele si sarcinile pe care le au de realizat.Copiii isi aleg centrele de interes la care vor lucra.
ANUNTAREA TEMEI
Copii,astazi ne vom juca la centrele de interes,pentru a descoperi cat mai multe lucruri despre meserii,si in felul acesta voi,veti alege ce vreti sa deveniti cand veti fi mari.Fiecare grupa de copii va astepta indicatiile educatoarei pentru o realizare cat mai corecta si eficienta a sarcinilor stabilite.
DESFASURAREA ACTIVITATII
BIBLIOTECA
In cadrul acestui sector copiii au sarcina de a rezolva fisa de lucru pusa la dispozitie.Ei trebuie sa uneasca perechile care colaboreaza,sa uneasca personajul cu locul de munca,sa reprezinte prin linii numarul silabelor ce alcatuiesc cuvinte ce denumesc meserii,sa denumeasca meseriile si sa alcatuiasca oral propozitii despre activitatea desfasurata de fiecare personaj,apoi sa completeze desenul si sa descopere elementele grafice invatate.
ARTA
La acest sector,copiii trebuie sa asambleze imaginile cu meserii si sa le lipeasca pe rola de carton.
STIINTA
La sectorul stiinta copiii trebuie sa gaseasca haina pentru fiecare meserie si sa imbrace silueta de copil,apoi va trebui sa asocieze corect uneltele corespunzatoare fiecarei meserii.
JOC DE ROL
In cadrul acestui sector,copiii vor trebui sa manuiasca corect instrumentele de lucru pentru salonul de frumusete si doctor.
Gradinita nr.54 "Mihai Eminescu"
Data
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa :Pregatitoare II
Domenii de activitate:1.Domeniul Limba si Comunicare
2.Domeniul Stiinte
3.Domeniul Estetic si creativ
Tema:"Ce si cum vreau sa fiu?"
Subtema:"Tot ce stii despre meserii"
Forma de realizare:Activitate integrata
Tipul activitatii: consolidare
OBIECTIVE CADRU VIZATE
1.Domeniul Limba si Comunicare
*Educarea unei educari verbale corecte din punct de vedere fonetic,lexical si sintactic;
*Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala,de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale.
2.Domeniul Stiinte
*Dezvoltarea operatiilor intelectuale prematematice
*Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator,precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acesteia.
3.Domeniul estetic si creativ
*Formarea unor deprinderi de lucru pentru relizarea unor lucrari corecte din punctul de vedere al tehnicii de lucru.
*Formarea capacitatilor de exprimare prin muzica.
OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE
1.Domeniul Limba si Comunicare
*Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei,activitatii personale sau a relatiilor cu ceilalti si simultan sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere grammatical.
*Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple,sa reactioneze la acestea.
*Sa participle la activitatile de grup ,inclusiv la cele de joc,atat in calitate de vorbitor cat si de auditor.
2.Domeniul Stiinte
*Sa efectueze operatii cu grupele de obiecte constituite in functie de diferite criterii date sau gasite de el insusi:triere,grupare,comparare,clasificare,ordonare,apreciere a cantitatii prin punere in corespondenta,asocierea numarului la cantitate.
*Sa recunoasca meseriile ilustrate in imagini,uneltele folosite si produsele obtinute de practicantii acestor meserii.
3.Domeniul estetic si creativ
*Sa respecte tehnica de lucru in vederea realizarii lucrarii practice propuse.
*Sa exprime prin miscare starea sufleteasca creata de muzica.
METODE SI PROCEDEE
Ciorchinele,conversatia,exercitiul,brainstormingul,turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC
Jetoane cu cifre,jetoane cu imaginea unor unelte,buline colorate,imagini si palnse cu diferite meserii,imagini cu produse ale acestora,saculet,gentuta.
DURATA:40 MIN
BIBLIOGRAFIE:
"Noul curriculum prescolar
"Metodologia de aplicare a
noului curriculum prescolar
"Revista Invatamantul Prescolar nr. 1-2, 2009.MEC"
SCENARIUL ZILEI
Intalnirea de dimineata salutul, completarea panoului de prezenta si a calendarului naturii.
Are loc o intalnire de grup,pe un panou este scris cuvantul "MESERII",si langa acesta sunt desenate imagini representative.
Se cere copiilor sa spuna cat mai multe idei care le vin in minte despre meserii,iar educatoarea scrie cuvintele alese de copii.Se stabilesc apoi legaturi intre acestea.
Dupa un timp,cineva bate la usa.Este postasul.El are mai multe scrisori pt copii;in scrisori sunt sarcini pe care copiii trebuie sa le indeplineasca.
Postasul ii lasa educatoarei scrisorile,apoi pleaca.
Educatoarea citeste prima scrisoare din care copiii vor afla titlul jocului ce urmeaza sa-l desfasoare precum si regulile jocului. Educatoarea citeste o ghicitoare.Copiii trebuie sa raspunda la ghicitoare alegand apoi jetonul cu imaginea corespunzatoare,aseaza sub imagine cifra corespunzatoare numarului de silabe,iar deasupra imaginii tot atatea buline.
In scrisaorea nr.2 se propune copiilor sa formuleze propozitii despre meseriile illustrate,sa precizeze nr cuvintelor,si ordinea acestora,sa precizeze sunetul cu care incepe cuvantul respective,sa reprezinte graphic propozitia.
Citind scrisoarea nr.3,educatoarea isi da seama ca este vorba de un saculet cu surprize.In saculet sunt jetoane cu meserii si produsele acestora.
Copiii asociaza produsul la meserire.
Se recita poezia "Ce miros au meseriile",de G.Rodari,copiii canta cantecul "Brutarii".
In incheiere,educatoarea le propune copiilor un joc distractiv:"Scaunele muzicale"
Educatoarea selecteaza grupul de copii care se deplaseaza in jurul
scaunelelor aliniate in mijlocul salii de grupa. La auzirea unei melodii copiii se
deplaseaza in jurul scaunelelor, iar la oprirea muzicii se aseaza repede pe
cate un scaunel. Regula jocului "Scaunele muzicale"- sunt mai multi copii si
mai putine scaunele.
Copilul ramas in picioare fara scaunel, la oprirea brusca a muzicii, iese din
joc.In final va ramane un singur scaunel si doi copii care se vor intrece astf
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategiile didactice |
Evaluarea |
Amenajarea spatiului si organizarea grupei |
Se amenajeaza spatiul educational. Se pregateste materialul didactic. Se organizeaza grupa de copii. |
Conversatia |
Observarea comportamentului initial:interesul |
Captarea si orientarea atentiei |
Pe un panou este scris cuvantul "MESERII",si langa acesta sunt desenate imagini reprezentative. Apare postasul care adduce pentru copii niste scrisori. |
Ciorchinele Brainstormingul |
Observarea capacitatii de atentie voluntara |
Anuntarea temei si prezentarea obiectivelor |
Din prima scrisaore pe care educatoarea o citeste reiese numele jocului pe care il vor desfasura astazi:"Tot ce stii despre meserii". |
Conversatia Explicatia |
Chestionare orala Aprecieri verbale |
Dirijarea invatarii |
Educatoarea citeste o ghicitoare.Copiii trebuie sa raspunda la ghicitoare alegand apoi jetonul cu imaginea corespunzatoare,aseaza sub imagine cifra corespunzatoare numarului de silabe,iar deasupra imaginii tot atatea buline. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Se precizeaza modul cum au fost asezate bulinele si jetoanele cu imagini:in ordine crescatoare dupa numarul de silabe. In scrisoarea nr.2 se propune copiilor : -sa formuleze propozitii despre meseriile illustrate, -sa precizeze nr cuvintelor,si ordinea acestora, -sa precizeze sunetul cu care incepe cuvantul respectiv, -sa reprezinte grafic propozitia. In scrisaorea nr.3 este vorba despre un saculet cu surprize. In saculet sunt jetoane cu meserii si produsele acestora.Fiecare copil scoate cate un jeton din saculet,denumeste imaginea,iar la sfarsit se grupeaza astfel:in stanga ,grupa copiilor care au jetoane cu meserii,si in dreapta ,grupa copiilor care au jetoane cu produsele meseriilor. In continuare copiii au urmatoarele sarcini: -sa aseze la panoul cu buzunarase jetoanele cu meserii -sa asocieze produsul la meseriei -sa precizeze importanta fiecarei meserii Dupa ce au terminat de realizat sarcina,toti copiii recita poezia"Ce miros au meseriile"de G.Rodari,canta cantecul "Brutarii". |
Explicatia Conversatia Exercitiul Conversatia Explicatia Exercitiul Explicatia Exercitiul Demonstratia |
Evaluarea orala si practica Aprecieri verbale Evaluarea orala si practica Evaluarea orala si practica Observarea capacitatii de atentie voluntara. Aprecieri verbale |
Obtinerea performantei asigurarea retentiei si a transferului |
Se pun intrebari copiilor despre ceea ce au invatat astazi,daca s-au hotarat ce meserie sa isi aleaga pentru viitor si de ce. |
Conversatia Explicatia |
Observarea comportamentului copiilor |
Incheierea activitatii |
Se desfasoara jocul distractiv "Scaunele muzicale" |
Explicatia Exercitiul |
Aprecieri verbale |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |