PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE
TEMA: 'Maricica'de Luiza Vladescu
MIJLOC DE REALIZARE: Repovestire
SCOPUL:
-Consolidarea deprinderilor igienice;
-Formarea deprinderii de a pastra in ordine si curatenie tinuta vestimentara;
-Consolidarea cunostintelor despre obiecte de uz personal (spalat, imbracat, ordonarea materialelor pentru diferite activitati);
-Cunoasterea si respectarea regulilor de igiena personala si colectiva;
-Dezvoltarea capacitatii de a repovesti un text.
OPERATIONALE: La sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:
l. Sa repovesteasca continutul povestii 'Maricica' dupa un sir de ilustratii;
2. Sa denumeasca corect obiecte de uz personal si sa le diferentieze de alte obiecte;
3. Sa enunte cateva reguli de igiena pe care le respecta zilnic;
4.Sa efectueze corect miscarile prin care mimeaza spalatul mainilor, spalatul dintilor, pieptanatul, periatul hainelor;
5. Sa respecte si sa aplice normele de igiena de cate ori este nevoie;
6. Sa recunoasca situatiile in care nu sunt respectate regulile de igiena si sa incerce corectarea acestora.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, observatia, repovestirea, problematizarea;
MATERIAL DIDACTIC: planse ilustrative din povestea 'Maricica', obiecte de uz personal, dar si altele (periuta de dinti, sapun, prosop, pieptan, pasta de dinti, fular, creioane, carte, papusa) plansa ilustrativa-baia, jetoane, fise de evaluare.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Editura Integral, Bucuresti, 2000
"Noul Curriculum", 2008
Etapele activitatii |
Continutul activitatii |
Strategia didactica |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Aerisirea salii de grupa; pregatirea materialelor pentru activitati | ||
Captarea atentiei |
'Copii, astazi cand am venit la gradinita, m-am intalnit cu o papusa. Mi-a spus ca o cheama Mihaela si a fugit de la gradinita papusilor pentru ca acolo nu se mai juca nimeni cu ea si s-a gandit ca la gradinita noastra isi va gasi prieteni'. Apare papusa care se prezinta si spune de unde a venit. Ea este murdara pe fata, nepieptanata, are rochita rupta si patata. Copiii sunt intrebati daca le place papusa. In urma raspunsurilor primite de la copii, educatoarea le va propune sa o ajute pe Mihaela sa devina o fetita curata si ordonata. |
Conversatia Explicatia | |
Anuntarea temei |
Astazi, vom desfasura o activitate de educatie pentru societate, unde avem prilejul sa o invatam pe Mihaela cum sa se comporte cu colegii si prietenii ei si cum sa se ingrijeasca. -'Mihaela se aseamana cu Maricica?' |
Conversatia | |
Desfasurarea activitatii |
Cu ajutorul ilustratiilor copiii vor repovesti povestea 'Maricica' de Luiza Vladescu. Pentru a mentine atentia copiilor, acestia vor fi solicitati sa intervina cu completari. Copiii vor folosii expresiile din poveste:'canafiori', 'a curge siroi', 'a manji' Voi adresa intrebari ajutatoare pentru a accentua importanta si rolul obiectelor de uz personal. Copiii vor spune care este mesajul transmis din poveste: intotdeauna trebuie sa fim curati si ingrijiti. -'Credeti ca de azi Mihaela va avea prieteni? De ce?' Mihaela a invatat sa fie ingrijita in fiecare zi si le multumeste copiilor ca le-a spus povestea. Le voi propune copiilor cateva jocuri care au ca tema obiecte de uz personal. Le prezint regulile de joc. I.Pe o masa sunt asezate mai multe obiecte: periuta de dinti, sapun prosop, creion, caciula, o punga de zahar. Copiii vor avea sarcina sa sorteze obiecte de uz personal si sa le puna pe o masuta libera. Ei vor motiva de ce se numesc obiecte de uz personal. II.Le propun copiilor sa-i faca cadou papusii o trusa cu obiecte de uz personal. Vor avea sarcina de a alege, din multimea obiectelor de uz personal, pe cele de marime mica. III.Pentru ca Mihaela sa invete cum sa utilizeze aceste obiecte se va desfasura jocul: 'Vine trenul'. Copiii vor mima diferite actiuni: spalatul mainilor, al dintilor, pieptanatul. Prin intermediul papusii copiii vor fi intrebati unde isi aseaza aceste obiecte. IV.Cativa copii vor mima cateva actiuni in care folosesc diferite obiecte de uz personal: spalatul mainilor, periatul mainilor, folosirea batistei. |
Repovestirea Conversatia Exercitiul Observatia Problematizarea |
Orala Frontala Frontal Individuala |
Evaluarea |
Copiii vor avea de rezolvat urmatoarele sarcini: l. Incercuieste obiectele de uz personal din cele existente. 2. Coloreaza obiectele folosite pentru ingrijirea dintilor. |
Explicatia Exercitiul |
Individuala scrisa |
incheierea |
Aprecieri generale si individuale privind modul de desfasurare a activitatii, iar copiii vor primii stimulente. |
Conversatia |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |