Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC DE ACTIVITATE GRUPA: MARE - Limba si comunicare - Plimbare prin lumea povestilor

DIDACTIC DE ACTIVITATE GRUPA: MARE - Limba si comunicare - Plimbare prin lumea povestilor


PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE

DATA:

GRUPA: MARE

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Limba si comunicare

SUBIECTUL: Plimbare prin lumea povestilor;

Fratii Grimm -'Cenusareasa'

Ion Creanga -'Fata babei si fata mosneagului'

Ion Creanga -'Ursul pacalit de vulpe'

Hans Christian Andersen -'Degetica'

Tipul activitatii: verificare si consolidare

OBIECTIVE GENERALE:

-consolidarea exprimarii orale prin expunerea corecta si expresiva, in propozitii scurte, corecte din punct de vedere gramatical si logic;

-formarea trasaturilor de personalitate, vointa si caracter prin insusirea unor valori morale (adevar, prietenie, trainicie, altruism) si respingerea celor non-morale (minciuna, lenevie, rautate)



-activizarea vocabularului prin cuvinte si expresii artistice: condur, vulpe vicleana, bal, zana cea buna, fata frumoasa

-dezvoltarea proceselor psihice: gandirea si operatiile acesteia (analiza, sinteza, comparatia) atentia voluntara, memoria, imaginatia.

-cultivarea interesului pentru basmele din literatura romana si universala.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

l. Sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere logic si gramatical, raspunzand la intrebarile educatoarei;

2. Sa atribuie personajelor din povestile prezentate trasaturile de caracter corespunzatoare;

3. Sa extraga din povestile prezentate fragmente referitoare la comparatia dintre valorile morale si non-morale;

4. Sa redea fidel si expresiv, apeland la gesturile si obiectele corespunzatoare secventei textului respective, replici ale personajelor;

5. Sa-si exprime opinia despre trasaturile pozitive si negative ale personajelor, aducand argumente din textele propuse.

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, povestirea, exercitiul, aprecierea verbala

FORMA DE ORGANIZARE: frontal

MIJLOACE DE INVATAMANT: cd - Cenusareasa, siluete de animale, calculator, planse reprezentative pentru fiecare poveste, castel in miniatura.

BIBLIOGRAFIE:

- Stefania Zlate "Metodica activitatilor de educare a limbajului si contributia jocului didactic la imbogatirea vocabularului',Editura BREN, 2003

- Vasile Molan 'Texte pentru educatia limbajului la prescolari', Editura ProGnosis, 2000.

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

METODE SI PROCEDEE

EVALUAREA

1.Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor necesare unei bune desfasurari a activitatii;

Aranjarea ariilor de lucru si pregatirea materialelor didactice corespunzatoare;

2. Captarea atentiei

Prezint copiilor pe 'Zana povestilor' care a venit sa vada daca ei stiu povesti si cat de cuminti sunt.

Conversatia

3. Anuntarea temelor si

prezentarea continuturilor

Ii anunt pe copii ca vom face o calatorie prin lumea povestilor si vom discuta despre povestile pe ere ei le cunosc

Explicatia Conversatia

4. Dirijarea invatarii

Are loc o discutie introductiva

prin intrebarile:

- Voi cunoasteti multe povesti?

- Ce povesti imi puteti enumera?

Voi prezenta copiilor un

fragment din povestea

'Cenusareasa':

- Din ce poveste face parte acest fragment?

- Cine era Cenusareasa?

- Cum se purtau cu ea mama si surorile ei vitrege?

- De cine este ajutata Cenusareasa pentru cinstea si bunatatea ei?

- Cu ce prilej a cunoscut-o fiul ele imparat?

- Cum a reusit printul sa o

gaseasca pe fata?

- Ce puteti spune despre

Cenusareasa?

- Dar despre mama si surorile ei

vitrege?

- Cum a fost rasplatita

Cenusareasa?

Mesajul povestii: Adevarul si
bunatatea inving

intotdeauna, iar minciuna si
rautatea sunt
pedepsite mereu.
Discutam despre povestea 'Fata
babei si fata mosului' punand
acelasi tip de intrebari ajutatoare
ca in cazul'Cenusaresei', desprinzandu-se mesajul povestii, printr-unul sau mai multe proverbe: 'Dupa fapta si rasplata'
sau 'Rau faci, rau gasesti'

Voi prezenta doua ghicitori:
'Zmeura ii place tare
Striga-ntruna mor, mor, mor
De murit insa nu moare'
(Ursul). Pornind de la aceste
ghicitori, voi discuta despre 'Ursul pacalit de vulpe'

-Ce va mai amintiti din poveste?

- Cum a reusit vulpea sa faca rost de peste?

- Cum la pacalit pe urs?

- Ce putem spune despre

vulpe? Cum este ea?

Conversatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Se desprinde mesajul povestii: 'Trebuie sa fim atenti pentru a nu fi pacaliti de cei rai'. Intr-o maniera asemanatoare voi discuta si 'Degetica':

-Cum s-a ivit pe lume Degetica?

- Cine a rapit-o pe Degetica?

- Cum a scapat de broscoiul cel urat?

- Unde si-a petrecut fetita iarna?

- Cu cine s-a casatorit?

- Ce personaje ati indragit in

aceasta poveste?

Mesajul povestii este Prietenul

la nevoie se cunoaste

5. Fixarea cunostintelor

- Despre ce povesti am discutat

astazi?

- Cu cine v-ar placea sa

semanati?

- Ce exemple nu trebuie sa urmam?

Conversatia

Exercitiul

Evaluarea verbala

Incheierea activitatii

Fac aprecieri asupra activitatii si

comportamentului copiilor. Voi acorda stimulente copiilor.

Conversatia

Evaluarea finala





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.