Proiect didactic
Grupa: Pregatitoare
Educatoare:
Tema anuala:"Cand/ cum și de ce se intampla?"
Subtema proiectului: "Roata anotipurilor"
Categoria de activitate:Activitați pe domenii experențiale(ADE)
Domeniul experențial: Domeniul estetic și creativ (DEC)
Disciplina: Educatie muzicala
Tipul acivitații:Activitate mixta
Tema activitatii
1.Cantec "Broscuțele" -predare
2. Joc muzical: "Ghiceste cine a cantat!" - reactualizare
Forma de organizare: Activitate frontala
Durata: 30- 35 min.
Competențe generale:
Formarea capacitatii de receptare a lumii sonore si a muzicii;
Formarea capacitații de exprimare prin muzica;
Competențe specifice:
Formarea deprinderii de a canta expresiv si de a sesiza si executa sunete cu durata si inaltimi diferite;
Educarea capacitatii copiilor de a asculta si de a interpreta piese muzicale simple.
Formarea tinutei si a respiratiei corespunzatoare obtinerii unei emisii vocale curate;
Obiective operationale
a)cognitive
- sa interpreteze corect si expresiv melodia cantecului "Broscuțele", respectand durata , inaltimea si intensitatea sunetelor;
- sa-si insuseasca corect elementele de tehnica vocala ( respiratie, emisie, dictie);
sa-si insuseasca versurile cantecului "Broscuțele"pe baza ințelegerii conținutului de idei al textului;
- sa interpreteze cantecul in mai multe variante:educatoare-copii,grupuri de copii,individual;
-sa recunoasca interpretul dupa fragmentul muzical interpretat;
- sa rezolve corect sarcinile fișei.
b)afective:
sa manifeste bucuria si satisfactia expresiva a cantecului
- sa faca aprecieri asupra unor fragmente audiate, interpretate de un copil sau colegul acestuia.
- sa participe cu interes la activitate;
c)psiho-motorii
-sa aiba o pozitie corecta pe tot parcursul cantecului;
-sa asocieze miscari cantecului;
-sa acompanieze ritmic cantecul( cu tamburine);
Metode si procedee:
surpriza, audiția, conversatia, expunerea, demonstratia, exercitiul, explicatia,instruirea asistata de calculator (IAC)
Material didactic: , imagini sugerand aspecte din cantec;
Mijloace audio-vizuale: calculator
Material bibliografic:
1".Curriculum pentru Invațamantul Preșcolar"-București 2009;
2."Educație muzicala"-Ghid metodic pentru invațamantul preșcolar-Editura Tehno-Art;
SCENARIUL DIDACTIC
Momentele activitatii |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Momentul organizatoric Captarea atentiei Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor Exercitii de cultura vocala Dirijarea invatarii Obținerea performanței Asigurara retenției și a transferului Evaluarea activitații |
-amenajarea spatiului si a mobilierului; -se creeaza cadrul specific activitatii de muzica; - se aeriseste sala de grupa, se asigura intrarea si asezarea copiilor in pozitia corecta pe scaunele; - pregatirea mijloacelor didactice :materiale - imagini adecvate conținutului, calculator: O voi realiza prin audierea cantecului la calculator pe siteul "TV.COPII"-MUZICA TA- YouTube.Voi purta o scurta conversație despre cantecul audiat "Broscuțele"apoi ii voi intreba daca ar dori sa-l invețe. Astazi, la activitatea de muzica vom invata cantecul: "Broscuțele". Trebuie sa fiti cat se poate de atenti pentru a va insusi cantecul, sa aveti o pozitie corecta pe scaunel, sa respirati corect in timpul cantarii si sa cantati toti odata. - Exercitii de respiratie: "Mirosim floarea ", "Suflam puful papadiei", "Cantecul cocoțului"(cu-cu-ri-gu); - Exercitii de dictie- (ri-sa-si-rum-bre-tra-tro-tru) - Exercitii de emisie și intonatie(incalzirea vocilor): -folosind fragmentul melodic de mai jos( din cantecul "Broscuțele") vom face exerciții imitative: imitarea broscuțelor,imitarea țambalului
Interpretarea model Cantecul va fi audiat incaodata la calculator ,apoi de 2 ori de catre educatoare Familiarizarea cu continutul cantecului Voi povesti pe scurt continutul cantecului. Apoi voi recita versurile cantecului familiarizand copii cu continutul de idei al textului apeland la imaginile sugestive pregatite. Voi explica copiilor cuvintele noi( cu ajutorul imaginilor) si anume : -broscarime= multe broaște; - petrecere= distracție, intalnire intre prieteni și rude,insoțita de masa mare,muzica și dans; - cobza =instument muzicalasemanator cu chitara dar mai bombat;țambal=instrument muzical cu coarde de metal care sunt lovite cu 2 ciocanele speciale ; trestie=planta inalta, cu frunze lungi și inguste care crește pe marginea lacului ; și expresia "A luat-o la galop"= a luat-o la fuga in salturi mari cum fac caii la concurs. Memorarea textului:-prin recitarea ritmica cu batai din palme (bataile marcand durata sunetelor muzicale).Invațarea versurilor se va face pe strofe: voi recita prima strofa si-o voi relua cu copii . Asa voi proceda si cu strofa urmatoare,iar in final voi recita cu copii tot textul. Discutarea conținutului de idei al textului: cu accent pe insușiirea cuvintelor și expresiilor necunoscute și in stransa legatura cu cel muzical( voi canta un pasaj mai semnificativ din cintec - ultima strofa). Invațarea cantecului pe strofe: Interpretez vocal prima strofa si voi relua aceasta strofa de 2 ori cu copii , dand de fiecare data tonul si semnalul de inceput. Tot la fel voi proceda si cu celelalte strofe . Dupa aceia vom canta impreuna tot cantecul tinand cont de melodie ,ton si semnalul de inceput. Voi imparti grupa de copii in doua subgrupe (brosuțe și broscoi)care se vor intrece in interpretarea cantecului . Repetarea cu intreaga grupa cu acompaniament de jucarii muzicale (tamburine) de 2 - 3 ori. Reactualizarea cunostintelor prin jocul muzical: "Ghiceste cine a cantat!" Voi cere unui copil sa mijeasca iar altui copil din grupa sa interpreteze un fragment din cantecul invatat. Dupa interpretarea vocala a fragmentului muzical, copil care a mijit trebuie sa ghiceasca cine a cantat. Voi fixa titlul cantecului invațat și le voi cere copiilor sa-l interpreteze insoțit de mișcari. Rezolvarea fișei de evaluare: Sarcinile fișei: 1.Incercuiește broscarimea ! 2.Subliniaza cu o linie țambalul! 3.Coloreaza cobza! In incheiere voi face aprecieri individuale si colective asupra modului de participare la activitatea muzicala si voi oferi stimulente tuturor copiilor |
Acțiune practica Surpriza Audiția Calculator Conversatia expunerea Explicația Demonstratia Exercitiul recitarea explicatia demonstratia explicația conversatia Recitare ritmica cu batai din palme Discuții individuale Demonstrația Exercițiul Concurs de interpretare Joc,aplauze Exercițiul Explicația |
Observația directa Frontala Acțiune practica -frontala Chestionarea orala Observația directa Frontala Observația directa frontala pe grupe și individuala aprecieri verbale pe grupe și individuale Exercițiul Fișe de evaluare Recompense Medalioane cu broscuțe |
Broscuțele
I.Ce petrecere frumoasa II. Un broscoi cinta la cobza
Este-n margine de lac Și-o broscuța la țambal,
Broscarimea bucuroasa, O broscuța mica stramba
Are vin și cozonac. Vrea sa joace sus pe deal
Refr. Oac, oac,diri,diri,da, Refr.
Oac,oac,oac,oac
Diri ,diri,da
Dintr-o trestie inalta,
A ieșit un caine șchiop
Broscarimea ,speriata ,
A luat-o la galop.
Refr..
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |