Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC 5-7 ani Cunostinte despre natura si om - Cine a venit?

DIDACTIC 5-7 ani Cunostinte despre natura si om - Cine a venit?


PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULARA: stiinte

NIVELUL: 5-7 ani

OBIECTUL: Cunostinte despre natura si om.

SUBIECTUL: Cine a venit?

FORMA DE REALIZARE: Joc didactic.

SCOPUL: verificarea cunostintelor referitoare la animale, pasari de curte, hrana, modul de viata.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa recuneasca si sa denumeasca animalele domestice, hrana lor, foloasele aduse, adapostul, puiul;

sa  dezlege raspunsurile la ghicitori si sa se exprime clar , corect, in formularea raspunsurilor;



- sa hraneasca animalele (mulaje) conform preferintelor acestora avand o conduita adecvata fata de ele.

METODE DIDACTICE:

-conversatia,

-explicatia,

-problematizarea,

-exercitiul,

-demonstratia.

MIJLOACE DIDACTICE: disc (animale, pui, hrana, foloase, adapost), mulaje (animale, hrana, masti, imagini pentru reconstituiri).

MOMENTUL ORGANIZATORIC:

Voi aranja materialul pentru activitate independenta la trei ateliere.

Discul va fi montat la tabla, iar pe o masa laterala va fi realizata o macheta " curtea taranului" (cu animale mulaje) si , alaturi, intr-o cutie , diferite feluri de hrana, in stare naturala. Se va asigura intrarea organizata a copiilor in clasa

DURATA: 30-35 minute.

SCENARIUL DIDACTIC

Secventele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Mijloace didactice

Captarea atentiei

Reactualizarea cunostintelor

Comunicarea obiectivelor si anuntarea temei

Prezentarea optima a continutului temei si dirijarea invatarii

Obtinerea performantelor

Asigurarea conexiunii inverse

Printr-o conversatie in legatura cu animalele domestice cunoscute.

Denumirea, foloase, conditii de viata si hrana, clarificand notiunea de animal domestic.

Astazi ne vom juca un joc cu animale in care vom invata impreuna multe lucruri despre animalele domestice.

Jocul se numeste "Cine a venit?"

Varianta I

Explicarea sarcinii didactice si a regulilor de joc.

Se va desfasura cu ajutorul unei roti speciale, confectionate de mine, pe care sunt imagini cu animalele, hrana, puiul, conditii de viata, foloase.

Toata lumea spune versurile:

Roata mica se-nvarteste

Pisica la noi soseste .

Educatoarea spune:

"Cine hrana i-o gaseste"

Bravo, bravo ai stiut.

"Cine puiul i-l gaseste"

Se repeta invartirea rotii mici la toate animalele cu respectarea versurilor.

Varianta II

Explicarea sarcinii didactice si a regulilor de joc.

Se canta:

"Deschide urechea bine

Sa vedem ghicesti ori ba

Despre cine este vorba

In cele ce va urma"

Voi spune o ghicitoare:

"Ai ghicit, ai ghicit

Ciobanas tu esti numit"

Voi solicita copii sa spuna si ei ghicitori despre animale.

Varianta III

Copiii vor desfasura la cele trei ateliere activitate independenta si diferentiata.

Varianta IV

Voi organiza jocul cu cant

"Glasul animalelor"

Vor raspunde la intrebari denumind animalul si motivand de ce i se spune domestic.

Copiii vazand descoperita imaginea o denumesc incadrand-o in versuri.

Un copil trece la tabla invartind indicatorul pana la hrana pe care o si denumeste.

Copiii spun bravo batand din palme.

Copiii vor indica hrana, foloasele, puii, adapostul conform intrebarilor adresate de educatoare.

Copiii canta cu educatoarea si raspund la ghicitori.

Copilul care va ghici va trece la masa, el fiind ciobanul, respectiv ingrijitorul animalelor si va astepta copiii care au animalul respectiv in mana sa le aranjeze in tarcul lor.

O grupa de copii vor completa lotonul cu cele 4 animale carora le va asocia hrana (I), iar cealalta grupa va asocia animalul cu hrana.(II)

Copiii vor primi masca de animal o parte iar altii masca cu puiul animalului. Cand isi vor auzi glasul isi vor cauta puiul si-l vor plimba prin fata copiilor.

Copiii care nu au masca vor primi in tura a doua.

Disc mare pe margine cu imagini ale foloaselor, hranei, adapostului, puilor iar in mijloc un altul mai mic concentric cu celalalt cu imaginea animalelor.

La varianta II copii vor primi animale mulaje.

I

 


V

H

 
H

C

H

P

H

C

H

II  A H


- masti


A

B

Asigurarea retentiei si a transferului.

Evaluarea si aprecierea rezultatelor

Voi sugera copiilor de a lua fiecare un animal si al hranii la masa cu hrana naturala adecvata.

Fac aprecieri legate de cunostintele copiilor, calitatea raspunsurilor si disciplina, adica respectarea regulilor de joc.

Vor hrani cu placere animalele de pe langa casa omului.

Copiii vor iesi in ordine.

- animale mulaje

- hrana: - fan

- ovaz

- os

- lapte

- graunte

- cartofi





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.