PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica
TEMA: Numeratia in limitele 1-5
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic: "Cine stie castiga intrecerea"
TIPUL DE ACTIVITATE: Evaluare
SCOPUL:Consolidarea cunostintelor referitoare la numeratia in limitele 1-5 si ordonarea
multimilor in sir crescator si descrescator.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. - sa numere in sir crescator si descrescator in limitele 1-5;
O2. - sa raporteze numarul la cantitate si cantitate la numar;
O3. - sa utilizeze corect cardinalul si ordinalul numarului;
O4. - sa compare numerele, sa sesizeze locul lor in sirul numeric;
O5. - sa rezolve probleme simple.
REGULILE JOCULUI: Sa respecte ordinea de intrare in joc si sa solutioneze cerintele
intrun timp dat.
SARCINA DIDACTICA: Copilul numit va numara crescator si descrescator, va manui
materialul, va verbaliza actiunea facuta.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,
problematizarea.
MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu diferite imagini, jetoane cu cifre, tabla magnetica,
figuri, jucarii, ecusoane, stimulente.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita
de copii, 1998;
M. Neagu, G. Beraru, Activitati matematice in
Gradinita, Editura AS S, 1995
-2-
Secventele activitatii |
Continut instructiv-educativ |
Metode si procedee |
Evaluare |
Captarea atentiei Enuntarea scopului si a obiectivelor Reactualizarea cunostintelor |
Introducerea in activitatese face prin intuirea materialului primit in cosulete. "Astazi vom desfasura un joc care se numeste: «Cine stie castiga intrecerea », pentru a vedea cine cunoaste cifrele, cine rezolva toate sarcinile trasate." Se imparte grupa in doua echipe: echipa fluturasilor si echipa mamarutelor. Fiecare echipa va avea ecusoane reprezentative, respectiv fluturasi si mamarute. Raspunsurile corecte se vor afisa cu buline la tabla magnetica. I - Echipa nr. 1 va numara in sir crescator de la 1 la 5. II - Echipa nr. 2 va numara descrescator de la 1 la 5. I - va forma scara numerica 1-5 si 5-1. II - va raporta cifra la cantitate. Se lucreaza la tabla magnetica; fiecare echipa va fi reprezentata pe rand. I - Un copil din prima echipa asaza cifrele de la 1 la 5. II - A doua echipa va aseza multi,ile cu 1,2,3,4,5 elemente, raportand cantitatea la numar. Se verifica numeralele ordinale prin intrebari de tipul: I - "A cata este multimea cu brazi?" ( a treia ) II - "A cata este multimea cu masini?" ( a cincea ) Se verifica modul de rezolvare a problemelor simple I - "Cum putem pune 5 mere in doua cosuri?" II - "Daca avem intrun buchet trei flori si mai adaugam una, cate sunt la un loc?" |
Explicatia Explicatia Exercitiul Exercitiul Lucrul pe echipe Conversatia Descoperirea |
Se apreciaza fiecare raspuns Se vor aprecia rezultatele activitatii pe echipe si raspunsurile copiilor. |
-3-
Secventele activitatii |
Continutul instructiv-educativ |
Metode si procedee |
Evaluare |
Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse Evaluarea performantei |
I - "Cu cat e mai mare 4 decat 3?" II - "Dar 5 fata de 4?" I - "Cu ce seamana cifra 1?" II - "Dar cifra 2?" Ghiciti ghicitoarea mea: I - "Clopotel, mititel , Cate flori o fi avand el?" II - "Fluturasul cel plapand Aripi cate-o fi avand?" I - "Doi catei se bat pe-un os Vine altul furios Ia spuneti-mi cu frumosul Cati impart acuma osul?" II - "Trei ratuste sunt pe lac Si-un ratoi e sub copac De le numaram pe toate Cate fac? Ghicesti? Se poate?" I - "In manusa sau ciorap Cate degete incap?" II - "Iese vulpea din padure Si se duce-n sat sa fure 4 gaini si-o rata grasa Cu cate se-ntoarce-acasa?" I - "Cate batai din palme ati auzit?" II - "Cate baloane sunt aici?" I - "Daca mai aducem unul cate sunt?" II - "Ridicati doua degete" I - "Care sunt vecinii lui 4?" II - Dar ai lui 3?"" PROBLEMA DISTRACTIVA "Cum putem da trei mere la trei copii, dar sa mai ramana un mar in cos?" Raspuns: Unuia i se da marul cu tot cu cos. Activitatea pe fise de lucru Ex.1 -"Deseneaza atatea cercuri cat arata cifra" Ex.2 -"Deseneaza pe eticheta atatea cercuri cate arata cifra" |
Ghicirea Conversatia Conversatia Exercitiul Problematizarea Problematizarea Exercitiul |
Se va aprecia gandirea logica in rezolvarea problemelor Se fac aprecieri individuale Se apreciaza modul de rezolvare a problemei Se vor aprecia individual fisele de lucru. |
-4-
Secventele activitatii |
Continutul instructiv-educativ |
Metode si procedee |
Evaluare |
Incheierea activitatii |
Ex.3 - "Procedeaza astfel incat sa fie tot atatea buline cate arata cifra din eticheta" Se analizeaza raspunsurile celor doua echipe si modul de realizare a sarcinilor din fise. Castiga echipa cu cele mai multe buline afisate pe tabla magnetica. |
Conversatia |
Se analizeaza afisajul raspunsurilor corecte ale fiecarei echipe. |
FISA DE LUCRU:
Ex. 1- deseneaza atatea cercuri cat arata cifra
1 2 3 4 5
Ex. 2-deseneaza pe eticheta atatea linii cate flori sunt in diagrama
Ex. 3- procedeaza astfel incat sa fie tot atatea buline cat arata cifra din eticheta
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |