PROIECT DE ACTIVITATE
COMUNA COPALAU,JUDETUL BOTOSANI
DATA: ....
GRUPA: pregatitoare
TEMA ACTIVITATII: "Numerotatia in concentrul 0 - l0, operatia de adunare si scadere cu 1 - 2 unitati"
MOD DE REALIZARE: Joc didactic
TITLUL ACTIVITATII: "Cine stie gistiga"
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare - sistematizare
RESURSE TEMPORARE: 30 - 35 minunte
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Consolidarea si verificarea cunostintelor matamatice ale copiilor prin intermediul concursului si prin raspunderea lor la un numar de probleme, verificarea cunostintelor matematice privind numerotatia in concernu 0 - 10, formarea capacitatii de a efectua operatii de adunare si scadere cu 12 - 2 unitati, folosirea corecta a simbolurilor artimetice "+", "-" si "=";
- utilizarea limbajului matematic adecvat.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa numere corect crescator si descrescator in concentru 0 - 10 ;
sa caute vecinii cifrelor prezentate;
sa rezolve corect problemele cu operatii de adunare si scadere cu o unitate si doua unitati;
sa reconoasca si sa utilizeze cu usurinta simbolurile artimetice, ce reprezinta operatia de adunare si scadere;
sa rezolve corect itemii din fisa matematica
sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;
SARCINA DIDACTICA:
Prima proba de concurs - sa numere corect crescator - descrescator;
A doua proba de concurs - gasirea vecinilor cofrelor scoase de educatoare;
A treia proba - rezolvarea problemelor ilustrate.
Efectuarea fisei matematice:
Item 1 Uneste cifra corespunzatoare cu acelasi numar de obiecte.
Item 2 Deseneaza in diagrama tot atatea triunghiuri cu cat arata cifra si punele in corespondenta.
Item 3 taie cu o linie vecinii cifrei 3 si 8
- copii sunt impartiti in doua grupe, pentru fiecare sarcina rezolvata, grupa primeste o bulina in cosulet;
- cistiga grupa cu mai multe buline;
- copii incep sa rezolve sarcina data la semnalul educatoarei.
STRATEGIA DIDACTICA:
a) metode: explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea, algoritmizarea.
b) mijloace didactice: flanelograf cu buznarase, jetoane cu cifre, jetoane cu semne matematice, fise matematice, carioci, buburuze, fluturasi, probleme ilustrate.
BILIOGRAFIE: Revista invitamintului Prescolar - Educatia in 2000. Actvitati matametice in invatamintul prescolar (metodica) de V. Paduraru
Momentele activitatii |
Continutul instructiv educativ |
Strategii didactice |
Tehnici de invatare |
|
Metode |
Mijloace |
|||
Precatirea actvitatii 2. intraducere in activitate si captarea atentiei 3.explicarea modului de desfasurare 4. dirijarea consolidarii cunostinetlor insusite 5 Incheierea jocului |
Aerisirea salii, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului demonstrativ. Se anunta direct activitatea si tema ei. Astati vom desfasura un concusr cu tema "Cine stie gastiga", va voi da mai multe sarcini de indeplinit si grupa care a rezolvat mai multe sarcini corecte, va gistiga Impartirea copiilor in doua grupe: grupa fluturasilor si grupa buburuzelor. Sarcina 1 - voi pune un copi din grupa fluturasilor sa nume in sir crescator pana la 7, apoi voi pune un copil sa numere in sir crescator pana la 10 de la grupa buburuzelor si astfel in sir descrescator. Educatoare pune pe flanelorgraf, concomitent cite un jeton ce va reprezenta cate o cifra pentru ambele grupe. Cifrele trebuie sa difere de la o grupa la alta. De la fiecare grupa v-a iesi cite un copil la flanelorgraf si va cauta si va aseza pe flanelograf vecinii corespunzatori. In functie de rezultatul efectiat de copii se va acorda bunina rosie care va fi pusa in cosulet. Sarcina 2 - fiecare echipa va avea de rezolvat doua probleme ilustrate cu mai multe variante, cu operatii de adunare si scadere cu una si doua unitati. Li se vor prezenta planse cu ilustratii. Sarcina 3 - fiecare copil v-a primi cite o fisa individuala, in functie de particularitatile individuale si de cunostintele acumulate. Pentru fiecare fisa bine lucrata v-a primi o bulina rosie si aplauze. In incheiere voi face aprcieri asupra desfasurarii jocului si a participarii copiilor la joc, voi desemna echipa cistigatoare si voi apluda. |
Expunerea Conver-satia Exercitiul si proble-matizarea Descoperireaproble-mei si rezolvarea Exercitiul, problematizarea, analize, sinteze, comparatia Evaluare |
Jetoane cu cifre, buburuze fluturasi buline si cosulete Probleme ilustrate jetoane cu semne matemati-ce Fise individuale, carioca |
Operato-rie Operato-rie Operato-riei Afectivi |
FISA DE LUCRU
Item 1 Uneste cifra corespunzatoare cu acelesi numar de obiecte
2 6 8 5 9 10
Item 2 deseneaza in diagrama tot atatea triunchiuri cu cat arata cifra si punele in corespondenta
5 7
Item 3 taie cu o linie vecinii cifrelor 3 si 8
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |