PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: GRADINITA CU PROG. NORMAL NR.1-DUMENI, COM. GEORGE ENESCU, JUD. BOTOSANI
Grupa:"ALBINUTELE", mare-pregatitoare
Domeniul de activitate domeniul estetic - creativ (activitate artistico-plastica)
Tema activitatii LIVADA INFLORITA
Tipul de activitate Consolidarea priceperilor si deprinderilor
Mijlocul de realizare :- Desen, pictura - imbinare de tehnici de lucru: desen,dactilopictura cu pasta de dinti, pictura cu acuarele
Scopul activitatii
cultivarea sensibilitatii artistice,a spiritului de observatie,a perceptiilor vizuale,a imaginatiei creatoare
dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica libera, spontana;
Obiective orerationale:
sa respecte etapele de ordine pentru realizarea cu succes a temei;
sa imbine alternativ tehnici diferite ;
sa foloseasca culorile corespunzatoare temei de lucru;
sa perceapa frumosul din realitatea inconjuratoare;
sa evalueze critic si autocritic lucrarile proprii si a celorlalti copii ;
Strategii didactice : metode si procedee - conversatia demonstratia explicatia exercitiul, invatarea prin descoperire Material didactic: pasta de dinti, hartie verde, acuarele, pensoane, carioca, recipiente cu apa, carpe de sters, coli de desen;
Moduri de organizare frontal, individual
Bibliografie
"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", M.E.N., Bucuresti, 2005
"Metodica predarii desenului si modelajului", Bucuresti, 1971 - 1972
Durata :
DESFASURAREA ACTIVITATII
SECVENTE DIDACTICE |
conTinutul STIINTIFIC |
strategii didactice |
evaluare |
1.Captarea atentiei |
Se va aminti de plimbarea facuta cu o zi in urma si se va adresa intrebarea: Ati vazut ce frumosi erau copacii? Unul dintre ei mi-a soptit la ureche sa ii fac o poza cu fratii lui din livada. I-am promis ca ma voi sfatui cu voi si impreuna ii vom picta. Dar ca sa aiba si un miros proaspat le vom face florile cu pasta de dinti. |
Povestirea | |
2. Intuirea materialului |
Se adreseaza intrebarile : -Ce aveti voi pe masute? -Pentru ce activitate ne pregatim ? |
Conversatia |
Capacitatea de a identifica materialele de lucru. |
3. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
- Priviti si in plansa mea ce livada inflorita am realizat! - Ce observati desenat pe plansa, ce culoare au florile? Dar frunzele? Dar copacii? |
Explicatia,conversatia |
Frontala |
4. Dirijarea invatarii |
Se va prezenta modul de lucru. Veti desena cu carioca maron sau neagra trunchiurile copacilor, dupa care veti muia degetelul in pasta de dinti si veti face florile albe ale copacilor. Veti completa desenul cu alte elemente specifice primaverii: soare, nori. La sfarsit, cu varful pensonului muiat in galben puteti sa colorati soarele ca sa nu ramana alb. Norii ii puteti lasa albi sau dati cu acuarela albastra pentru a avea culoarea dorita. Daca veti mai avea timp, puteti completa cu alte elemente specifice primaverii: pasari, flori. Veti face la sfartit o expozitie iar eu voi arata copacelului ca dorinta lui s-a implinit si cat de frumos ati lucrat. Exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor: -inchidem si deschidem pumnii; -cantam la pian; -ploua linistit, tuna, fulgera. Se atrage atentia sa lucreze corect, sa nu puna prea multa pasta de dinti, sa nu stearga ca sa nu se albeasca desenul. |
Demonstratia Explicatia |
Frontala |
5. Asigurarea feed-back-ului |
Se distribuie materialul necesar pentru realizarea lucrarilor. Ma asigur ca toti copiii au inteles ce au de facut si le urez: spor la lucru! In timp ce ei executa tema, ii urmaresc indeaproape, trecand pe la masa fiecaruia si ajutandu-i cand este nevoie, le voi da sugestii. Se va corecta pozitia corpului in timpul lucrului. Se anunta cu cateva minute inainte ca trebuie sa-si finalizeze lucrarile. |
Exercitiul |
Capacitatea copiilor de a realiza lucrarile plastice folosind tehnicile prezentate. |
6. Incheierea activitatii |
Dupa ce au terminat,numesc doi copii care vor aranja expozitia. Se evalueaza lucrarile impreuna cu copiii. Se vor motiva aprecierile facute. Aprecierile vor fi globale si individuale, vizualizand modul cum s-au comportat in timpul activitatii. |
Conversatia, relatarea,dezbaterea |
Obiectivele se considera realizate daca: 80% din copii vor realiza lucrarile |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |