Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC NIVEL : II 5-7 ani Mijloace de locomotie si transport

DIDACTIC NIVEL : II 5-7 ani Mijloace de locomotie si transport


PROIECT DIDACTIC

DATA :

GRADINITA : Branistea

NIVEL : II 5-7 ani

EDUCATOARE :

TEMA ANUALA: ,,Cum a fost, este si va fi aici pe pamant"

SUBTEMA : ,,Mijloace de locomotie si transport''

DENUMIREA ACTIVITATII : DS. - Cunoasterea mediului



TEMA : ,,In excursie"

OBIECTIVE CADRU :

OC1 - Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului

inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea

acestuia;

OC2 - Stimularea curiozitatii privind explicarea si intelegerea lumii

Inconjuratoare.

OBIECTIVE DE REFERINTA :

OR1 -Sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetatia, fauna, fiinta umana ca parte integranta a mediului, fenomene ale naturii), precum si interdependenta dintre ele;

OR2 - Sa comunice impresii, idei pe baza observarilor efectuate.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

A) Cognitiv - informationale:

- sa cunoasca si sa denumeasca mijloacele de transport;

- sa reproduca sunete emise de diferite mijloace de transport;

- sa descrie caracteristicile unui mijloc de transport (mediul in care

circula, alcatuire, combustibilul utilizat, denumirea persoanei care

conduce);

- sa stabileasca asemanari si deosebiri intre mijloace de transport;

- sa recunoasca mijlocul de locomotie dupa principalele caracteristici

exprimate intr-o ghicitoare;

- sa se orienteze in spatiul dat conform indicatiilor primite.

B) Afective:

-sa colaboreze cu partenerii de echipa;

-sa relationeze pozitiv cu perechea sa.

STRATEGII DIDACTICE :

METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, observatia, exercitiul,

metoda ,,Schimba perechea", metoda calatoriei

misterioase .

MATERIAL DIDACTIC : imagini si jucarii reprezentand diferite mijloace de

locomotie, ghicitori, poliestilen, stimulente

SARCINA DIDACTICA: Cunoasterea principalelor caracteristici ale mijloacelor

de transport.

REGULILE JOCULUI: Copii se orienteaza in spatiu in functie de indicatiile

primite, raspund la ghicitorile prezentate, colaboreaza cu

perechea, indeplinesc sarcinile cerute, aplauda raspunsurile

corecte, primesc stimulente.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, ghicitori, aplauze

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

,,Curriculum pentru invatamantul prescolar(3 - 6/7 ani)", Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, 2008;

,,Revista de pedagogie" M.E .C .2008 ;

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL

STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

 

Moment

organizatoric

Asigurarea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii: pregatesc traseul calatoriei misterioase, acesta fiind presarat cu imagini reprezentand mijloace de transport diverse

 

Captarea atentiei

Le spun copiilor ca astazi vom merge la plimbare cu trenul impreuna cu d-nele educatoare

conversatia

Stimularea verbala

 

Anuntarea temelor si a obiectivelor

Jocul de astazi se numeste ,,In excursie" si va fi o calatorie misterioasa.

conversatia

explicatia

Observarea comportamen- tului copiilor

 

Dirijarea invatarii

Explic regulile jocului:

a)jocul de proba

Copii se vor urca in tren si vor pleca intr-o calatorie misterioasa. Le voi sugera sa se uite pe geam si sa vada ce alte mijloace de transport mai intalnesc in drumul lor. La destinatie ne va astepta o surpriza. Cer unui copil sa explice regulile jocului.

b)jocul propriu-zis

Copii se urca in tren(educatoarea este locomotiva iar ei vagoanele) si pornesc in excursie. Pe parcurs gasesc diferite imagini reprezentand mijloace de transport diverse. Acestia vor trebui sa recunoasca mijlocul de transport, sa reproduca sunetele emise de acesta (du-du, vu-u-u-u, ti-ti-ii, u-u-u-u etc.) si sa precizeze ce fel de mijloc de transport este (pe uscat, pe apa sau in aer).

c) complicarea jocului

Copiii ajung la finalui calatoriei in curtea gradinitei, unde descopera in iarba o tolba plina cu jucarii. Nu se stie de unde au aparut aceste jucarii sau cine le-a pierdut. Educatoare recita versurile: ,,Trenul iute a pornit/ Si la tine s-a oprit/ Iar tu spune ce-ai gasit?" Copilul ales va extrage din tolba o jucarie. Se vor repeta versurile pana cand toti copiii vor extrage cate o jucarie.

Copiii trebuie sa lucreze in perechi (formate in functie de numarul extras), descriind mijlocul de transport dat.

La un semnal (,,Schimba perechea!") copii vor schimba perechea. Cu noul pertener vor discuta despre asemanarile si deosebirile dintre cele doua mijloace de transport.

explicatia

conversatia

exercitiul

observatia

Metoda calatoriei misterioase

Conversatia

Jocul

Metoda

Schimba

Perechea!

Stimularea verbala

Observarea comporta- mentului copiilor

Observarea modului de orientare in spatiu

Evaluare orala

Observarea modului de cooperare, de relationare

 

Obtinerea performantei

Copiii vor aduce mijloacele de transport la masuta unde este afisat locul pe unde circula fiecare (pe uscat, pe apa, prin aer).

Vor raspunde la cateva ghicitori.

Evaluare orala

 

Evaluarea performantelor

Pe masura ce termina lucrarile, le semnez si la sfarsit se va alcatui din lucrarile copiilor ,,Albumul clovnului" .

1-2 copii isi exprima parerea in ceea ce priveste propria lucrare sau lucrarile colegilor .

conversatia

Analiza actiunilor

 

Aprecieri si recomandari

Fac aprecieri asupra modului in care s-au comportat prescolarii la activitate si impart stimulente.

Aprecierea verbala

-GHICITORI-

MIJLOACE DE LOCOMOTIE SI TRANSPORT

Nici pe apa ,nici pe sine

Il ghiceste orisicine

El te-nalta sus spre soare

Si te duce-n departare

Ca gandul,ca vantul

Ocolind pamantul. (avionul)

Seamana cu un vapor

Si merge tot cu motor

Dar cand pleaca-n departare

El se lasa incet in mare.

Si strabate calea toata

Facand drumul pe sub apa . (submarinul)

Nu e tren, nu e masina

Dar alearga tot pe sine

Si te duce cand il iei

Tot orasul daca vrei.  (tramvaiul)

Noi o facem din hartie

Pluteste pe apa argintie,

Pescarii o fac din lemn, panze si sfori,

Plecand cu ea sa pescuiasca-n zori. ( barca cu panze)

U,u,u si pleac acum

Cu vagoane merg la drum;

Fug pe sine, stau in gara

Si te duc intrega tara.. (trenul)

N-are sine si nici roate

Si pe valuri inspumate

El te duce-n larg departe  (vaporul)

Umblu eu pe patru roate.

Fara roate nu se poate,

Si ma trage un calut

Dii, calutule dragut. (caruta)





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.