Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC 3-5 ani Educatia muzicala - Greierele, Podul miscator

DIDACTIC 3-5 ani Educatia muzicala - Greierele, Podul miscator


PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULARA: arte

NIVELUL: 3-5 ani

DISCIPLINA : Educatia muzicala.

TEMA : a. "Greierele"

b. "Podul miscator"



FORMA DE REALIZARE : a. cantec

b. joc cu text si cant

TIPUL DE ACTIVITATE : a. predare

b. repetare

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa identifice elementele de continut ale cantecului, redate in imagine

reproduca sunetele audiate in ritmul si la intensitatea ceruta

sa intoneze corect cantecul si sa execute miscarile sugerate de jocul cu text si cant si sa cante expresiv

METODE SI PROCEDEE :

conversatia,

explicatia,

demonstratia ,

exer­citiul.

MATERIAL DIDACTIC :

plansa, orga, medalioane cu greierele

ORGANIZAREA ACTIVITATII :

Scaunelele in semicerc, materialul didactic la indemana;

Aerisesc sala;

Asigur intrarea organizata a copiilor si asezarea lor cat mai confortabil.

SCENARIUL DIDACTIC

Secventele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Forma de activita-te

Captarea atentiei

Comunicarea obiectivelor

Familiarizarea cu continutul cantecului

Exercitii de omogenizare a vocilor.

Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii.

Anuntarea temei

Interpretarea model a cantecului

Obtinerea performantelor, adica invatarea cantecului impreuna cu copiii.

Incheierea primei parti

Reactualizarea cunostintelor si a priceperilor dobandite anterior

-Anuntarea temei jocului

Executarea model ( text, melodie, miscari)

Executarea jocului cu text si cant impreuna cu copiii

Asigurarea retentiei si a transferului

In incheiere

Prezint tabloul

Pe cine recunoasteti in aceasta imagine ?

Avem activitate de muzica si vom invata astazi un cantec frumos. Trebuie sa deschideti bine gura, sa cantati melodios, fara sa strigati

Le voi spune o scurta poveste despre personajele din imagine in scopul de a explica cuvintele necunoscute si de a -i determina pe copii sa execute, jucandu-se, exercitii de respiratie, de omogenizare a vocilor si pregatitoare pentru insusirea liniei melodice a noului cantec.

Astazi vom invata impreuna un cantec despre acest greieras somnoros.

Cantecul se numeste "Greierele", iar apoi ne vom mai juca jocul "Podul miscator".

Voi interpreta cantecul o data

-Despre cine este vorba in cantec?

-Cum este greierele?

-Cum face el ?

Atentie , va mai cant inca odata . Acum ascultati tonul si vom canta impreuna.

Dau tonul si urmaresc sa cante toti ,sa deschida bine gura, sa respire odata cu mine .

Va rog sa deschideti bine gura si nu strigati ca sa ne auzim. Daca veti can­ta frumos eu am sa va inregistrez la casetofon.

Apreciez activitatea copiilor din prima parte.

Se va face printr-o ghicitoare muzicala. Voi canta doar linia melodica.

Sa vedem daca ghiciti ce joc ne vom juca ?

Da ne vom juca jocul " Podul Miscator"

Atentie il cant o data ca sa vi-l reamintesc.

Voi executa model jocul cu text si cant, sugerand miscarile pe care jocul le presupune

Ma voi implica in joc si impreuna cu copiii vom canta si vom executa miscarile in ritmul cerut si la momentul potrivit.

Ne vom juca " De-a serbarea" si copii vor executa jocul pe doua grupe: Un grup copii, un grup spectatori.

Indemn copii sa cante cantecul acasa , iar jocul si afara in curte.

Fac aprecieri privind modul de comportare al copiilor si implicarea lor in realizarea sarcinilor didactice.

Copiii vor enumera elementele tabloului

Vor urmari firul povestii si vor executa cu placere cateva exercitii de omogenizare si scurte fragmente muzicale propuse

Vor asculta fragmentul muzical cantat la orga si apoi vor canta.

Vor canta doua fragmente melodice din cantecul nou si unul din jocul cu text si cant.

Copiii asculta interpretarea model si raspund la intrebari legate de text

Vor rosti in cor tic-tiric-tiric-tiric.

Copiii canta in grup cantecul

de patru - cinci ori in diferite formatii : fete baieti, in picioare sau stand, la locuri sau in fata.

Vor canta toti odata in fata casetofonului, deschizand bine gura, si rostind corect textul

Copiii asculta un fragment de melodie si recunosc jocul.

Urmaresc executarea model a jocului

Vor asculta tonul si comanda de incepere

Vor incepe si vor sfarsi cantecul odata

Jocul se va repeta de trei- patru ori.

Vor iesi cantand

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal si indivi-dual

Frontal si indivi-dual

Frontal

Indivi-dual





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.