Colegiul National "Ioan Slavici"
Satu Mare
Proiect pentru obtinerea atestatului
de competenta profesionala
Filiera: Vocationala
Profil: Pedagogic
Specializarea: Instructor pentru activitati extrascolare
Jocuri si activitati recreative
Grupa mica
Proiect de activitate finala
Propunatoare
Data
Grupa: mica (nivel I)
Tema centrala Ce si cum exprimam ceea ce simtim?"
Proiectul "Eu sunt, eu creez, eu exprim."
Subtema "Hristos a inviat."
Categoria de activitate Jocuri si activitati distractive
Felul activitatii joc distractiv.
Tema activitatii ,,Cosuletele cu oua''.
Scopul activitatii Consolidarea deprinderii de a merge in echilibru pe banca de gimnastica cu transport de greutati; sporirea capacitatii de efort a organismului copiilor; educarea vointei.''
Obiective operationale Pe parcursul activitatii, copiii vor fi capabili :
O1- sa se imparta in doua echipe ținand cont de culoarea oului primit de la propunatoare.
O2- sa realizeze jocul de proba, respectand regulile prezentate de propunatoare.
O3- sa traverseze banca de gimnastica, in echilibru, ținand in mana un coșuleț.
O4- sa aleaga cate trei oua din coșulețul mare, punandu-le in coșulețul lor.
O5- sa colaboreze in vederea indeplinirii sarcinilor propuse.
Metode didactice: explicatia,demonstratia,conversatia.
Mijloace si materiale didactice doua banci de gimnastica, doua cosulete mici, sabloane reprezentand oua, iepurasul ( costum de iepuras sau masca), pom, diferite floricele si frunzulite, oua de ciocolata.
Durata: minute;
Educatoare: Rat Florentina.
I. ORGANIZAREA ACTIVITATII
Activitatea se va desfasura in sala de grupa, mesele vor fi asezate pe margine, copii vor fi impartiti in doua grupe iar spatiul de joc va fi marchat printr-o linie de plecare, de unde copii vor porni la un semnalul dat de catre conducatorul jocului.
II. DESFASURAREA ACTIVITATII
|
Evenimentele instruirii |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea copiilor |
Metode, mijloace materiale |
Modalitati de evaluare |
||||||||
|
Captarea si orientarea atentiei T=2 min |
Copii azi, cand am venit la voi, la gradinita m-am intalnit cu cineva pe strada. Stiti voi cu cine m-am intalnit eu? ( ofer cateva indicii despre invitatul nostru) aduce oua de Paște are urechi lungi este fricos M-am intalnit cu un iepuras, care m-a intrebat incotro ma indrept, iar eu i-am raspuns ca vin la voi, la grupa mica. Apoi mi-a zis ca vrea si el sa vina cu mine. Ce zice-ti copii? Vreti sa vina azi iepurasul la grupa noastra si sa ne jucam cu el? |
Asculta cu atentie si isi spun parerea. Sunt foarte atenti si nerabdatori. - Iepurașul -Da |
-conversatia |
-observarea comportamentului copiilor. |
||||||||
Anuntarea temei si a obiectivelor T=2 min |
Pentru ca se apropie Pastele si Iepurasul e nerabdator sa vina la voi, m-a rugat pe mine sa vin mai intai si sa va intreb daca vreti sa vina. Ce zice-ti copii sa il chem pe iepuras la noi in grupa? Atunci o sa merg sa il chem. Iepurasul vrea sa ii aratam impreuna cat de cuminti suntem si cat de frumos stim noi sa ne jucam,de aceea eu v-am pregatit un joc. Vreti sa va jucati cu mine si sa ii aratam iepurasului jocul nostru? Jocul nostru se numeste; ,,Cosuletele cu oua'' Ne vom juca acest joc pentru ca sa ne distram si pentru a mai invata ceva despre oua. |
Da ! Da! |
- conversatia - explicatia |
- evaluare prin observarea comportamentului copiilor |
|||||||||
Dirijarea invatarii a.Organizarea jocului T 10 min
b.Precizarea regulilor si a modului de desfasurare.
c.Repetarea regulilor de 1-2 copii. d.Realizarea jocului de proba.
e.Realizarea jocului propriu-zis.
f.Fixarea temei. 4. Evaluarea jocului. T=3 min |
Se imparte grupa in 2 echipe (egale). Se marcheaza spatiul de joc printr-o linie de plecare. Copii ne vom imparti in 2 echipe egale, vom face 2 siruri langa usa. Mergeti fiecare la locul indicat si fiti atenti la mine. Spatiul de joc va fi marcat printr-o linie de plecare, iar perpendicular pe ea se aseaza cele doua banci. La capatul lor se va afla un pom inflorit sub care iepurasul va aseza un cos mare cu oua rosii, si cu care copiii se vor juca. Primii copii din rand, vor avea in mana 2 cosulete mici (fiecare cate unul). La un semnal dat de conducatorul jocului, ei vor merge la banca de gimnastica, se vor urca pe ea si o vor parcurge in echilibru. Din cosuletul mare vor aduna cate trei oua in fiecare cosulet si se vor intoarce pe acelasi drum. Vor preda cosuletele urmatorului copil din rand si vor trece apoi la urma grupei sale. Al doilea copil porneste cu cosuletul de oua pline, va merge in echilibru pe banca, iar la capat va aseya ouale din nou in cosuletul mare. Se va intoarce cu cosuletul gol si il va preda urmatorului copil din rand. Jocul continua pana cand o echipa reuseste sa castige. Vreau sa vad daca ati fost atenti si daca ati inteles jocul, de aceea vreau sa imi spuna doi dintre voi care sunt regulile jocului. -Înainte de a incepe jocul hai sa facem un joc de proba ca sa vedem daca ati inteles jocul, explicandu-va ceea ce nu s-a inteles. -Se va trece la derularea propriu-zisa a jocului. -Si acum pentru ca ati inteles regulile putem incepe! Primii copii vor avea in mana un cosulet, la un semnal dat de conducatorul jocului ei vor merge spre locul indicat traversand banca in echilibru. Odata ajunsi la cosul cel mare ei vor lua din el trei oua si le vor pune in cosuletul lor.Se vor intoarce inapoi de unde au pornit si vor da cosuletul urmatorului copil. Acesta insa va pune la loc cele trei oua. Jocul continua pana cand o echipa reuseste sa castige. Cine stie sa spuna ce joc i-am aratat noi iepurasului? Oare i-a placut iepurasului jocul nostru? Vreti sa mai vina iepurasul la noi? Se vor face aprecieri globale asupra modului de desfasurare a jocului. -Bravo copii,v-ati descurcat foarte bine. |
Asculta cu atentie Sunt atenti! Doi copii vor repeta regulile jocului. Sunt atenti,executand ceea ce li se spune. Executa jocul. ,,Cosuletul cu oua'' Daa ! Daa! |
-explicatia -explicatia -explicatia -conversatia. -explicatie, demonstratie conversatie. -demonstra-tia. Jocul. -conversatia -conversatia. |
-evaluare prin observarea comportamentului copiilor; -aprecieri verbale -aprecieri verbale frontale. -evaluare prin observarea comportamentului copiilor; -evaluare prin aprecierea comportamen-tului copiilor; |
|
||||||||
III. ÎNCHEIEREA ACTIVITATII
Iepurasului i-a placut cum v-ati jucat si este foarte bucuros ca ati fost cuminti si m-ati ascultat,de aceea el mai are ceva pentru voi. Va mai adus niste oua de ciocolata. O sa mai vina la voi pentru ca sunteti foarte harnici si cumi
ANEXE
Colegiul National "Ioan Slavici"
Satu Mare
Fisa de evaluare a probei practice
Data: 01 Aprilie 2010
Gradinita cu program prelungit nr. 1 Satu Mare
Grupa: mica
Tema centrala "Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?"
Categoria de activitate: Jocuri si activitati distractive
Tema activitatii:,,Cosuletele cu oua''
Propunatoare :
Grupa |
Indicatori |
Profesor pp. |
Educatoare |
1.Proiectarea probei practice 2 p |
a. Calitatea proiectului de animatie. b. Creativitate si originalitate in conceperea acestuia. | ||
2. Realizarea probei practice 4p |
a. Pregatirea conditiilor necesare. b. Utilizarea corecta a metodelor si mijloacelor didactice. c. Antrenarea copiilor in activitate. d. Comunicarea clara a sarcinilor | ||
3.Comporta-mentul propunatorului 2p |
a. Organizarea, indrumarea, conducerea si controlarea activitatii de invatare. b. Conduita in relatiile cu elevii. | ||
4.Autoevaluare 1p |
a. Autoanaliza in mod obiectiv a propriei prestatii. b. Constientizarea aspectelor mai putin realizate in activitate. | ||
Nr. puncte | |||
5. Nota finala |
Membrii comisiei
Prof. coordonator de practica pedagogica
Educatoare
Nota: se acorda 1p din oficiu
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |