Proiect didactic
DATA
GRADINITA
CU PROGRAM
GRUPA: Nivel I ,,PITICEII''
Inst
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Domeniu: Stiinte
TEMA: CAND/CUM SI DE CE SE ANTAMPLA?
SUBTEMA: ,,Vestitorii primaverii''
ACTIVITATEA: Activitate matematica
TEMA: ,,Aseaza la culoarea potrivita"
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare si verificare
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dupa culoare, formarea reprezentarilor despre culorile obtinute.
OBIECTIVE OPERATIONALE
- sa realizeze clasificari de obiecte dupa criteriul culorii;
- sa stabileasca relatii intre obiecte si grupa de obiecte;
sa selecteze obiecte identice,
- sa stabileasca apartenenta unui obiect la o grupa;
- sa manuiasca corect materialele;
- sa rezolve sarcinile fisei;
- sa participe cu interes la activitate;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, manuirea materialului, surpriza, aplauze, miscarea, problematizarea, metoda ,,Celor patru colturi" , jocul, stimulente;
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: un ursulet de jucarie, flori de diferite culori, stegulete, patru colturi in patru culori, stimulente;
SARCINA DIDACTICA: Separarea florilor de acelasi fel dupa culoare;
REGULILE JOCULUI: Copiii il vor ajuta pe Martinel sa aleaga din ladita florile si sa le aseze pe masuta de aceiasi culoare cu cea a cosuletului, pana ce toate florile din ladita sunt asezate la culoarea lor. Actiunile se verbalizeaza, iar raspunsurile corecte sunt aplaudate.
ELEMENTE DE JOC: manuirea materialului, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor, stimulente, gruparea florilor;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - ,,Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii"
- ,, Jocuri didactice matematice"- culegere, Ed. Aramis, Bucuresti, 2005;
DURATA: 15-20 minute.
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instru- mente si indicatori) |
1.Amenajarea spatiului si organizarea |
- pregatesc materialele necesare; - asez scaunelele in forma de semicerc; - aerisesc sala de grupa; - copiii intra ordonat si se aseaza pe scaunele; | ||
2.Captarea si orientarea atentiei |
In sala la noi a venit ursuletul Martinel care este foarte suparat deoarece florile pe care le-a adus s-au amestecat, iar el ne roaga sa-l ajutam deoarece trebuie ca acestea sa-i veseleasca pe copii. ,,Eu sunt ursul Martinel Si sunt suparat nitel Florile s-au incurcat Culorile s-au amestecat Si va rog daca puteti Pe culori sa le puneti" Atentie la mine: in ladita adusa de Martinel, noi vedem flori de diferite culori. Pe masa sunt trei cosulete care au aceleasi culori ca si florile. |
- expunerea - conversatia |
Ursulet de jucarie - jetoane cu flori de primavara - cosulete |
3.Anuntarea anuntarea temei si prezentarea obiectivelor |
Dragi copii, Martinel a ajuns la noi intr-un moment bun deoarece noi astazi dorim sa ne jucam un joc numit ,, Aseaza la culoarea potrivita", unde vom grupa florile In cosulete dupa culoare. |
- expunerea | |
4.Reactuali-zarea cunostintelor anterior anvatate |
Se va face prin intrebari: ,,Ce culoare are rosia?" ....rosu ,,ce culoare au frunzele?" ......verde ,,Ce culoare are soarele?" ......galben. |
- conversatia - conversatia - problemati-zarea |
- intrebari |
5.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
a) Explicarea jocului. Copii, pe rand cel chemat de mine va veni, va lua o floare si-o va aseza in cosuletul de aceiasi culoare cu floarea pe care a ales-o. Pentru a observa care din voi este mai atent si raspunde mai bine, ne-am impartit in doua echipe: ,,Ghiocei si ,, Viorele ,,. Voi lua o floare. Floarea este rosie. O voi aseza deci in cosuletul rosu. Si voi ca si mine va trebui sa-i spuneti ursuletului ce a-ti facut. Cel care raspunde corect va fi aplaudat de ursulet si de ceilalti colegi b) Jocul de proba Va fi efectuat de catre un copil. Daca este nevoie se revine asupra sarcinilor, a modului de verbalizare al actiunilor. |
- explicatia - demon-stratia - conversatia |
- jetoane: ghioceii si viorele Aprecieri verbale |
6.Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii |
c) Executarea jocului. Se urmareste ca la joc sa participe cat mai multi copii, regulile stabilite sa fie respectate de toti participantii, sarcinile sa fie corect indeplinite, sa se foloseasca un limbaj adecvat. Se stimuleaza buna dispozitie si intrecerea intre copii. Raspunsurile corecte vor fi punctate si aplaudate de cele doua echipe |
- exercitiul |
- aplauze |
7. Asigurarea retentiei si a trensferului |
Complicarea jocului formam grupe de flori de aceiasi culoare, la flanelograf. Vom forma grupa florilor rosii, galbene si albastre. Martinel, fericit doreste sa dovedeasca copiilor ca si el stie culorile. Aseaza la panou continuand grupa de flori ,dar de alta culoare. Copiii trebuie sa observe greseala si s-o corecteze; se va folosi metoda interactiva ,,Cele patru colturi" . Fiecare copil va primi un stegulet. In sala pe patru mese diferite se afla cele patru colturi colorate in: rosu, galben, verde si albastru ca si steguletele. Copii vor merge si vor aseza steguletul din mana la coltul de aceiasi culoare. |
- problemati-zarea - jocul - miscare |
,,Metoda celor patru colturi" |
8.Aprecieri privind participarea copiilor. |
Ursuletul le va multumi copiilor pentru tot ce l-au invatat Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare al activitatii. Se va desemna echipa castigatoare. Pentru buna desfasurare voi oferii copiilor bulinute rosii. |
Aprecieri verbale Stimulente |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |