PROIECT DIDACTIC
Scoala: Grupul Scolar " Matei Basarab" Craiova
Propunator
Data: 27 februarie
Clasa: a VIII- a
Unitatea de invatare: Constituirea Romaniei Moderne
Lectia : Constituirea Romaniei Moderne
Tema: Exercitii recapitulative
Tipul lectiei : Consolidare
Obiective cadru :
Intelegerea si utilizarea adecvata a limbajului de specialitate ;
Cunoasterea si interpretarea surselor istorice.
Obiectve de referinta:
Sa foloseasca tehnici de analiza a documentului scris si a celui iconic;
Sa identifice semnificatia unor termeni istorici;
Sa identifice elementele comune si diferentele legate de mai multe fapte/evenimente istorice.
Obiective operationale
a) Informationale
Sa interpreteze izvoarele istorice, sa emita judecati de valoare si sa formuleze concluzii;
Sa plaseze in timp si spatiu evenimente, fapte istorice. ;
Sa recunoasca date si evenimente;
Sa se exprime in mod adecvat folosind termeni de specialitate;
Sa identifice elementele comune si diferentele legate de mai multe fapte istorice.
b) Formative:
Sa aprecieze adevarata valoare a democratiei si sa o respecte printr-un exercitiu civic adecvat, onorand simbolurile nationale si promovand valorile de libertate, egalitate si solidaritate.
Strategia didactica
Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul,descoperirea,explicatia,comparatia,lucrul pe grupe/individual,imagini.
Mijloace de invatare: "Istoria romanilor", manual pentru clasa.a VIII-a, Editura. Sigma, planse, fise de lucru, tabla.
NR CRT |
SECVENTELE INSTRUIRII |
ACTIVITATEA PROFESORILUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I |
Moment organizatoric |
Consemnarea absentilor. Pregatesc cadrul necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei de istorie. |
Elevul de serviciu comunica elevii absenti. Elevii se pregatesc penrtu noua lectie. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
II |
Captarea si orientarea atentiei |
Propun elevilor definirea urmatoarilor termeni:"monarhie constitutionala", "adunari ad-hoc", "neutralitate" care sa-i introduca in atmosfera lectiei. |
Elevii explica termenii. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Anunt elevii ca astazi vom desfasura o lectie de consolidare printr-o serie de exercitii recapitulative. Recapitulare. |
Elevii noteaza titlul pe caiete. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IV |
Dirijarea invatarii |
Propun elevilor rezolvarea unui aritmograf: 1
Proclamatia de 2 Romania a intrat in primul razboi mondial alaturi de. 3 Alegerile pentru Adunarile ad-hoc au fost falsificate in Moldova de Nicolae.. 5
Documentul redactat in 6 Potrivit Constitutiei din 1866 Romania devenea o monarhie constitutionala... 7
Documentul care solicita recunoasterea autonomiei Transilvaniei si a legilor
adoptate de Dieta de 8 Prin
tratatul de 9 La 28 noiembrie1877 capituleaza.. La 1/13 iulie 11 12
Prima provincie unita cu Romania in Pe coloana AB am descoperit cuvantul « independenta » . Cand este proclamata in Parlament independenta Romaniei? Ce prevedea Conventia romano-rusa din 4 aprilie 1877? Cand a capitulat Plevna? Cine a
fost comandantul armatei otomane Ce s-a
hotarat referitor Dupa aceasta propun elevilor lucrul pe grupe prin fise de lucru (Fisa 1,2 si 3) In continuare propun elevilor rezolvarea unor exercitii din manualul de istorie. Propun elevilor rezolvarea unui exercitiu scris la tabla. Datati si asezati in ordine cronologica urmatoarele evenimente: 1 Alegerea lui Al. I Cuza ca domn al Moldovei 2 San Stefano 3
Proclamatia de 4 Unirea Transilvaniei cu Romania 5
Conventia de 6 Unirea Bucovinei 7 Infiintarea P.N.R 8 Unirea Bucovinei 9 Pacea de la Buftea-Bucuresti 10 Moartea lui Carol I 11
Pronunciamentul de 12
Intalnirea de 13 Petitia Nationala 14 Conventia Romaniei cu Antanta 15 Legea secularizarii averilor manastiresti 16
Batalia de 17
Universitatea de 18 Razboiul Crimeei In continuare propun elevilor un exercitiu concurs pe grupe. Fiecare elev extrage cate un bilet pe care este scris un enunt. Elevii au urmatoarea cerinta : Raspundeti cu fals sau adevarat. Fiecare raspuns se noteaza pe o plansa, apoi se face verificarea cu plans ape care sunt notate raspunsurile corecte. Pentru finalul lectie propun elevilor lucrul individual prin fise de lucru ( Fisa 4 ) |
Elevii rezolva si completeaza aritmograful.
Elevii raspund la intrebari Elevii extrag fisele de lucru, raspund la cerinte si noteaza in caiete. Elevii citesc cerintele exercitiului 1 pag 91 si pag 95 si raspund la cerinte in timp ce restul elevilor noteaza in caiete. Elevii rezolva la tabla exercitiul Elevii extrag biletele apoi noteaza raspunsurile pe plansa. Elevii noteaza raspunsurile corecte pe fise. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V |
Tema pentru acasa |
Propun elevilor ca tema pentru acasa rezolvarea unui exercitiu din manualul de istorie(exercitiul 4 pag. 97). Anunt ca aceasta recapitulare s-a facut pentru lucrarea scrisa din ora urmatoare. |
Elevii noteaza tema. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VI |
Aprecieri si recomandari |
Apreciez modul in care s-a desfasurat lectia. |
|
FISA NR 1
Cititi cu atentie textul:
" O mare adunare (.)
( N. Iorga)
Pornind de la textul dat, raspundeti urmatoarelor cerinte:
1 Transcrieti scopul intrunirii de
2 Precizati numele regatului la care se face referire.
3 Mentionati evenimentul istoric a carui "amintire" este evocate in text si precizati anul infaptuirii sale.
FISA NR. 3
Cititi cu atentie textul:
" Claca (boierescul) este desfiintata pentru deapururea si de astazi voi sunteti proprietari liberi pe locurile supuse stapanirii voastre (.). De astazi voi sunteti stapani pe bratele voastre, voi aveti o particica de pamant, proprietate si mosie a vostra, de astazi voi aveti o patrie de iubit si aparat."
(Proclamatia lui A.I. Cuza catre sateni, august 1864).
Pornind de la textul dat raspundeti urmatoarelor cerinte:
FISA NR.4
NUME...........
PRENUME...........
TEST DE AUTOEVALUARE
I. Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului correct:
a)Berlin b)Londra c) Paris
Sfatul Tarii era o institutie reprezentativa in :
a) Transilvania b) Basarabia c) Bucovina
( 10 puncte )
II. Completati spatiile libere cu informatia istorica corecta:
La 1 Decembrie 1918 numarul delegatiilor care au votat unirea Transilvaniei cu Romania a fost de..
In anii 1914-1916 Romania a avut o atitudine de
Din septembrie 1914 rege al Romaniei a fost.
( 15 puncte )
III. Enumerati trei reforme pe care le considerati cele mai importante, infaptuite de Al. I. Cuza:
(15 puncte )
FISA NR. 2
Cititi cu atentie textul :
Romania manata de dorinta de a contribui la grabirea sfarsitului conflictului si sub imperiul necesitatii de a salvgarda interesele sale de rasa, se vede silita de a intra in linie alaturi de cei care ii pot asigura realizarea unitatii sale nationale.''
Pornind de la textul dat, raspundeti urmatoarelor cerinte:
3. Mentionati una dintre obligatiile pe care Romania si le asuma fata de aliatii ei.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |