Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » scoala » literatura romana
Gen și la specie a operei literare "Baltagul", de Mihail Sadoveanu

Gen și la specie a operei literare "Baltagul", de Mihail Sadoveanu


PROIECT DIDACTIC

DATA: 18 MARTIE

PROFESOR:

ȘCOALA CU CLASELE I-VIII "V. BORCEA", BEREȘTI-BISTRIȚA, BACAU

DISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMANA

CLASA: a VIII-a



TEMA/SUBIECTUL Compunerea argumentativa

Romanul. Text-suport "Baltagul", de Mihail Sadoveanu

SCOPUL: Redactarea unei compuneri de argumentare a apartenenței la gen și la specie a operei literare "Baltagul", de Mihail Sadoveanu.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

A.    In plan cognitiv

Pana la sfarșitul lecției elevii vor fi capabili:

OC1: sa prezinte cateva date bibliografice ale scriitorului Mihail Sadoveanu;

OC2: sa enumere cele trei parți ale unei compuneri;

OC3: sa precizeze patru caracteristici ale genului epic;

OC4: sa precizeze patru carcateristici ale romanului;

OC5: sa exemplifice aceste carcateristici cu elemente ilustrative din opera literara de studiat;

OC6: sa specifice momentele subiectului romanului "Baltagul";

OC7: sa precizeze cele patru perspective din care poate fi comentat romanul "Baltagul".

OC8: sa construiasca fraze in care sa utilizeze conectori logici specifici textului argumentativ;

B.    In plan afectiv:

OA1: sa dovedeasca receptivitate afectiv-intelectiva fața de opera epica;

OA2: sa surprinda valențele morale, simbolice și mitice ale romanului "Baltagul".

RESURSE PROCEDURALE (METODE ȘI PROCEDEE)

Lectura catorva fragmente;

Conversația euristica;

Explicația;

Observația;

Lucrul cu manualul;

RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE INVAȚAMANT)

- Textul integral al romanului "Baltagul", de Mihail Sadoveanu;

- Manualul de limba și literatura romana pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas;

- Materiale media: slide-uri Power Point, Imagini video (din filmul Baltagul, ale scriitorului Mihail Sadoveanu)

- Planșe;

- Fișe pentru activitatea independenta a elevilor

ORGANIZAREA ACTIVITAȚILOR ELEVILOR

-activitatea frontala, individuala, pe grupe.

STRATEGII DE EVALUARE

-evaluarea continua (formativa) = verificarea/examinarea orala, intrebari raspunsuri.

CONDIȚII INIȚIALE DE REALIZARE

- clasa de elevi;

- timpul alocat lecției: 50 min.;

- cunoștințele anterioare ale elevilor despre romanul "Baltagul", de Mihail Sadoveanu;

- Capitolul Genul epic, Unitatea de invațare Romanul;

-Lectura integrala a romanului "Baltagul".

Bibliografie:

1. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba și literatura romana, lucrare aparuta sub coordonarea Consiliului Național pentru Curriculum.

2. Limba și literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, Alina Pamfil, Editura Paralela 45, 2006

3. Metodica studierii limbii și literaturi romane in școala. Ghid teoretico-aplicativ, Constantin Parfene, Editura Polirom, 1999.

3. ȘCOALA INCLIZIVA - ȘCOALA EUROPEANA. Concepte. Metode. Practici, Elena Hussar, Diana Aprodu, Lucica Dandu, Mirela Berzea, Mihaela Ciuchi, Mariana Craciunescu, Livia Liliana Sibișteanu, Editura Casei Corpului Didactic Bacau, 2007.

4. Pedagogie, Constantin Cucoș, Editura Polirom, 2002

5. Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și grade didactice, Bogdan Balan, Ștefan Boncu, Andrei Cosmovici, Teodor Cozma, Carmen Crețu, Constantin Cucoș (coordonator), Ion Dafinoiu, Luminița Iacob, Constantin Moise, Mariana Momanu, Adrian Neculau, Tiberiu Rudica, Editura Polirom, 2005.

DESFAȘURAREA ACTIVITAȚII

Etapele lecției

obiective

Conținut, sarcini de predare-invațare-evaluare

Strategii didactice

Metode și procedee

Mijloace

Forme de organizare

Captarea atenției

Profesorul le cere elevilor sa formeze trei grupe, menționand ca va trebui sa asculte cu atenție un fragment din care, la final, sa descopere tema lecției.

Profesorul citește elevilor urmatorul text:

"In școala lui (Quintlian) de retorica, propunand, dupa obiceiul epocii, tratarea unui subiect, observa ca cel mai bun școlar nadușea fara sa-și poata urni din loc compoziția. Apropiindu-se de dansul, il intreaba cu blandețe:

- De ce nu scrii? Nu-ți place subiectul?

- Dimpotriva, il gasesc minunat.

- Iți place mult?

- Da.

- Nu-ți place cumva cam mult?

- Marturisesc ca da. E un subiect la care m-am gandit intotdeauna, un subiect tratat de toți marii noștri oratori

- Și vrei sa faci un discurs la inalțimea predecesorilor noștri?

- Da, da, se inflacara școlarul, daca nu-i pot intrece, vreau sa compun ceva vrednic de danșii.

Quintilian zambi, ințelese pricina inhibiției școlarului.

Asculta tinere: uita tot ce ai citit; nu te gandi nici la Hortensius, nici la Cicero; trateaza subiectul ca și cum nu l-ar fi tratat nimeni inaite. Nu te speria de nimeni și nu-ți propune mai mult decat e necesar și decat poți" (Eugen Lovinescu, Cariera mea de critic, in Critice, I, București, Editura Minerva, 1979, p. 46)

Profesorul intreaba elevii, dupa citirea fragmentului, "Care ar fi tema lecției de azi?"

Elevii celor trei grupe polemizeaza intre ei, aducand argumente pro și contra, ca intr-un final sa se ajunga la un raspuns comun, confirmat, de altfel, chiar de profesor: Compunerea

Lectura

Brainstormingul

Conversația euristica

Fragmentul slide Power Point

Pe grupe

Frontala

Enunțarea obiectivelor

Profesorul confirma, adaugand ca este vorba despre o compunere argumentativa.

Profesorul comunica elevilor scopul lecției: Redactarea unei compoziții cu tema "Argumentarea aparteneței la gen și la specie a operei literare Baltagul , de Mihail Sadoveanu"

Profesorul comunica obiectivele operaționale.

Expicația

Planșa cu obiectivele


Slide Power Point

Frontala

Actualizarea cunoștințelor

Profesorul solicita reactualizarea cunoștințelor referitoare la:

-parțile componente ale unei compuneri;

Elevii raspund: Introducerea, Cuprinsul, Incheierea.

-cateva date bibliografice ale scriitorului Mihail Sadoveanu;

Elevii raspund, folosindu-se de materialele (manual, carți, broșuri) pe care le au asupra lor.

-cateva caracteristici ale genului epic:

Elevii raspund:

.etimilogia cuvantului epic → gr. epikos, fr. épique = spunere, zicere; este genul literar in care modurile de expunere alterneaza, accentul cazand pe narațiune;

.opera epica este o creație literara prin care autorul iși exprima sentimentele, gandurile, convingerile in mod indirect, prin intermediul personajelor (centrale, secundare, episodice, individuale, colective, pozitive, negative);

.incadrarea acțiunii in timp și spațiu și dispunerea acțiunii pe momentele subiectului: expozițiune, intriga, desfașurarea acțiunii, punctul culminant și deznodamantul.

-cateva caracteristici ale romanului - specie a genului epic:

Elevii raspund:

-romanul este o specie a genului epic in proza, cu acțiune mai complicata și de mai mare intindere decat nuvela, acțiunea se desfașoara pe mai multe planuri (fire narative); prezența mai multor personaje; intriga complexa declanșeaza conflicte interioare și exterioare profunde

-romanul Baltagul poate fi interpretat din patru perspective:

Roman mitic;

Roman de inițiere;

Roman monografic;

Roman polițist.

Prezentarea conținutului noii invațari

Profesorul prezinta planșa cu bazele teoretice privind Textul argumentativ:

Structura Textului argumentativ

a)Introducere

-propoziția de introducere

Prima propozitie a eseului trebuie sa fie suficient de interesanta pentru a determina cititorul sa citeasca mai departe.

-formularea tezei

E de obicei ultima propozitie a primului paragraf si serveste ca linie directoare a compunerii.   Ea reprezinta ideea care va fi sustinuta de-a lungul intregii compueri.

l      Conectori care introduc teza: parerea mea este ca, voi arata ca

b)Cuprinsul

-susținerea tezei

Odata ce in introducere a fost pregatit terenul pentru discutie si a fost prezentata pozitia ce va fi adoptata, urmeaza partea cea mai extinsa a compunerii in care se vor prezenta argumentele.

Modul cel mai obisnuit de a sustine teza este de a face o asertiune si de a oferi apoi suporturi, dovezi care sa o confirme. De obicei, sustinerea afirmatiei se face prin exemple.

l       Conectori care leaga argumentele de tezele pe care le sustin: prin urmare, asadar, in consecinta, fiindca, deoarece, intrucat

l       Conectori care introduc argumente (justificatori): caci, pentru ca, de fapt, dovada ca, cum, avand in vedere ca, de altfel

conectori care introduc primul argument: in primul rand, mai intai de toate, sa incepem prin, trebuie amintit mai intai ca, prima remarca se refera la, sa pornim de la

conectori care introduc urmatoarele argumente: in al doilea rand, in plus , in continuare, la fel, pe de o parte pe de alta parte, nu numai ci si

conectori care introduc ultimul argument: in fine, pentru a termina, in ultimul rand, nu in ultimul rand

- conectori care leaga argumentele intre ele: si, dar, insa, ci, sau

c)Incheierea

-emiterea concluziei prin sintetizarea argumentului și reformularea tezei.

Concluzia e o parte foarte importanta compunerii pentru ca insumeaza teza si argumentele in favoarea ei, lasand cititorului o imagine clara asupra pozitiei pe care o adopta autorul.

l      Conectori care introduc concluzia: deci, in concluzie, asadar, iata de ce, ei bine

Explicația

Explicația

Fișe independente cu

Structura textului argumentativ

Frontala

Frontala

Dirijarea invațarii

Profesorul inmaneaza fiecarui elev cate o fișa cu Planul compunerii argumentative privind apartenența romanului la gen și la specie:

a)Introducere - poate cuprinde una sau mai multe idei, de exemplu:

- o considerație generala privind opera scriitorului;

-locul operei literare de studiat in contextul literarturii romane;

-emiterea tezei

b)Cuprins - plecandu-se de la ideea ca romanul Baltagul este o specie a genului epic, se va avea in vedere:

Caracteristici despre genul epic

aserțiuni/afirmații: precizarea a patru caracteristici ale genului epic;

suporturi/dovezi: exemplificarea fiecarei carcateristici cu elemente concrete din opera de studiat/text-suport.

Caracteristici despre roman

aserțiuni/afirmații: precizarea a patru caracteristici ale romanului;

suporturi/dovezi: exemplificarea fiecarei carcateristici cu elemente concrete din opera de studiat/textul-suport.

-utilizarea conectorilor logici.

c)Incheiere cuprinde o concluzie a temei abordate.

- emiterea concluziei prin sintetizarea argumentului și reformularea tezei

-utilizarea conectorilor.

Conversația euristica

Fișe independente cu

Planul compunerii argumentative privind apartenența romanului la gen și la specie

Frontala

Obținerea performanței

.Elevii redacteaza compunerea, parcurgand, fazele și etapele, valorificand precizarile și observațiile indicate de profesor.

.Profesorul explica elevilor eventualele neințelegeri.

Observația

Planșa

Fișe independente

Pe grupe

Feedback-ul (Ascultarea și discutarea catorva compuneri)

.Se deleaga reprezentanți celor patru echipe.

.Se asculta compunerile, dupa care se trece la discutarea lor.

.Profesorul urmarește: spiritul critic de observație, deprinderile de exprimare a impresiilor despre textul audiat, și, implicit, cunoștințele de teorie literara.

.Profesorul face aprecieri și observații asupra compunerilor audiatecu privire la conținut, la redactare: coerența textului, concizie, claritatea enunțului, stilul și vocabularul adecvate conținutului compunerii.

Lectura expresiva

Dialog

Explicația

Compunerile elevilor

Frontala

Evaluarea compunerilor

.Profesorul pentru a avea o viziune asupra capacitații de autoevaluare a elevilor sai, cere elevilor sa evalueze obiectiv compunerile audiate.

.Profesorul evalueaza compunerilor, noteaza și motiveaza notele.

Conversația

Compunerile elevilor

Frontala

Retenția și transferul (Tema pentru acasa)

.Profesorul comunica elevilor tema pentru acasa, facand recomandari cu privire la definitivarea textelor elaborate in clasa.

Observația independenta

Compunerile elevilor și Fișele independente

Independenta





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.