PROIECT DIDACTIC
DATA 18 octombrie
CLASA: a II-a
SCOALA: cu clasele I-VIII Tomesti,com. Pogana, jud. Vaslui
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba romana
UNITATEA DE INVATARE: Scoala
SUBIECTUL: " Invatatorul nostru",dupa Edmondo de Amicis
TIPUL LECTIEI: predare-invatare
OBIECTIVE CADRU:
OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:
Pe percursul lectiei elevii vor fi capabili:
Sa citesca corect, fluent, expresiv un text de mica intindere;
Sa identifice elementele de baza ale organizarii textului in pagina;
Sa distinga sensul cuvintelor noi din enunturi;
Sa utilizeze sensul cuvintelor noi in enunturi proprii;
Sa scrie corect, lizibil si ingrijit sarcinile propuse.
SCOPUL LECTIEI:
S -exersarea citirii fluente, cursive si expresive;
S -inteleagerea sensului unor cuvinte noi si al mesajului textului citit;
S -exersarea si consolidarea deprinderii de scriere corecta;
S -consolidarea deprinderilor de munca independenta.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitive:
- OC - sa citeasca cursiv, fluent, constient, expresiv, in lant, selectiv, pe roluri textul "Invatatorul nostru", dupa Edmondo de Amicis
- OC - sa inteleaga intelesul cuvintelor necunoscute;
- OC - sa introduca cuvintele noi din text in enunturi proprii;
-OC - sa explice semnele de punctuatie folosite in text;
-OC - sa dea exemple de comportamente corecte in timpul orelor.
b) afective:
- OA - sa participe cu interes la lectie;
- OA - sa -si dezvolte dragostea pentru lectura.
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala
STRATEGIA DIDACTICA: dirijata
RESURSE:→ procedurale: citirea explicativa,conversatia, explicatia, observatia, munca cu
manualul, problematizarea, invatarea prin descoperire, jocul
didactic;
→ materiale: fise de munca independenta pe care lucreaza elevii in clasa ,
manualul,
→bibliografice:- "Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/
invatatorilor - curriculum pentru clasele I si a II-a", Ministerul
educatiei, cercetarii si tineretului, Centrul national de formare
a personalului din invatamantul primar, Bucuresti, 20003
- "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar",
Editura ProGnoses
-"Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Limba
romana, clasele III-IV,MEC si Consiliul National pentru
curriculum, Bucuresti, 2001
-"Metodica predarii teoriei literare la ciclul primar",cls. aIII-a
si a IV-a,A. Gheorghe, E. Simionica, M Sarbu, M. Napruiu, G.
Albu, Ed. Gh. Alexandru, Craiova, 2004
-"Sa dezlegam tainele textelor literare",cls. aII-a, R. Birau,
C. Iordachescu, Ed. Carminis, Pitesti, 1998
→umane: elevii
→temporale: durata orei 45 minute
→spatiale: locul desfasurarii activitatii: sala de clasa
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA
Suficient |
Bine |
Foarte bine |
-Citeste cu voce tare, fara graba cu ezitari sau pauze mai lungi. -Formuleaza raspunsuri, de-seori incomplete, la intre-barile puse. - Participa la diferite forme de dialog organizate, raspun-zand cu unele imprecizii intrebarilor sau formuland, cu dificultate, propozitiile necesare continuarii unui dialog. |
-Citeste fluent si corect enunturi, rareori cu ezitari atunci cand intalneste cu- vinte mai greu de cuprins in campul vizual. -Formuleaza raspunsuri, lo-gice si complete, la intreba-rile puse. - Participa la diferite forme de dialog organizate, raspun-zand,uneori incomplet intre-barilor sau formuland, cu unele ezitari, propozitiile necesare continuarii unui dialog. |
-Citeste fluent, cursiv, expresiv textele constituind un "model de citire" pentru ceilalti copii. -Formuleaza intrebari si raspunsuri clare si precise in legatura cu un mesaj ascultat. -Participa la diferite forme de dialog organizate, raspun-zand clar, corect si precis intrebarilor sau formuland, cu rapiditate, propozitiile necesare continuarii unui dialog. |
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Ob. |
Continutul invatarii |
Strategia didactica |
Evaluare |
|||
|
Moment organizatoric Verificarea si reactualizarea cunostintelor a)Verificarea temei b)Verificarea cunostintelor anterioare Captarea atentiei Anuntarea titlului si a obiectivelor Dirijarea invatarii Obtinerea performantei Asigurarea retentiei si a transferului Fixarea cunostintelor Tema pentru acasa Aprecieri generale |
OC1 OC4 OC1 OA1 OC1 OC2 OC3 OA1 OC1 OA2 OC1 OA1 OC5 |
Stabilesc ordinea, disciplina, verific daca toti elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfasurare a orei. Precizarea obiectului: -Pentru ce ora ne-am pregatit? R: Ne-am pregatit pentru ora de Limba romana. -Ce lectie am avut de pregatit pentru astazi? R: Am avut de pregatit lectia " Colega cea noua". -Ce ati avut de scris? R: Am avut de transcris caligrafic ultimul fragment din lectie. In timp ce eu verific tema din punct de vedere cantitativ, elevii vor realiza prima sarcina din fisa de munca independenta. Munca independenta 1. Alcatuiti propozitii cu urmatoarele cu- vinte: stoluri,ruginii. Verific munca independenta calitativ (prin autocorectare) , apoi verific sub aspect calitativ tema prin corectare reciproca: -Apreciati daca, colegul de banca a scris frumos si ingrijit tema! Elevii vor nota scrierea caligrafica a colegului de banca. -Care este titlul lectiei? R: Titlul ei este "Colega cea noua". -Cum este textul lectiei noastre ? R: Textul lectiei este un text dialogat? -Care sunt personajele ? R:Personajele sunt: Maria Calin, Dana , Dora si doamna invatatoare. -Cand se petrece actiunea si unde? R: Actiunea se petrece toamna in sala de clasa. -Cate alineate are lectia? R: Lectia are opt alineate. -Voi dirija citirea lectiei in lant, apoi citirea selectiva: a)cititi enuntul in care doamna invatatoare le prezinta elevilor pe noua lor colega; b)cititi enuntul in care se prezinta Maria Calin. c) cititi enuntul care ne arata cum este primita Maria Calin. d) cititi propozitia in care apare ortograma m-am; e) cititi propozitia in care apare cuvantul stoluri; recititi propozitia inlocuind cuvantul cu explicatia; f) cititi fragmentul in care este descris anotimpul de toamna; g) cititi propozitiile care au la sfarsit semnul exclamarii; -De ce s-a folosit semnul exclamarii? R:S-a folosit semnul exclamarii pentru ca propozitiile exprima:un salut,o rugaminte, o urare. Voi solicita elevilor sa povesteasca lectia oral pe baza intrebarilor. Elevii vor povesti lectia folosind expresii din text. -Cum a fost primita Maria Calin ?Elevii s-au comportat corect? R: Maria Calin a fost primita cu bucurie de elevi . -Cine vrea sa o descrie pe colega cea noua,Maria Calin? R: Maria Calin este o fetita cu ochi caprui si o codita blonda, impletita. Voi scoate trei elevi in fata clasei sa-si imagineze aceasta presupusa scena. Elevii vor interpreta rolul in mod spontan. -Voi ce ati face daca ar veni la noi in clasa o noua colega? R:Daca ar veni in clasa noasta o colega noua noi ne-am bucura. -Cum ati intampinao? -Noi am intampinao cu urarea "Bine ai venit!" si cu multa caldura. -Dar ce ati face daca ati fi pusi in situatia de a merge la o alta scoala unde sa aveti alti colegi?Sa fiti in locul Mariei Calin? R: Am incerca sa ne comportam frumos, sa fim disciplinati si sa ne intelegem bine cu noii colegi. Astazi vom citi un text in care este vorba despre o persoana draga elevilor - lectia se numeste "Invatatorul nostru",dupa Edmondo de Amicis; se noteaza titlul. Prin sarcinile pe care le vom efectua vom reuti sa citim bine textul, vom intelege cuvintele noi si mesajul textului. -Ce observati in imaginea din manual? R: Noi observam pe domnul invatator care este in sala de clasa. -Care este titlul lectiei? Dar autorul? R: Titlul lectiei este "Invatatorul nostru", dupa Edmondo de Amicis. -Dar langa domnul invatator ce observati? R:Noi observam un elev. -Ce fac ei? R: Ei comunica. -Fiti atenti la citirea model a lectiei, sa-mi spuneti depre ce comunica ei. Voi citi lectia model. -Despre ce comunica ? R: Ei comunica despre ceea ce a facut ba- iatul in timpul orei. Numesc elevii sa citeasca lectia in lant. La recitirea lectiei se vor identifica unitatile de vocabular - cuvinte si expresii necunoscute pentru elevi: a face pe marioneta=a se stramba; a incremeni=a sta nemiscat; calm=linistit. -Formulati oral propozitii cu cuvintele explicate! Elevii vor formula propozitii dezvoltate cu cuvintele propuse. -Efectuati exercitiul 2 de pe fisa: 2. Inlocuiti cuvintele scrise ingrosat cu altele din text: Din cauza emotiilor Ioana avea obrajii rosii. Ea nu a putut sa-ti ascunda cartea pentru ca te-ai intors repede. Deodata elevul se apropie de invatator. Elevii vor citi rezolvarea exercitiului iar cei care au greseli vor corecta. -Ce fel de text este textul lectiei noastre? R:Textul lectiei noastre este dialogat. -De ce spunem ca este text dialogat? R:Spunem ca este text dialogat pentru ca intalnim liniuta de dialog. -Ce ne arata liniuta de dialog? R:Liniuta de dialog ne arata ca vorbeste cineva. -Care sunt personajele? R:Personajele sunt:baiatul care face pe marioneta,domnul invatator si copii. Voi numi elevi care sa citeasca lectia pe roluri.( exercitiul 2 din manual) -Pentru a vedea care este grija invatatorului pentru elevi vom rezolva exercitiul 3 din manual. Gaseste si citeste Citeste enunturile in care se prezinta grija invatatorului pentru elevi. Elevii vor citi ultimele doua replici ale textului si descopera vorbitorii care le pronunta: domnul invatator si baiatul. -Ce face baiatul? R:Baiatul isi cere scuze la domnul invatator pentru ca a gresit. -De ce credeti ca domnul l-a iertat imediat? R:Domnul l-a iertat pentru ca tine la elevii sai. -Sa stiti ca fiecare invatator isi iubeste foarte mult copii. Efectuati exercitiul 3 de pe fisa: 3.Imaginativa ca voi sunteti invatatorul si trebuie sa il pedepsiti pe baiat. Scrieti pedepsele pe care i le-ati da: -Ce pedepse ati scris? R: Eu i-as da de scris de doua ori mai mult pentru a doua zi. Elevii isi vor autocorecta eventualele greseli. Raspunsurile vor fi variate . -Voi ati proceda cum a procedat baiatul? R:Nu,pentru ca s-ar supara doamna invatatoare. Raspunsurile vor fi variate. -Ce putem invatam din greseala baiatului? R: Sa nu facem niciodata ce a facut el pentru ca nu este bine. Voi pune unele intrebari asupra continutului textului: -Ce fapta rea face baiatul? - Ce facea invatatorul in acest timp? -Cum reactioneaza baiatul cand il vede domnul invatator? -Cum trebuie sa ne comportam in timpul orelor? Elevii vor fi atenti si vor raspunde corect la intrebari. Raspunsurile incomplete s-au gresite vor fi corectate. Voi propune elevilor sa dea exemple de fapte bune care le-ar fi putut face baiatul? Elevii vor propune diferite fapte argumentand alegerea facuta. Ex.Eu spun ca ar fi putut sa fie atent ca sa nu greseasca la dictare. -Ce lectie am invatat astazi? R: Noi am invatat lectia "Invatatorul nostru", dupa Edmondo de Amicis. -Ca tema pentru acasa aveti de transcris din text cuvintele invatatorului. -Voi face aprecieri generale si individuale in functie de raspunsurile elevilor si modul de desfasurare a orei, sub forma de calificative. |
Conversatia Conversatia examinatoare Conversatia Activitate frontala Explicatia Joc de rol Activitate frontala Conversatia Conversatia euristica Observarea imaginilor din manual Citirea explicativa Explicatia Activitate individuala Citirea pe roluri Activitate frontala Activitate individuala Activitate frontala Explicatia Problemati- zarea Conversatia Problemati- zarea Observatia Conversatia Explicatia |
Evaluare individuala- elevii citesc completarile facute si corecteaza eventualele greseli. Evaluare prin corectare reciproca Intarirea imediata a raspunsurilor Apreciez cu calificative raspunsurile elevilor Evaluez spontaneitatea si capacitatea de a initia un dialog Evaluez corectitudinea raspunsurile elevilor Aprecieri asupra modului de citire a textului Evaluare individuala- elevii citesc cu voce tare completarile facute si corecteaza eventualele greseli. Apreciez cu calificative raspunsurile corecte Aprecieri cu calificative raspunsurile Apreciez cu calificative raspunsurile corecte
Evaluare frontala Apreciez cu calificative raspunsurile corecte Evaluez raspunsurile elevilor pe parcursul orei su forma de calificative Apreciez cu calificative elevii care s-au remarcat pe parcursul lectiei |
Ciobanila
Vasile Voiculescu
Ratacit, dulaul de la stana a poposit chiar la poarta scolii.
La inceput, copiii l-au alungat cu pietre, crezand ca e turbat. Dar el tot pe langa scoala a ramas
S-au imprietenit repede. Cand se starnea o incaierare, intra voiniceste intre copii si ii despartea cu capul.
-Ce nume sa-i punem, copii? intreba domnul intr-o zi.
-Ghiocel, domnule!
-Ba nu, Brandusel! tipa altul.
-Tu nu vezi ca e alb, ma, ca ghiocelul!
-Eu zic Ursei, sari o fetita.
-Nu-i bine! Sa-i spunem Duman!
-Stai, ma ca asta nu-i bou!
-Bujor sa-i zicem!
-Dar ce e floare? El e voinic ca un leu. Sa-i zicem Leul!
-Nu se poate, domnule, leul nu creste la noi, zice unul mai invatat.
-Eu zic sa-i zicem Ciobanila, zise dascalul nostru. El va pazeste intocmai ca un cioban.
Si Ciobanila i-a ramas numele!
Fisa
1. Alcatuiti propozitii cu urmatoarele cuvinte:stoluri,ruginii.
2. Inlocuiti cuvintele scrise ingrosat cu altele din text:
Din cauza emotiilor Ioana avea obrajii rosii.
Ea nu a putut sa-ti ascunda cartea pentru ca te-ai intors repede.
Deodata elevul se apropie de invatator.
3.Imaginativa ca voi sunteti invatatorul si trebuie sa il pedepsiti pe baiat. Scrieti pedepsele pe care i le-ati da baiatului pentru fapta sa:
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |