PROIECT DIDACTIC (E.R.R.)
Unitatea: Scoala nr.13 "Stefan cel Mare",
Obiectul de studiu: Limba si literatura romana
Clasa a III-a
Unitatea de invatare: Rolul cuvintelor in comunicare
Subiectul lectiei: « Judecata vulpii » de Petre Ispirescu
Tipul lectiei: Aprofundarea cunostintelor dobandite anterior
Propunatori: Inv.
Motivatie
Textele parcurse la ora de limba si literatura romana ii invata pe elevi sa gandeasca, le imbogateste cunostintele despre natura, lume si viata, le cultiva sensibilitatea si imaginatia, le modeleaza caracterele, contribuind la educarea moral- cetateneasca.
Vorbirea cultiva atentia, dezvolta gandirea critica, in contact cu replicile interlocutorului, stimuleaza spontaneitatea dialogului.
Elementele principale ale comunicarii dezvolta capacitatile creatoare ale elevilor si determina, implicit, insusirea de catre acestia a unui cod legat de conotatiile cuvintelor, pe care ei il pot descifra usor in textele literare si il pot folosi cu succes in comunicarea orala si mai ales scrisa.
Obiective:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
sa fructifice experienta personala pentru a exprima pareri, opinii, ganduri in legatura cu un concept;
sa lectureze independent textul ;
sa desprinda informatii de detaliu intr-un text citit ;
sa analizeze comportamente argumentand parerile personale ;
sa construiasca enunturi logice orale/scrise ;
sa lucreze rapid, corect, manifestand interes pentru interlocutor( atentie, toleranta, respect).
Conditii prealabile:
Avand in vedere faptul ca este o lectie de aprofundare a cunostintelor, este evident ca :
1. Elevii trebuie :
sa cunoasca vocabularul limbii romane pentru a citi si intelege textul ;
sa stapaneasca instrumente de gandire critica ;
sa stie ca fiecare persoana are calitati si defecte.
2. Elevii trebuie sa manifeste capacitatea :
de a formula enunturi simple, dar elocvente pro si contra in rezolvarea unor probleme;
de a lucra in colaborare;
de a-si asuma responsabil efortul de invatare.
Evaluarea - se face prin prin fisa de evaluare. De asemenea, elevii vor fi atent observati pe parcursul lectiei, primind calificative.
Resurse materiale
- volumul "Lecturile copilariei"
- Povestiri - P. Ispirescu
- manualul
- culegerea "Sa dezlegam tainele textelor literare"
- fise
- instrumente de scris
- palarii (albe, rosii, negre, verzi, galbene si una albastra )
Resurse umane: elevii clasei
Resurse procedurale: activitatea individuala, in perechi si pe grupe, Scrierea libera, Palariile ganditoare, Diamantul.
Resurse de timp: 50 minute
Desfasurarea lectiei
I. EVOCARE
Se verifica tema calitativ si cantitativ.
v Se spun ghicitori despre vulpe, sarpe
v Se spun cateva proverbe despre bunatate si prietenie
II. REALIZAREA SENSULUI
Se aplica metoda Palariile ganditoare la lectia "Judecata vulpii" de Petre Ispirescu. Elevii sunt impartiti in 5 grupe: (Palaria alba, Palaria rosie, Palaria rosie, Palaria neagra, Palaria verde, Palaria galbena). Ei rezolva sarcinile in scris, consultandu-se, apoi fiecare grupa prezinta oral ceea ce au lucrat.
Palaria albastra - este liderul, managerul, conduce jocul.
- Moderatorul
Palaria alba - este povestitorul, cel ce reda pe scurt continutul textului, oferind o privire obiectiva a informatiilor
Reda pe scurt continutul textului.
Palaria rosie- este psihologul care isi exprima sentimentele fata de personajele intalnite.
- Ai asistat la intamplarea sarpelui. Care sunt sentimentele nutrite fata de sarpe si vulpe?
Palaria neagra- este criticul, este palaria avertisment, concentrata in special pe aprecierea negativa a lucrurilor.
- Ce atitudine ai dezaproba?
Palaria verde - este ganditorul, care ofera solutii alternative
- Cum ai fi procedat in locul sarpelui?
Palaria galbena- este creatorul, simbolul gandirii pozitive si constructive, creaza finalul.
- Gaseste un alt final povestirii.
III. REFLECTIE
Se caracterizeaza personajul cel mai indragit din lectie, utilizand metoda "Diamantul"
Tehnica:
Se alege un substantiv (personajul)
Se scriu: doua adjective, trei verbe, o propozitie formata din patru cuvinte, un verb la modul gerunziu sau un sinonim al substantivului.
EXTENSIA - TEMA PENTRU ACASA
1.Precizeaza in paranteza intelesul fiecarui cuvant subliniat mai jos :
a) Omul a scapat sarpele de la moarte. (.)
b) Nelu a scapat cana din mana. (.)
c) Cainele a scapat din lat. (.)
d) Hotul a scapat neprins. (.)
e) Ioanei i-a scapat un gest nepotrivit. (.)
f) Bunica nu-l scapa din ochi pe nepot. (.)
g) Vecina a scapat trenul. (.)
(a pierdut, nu a prins, a salvat, a dat drumul fara voie, s+a eleiberat, a figit, a supravegheat, nu s-a stapanit)
2. Imagineaza-ti si scrie un dialog intre tine si sarpe sau intre tine si vulpe.
Anexa
Fisa de evaluare
Judecata vulpii
de Petre Ispirescu
Formuleaza singur ideile principale, ordonand cuvintele in enunturi, apoi scrie-le in caiet :
de, la, moarte,un, om, un, salvat, sarpe, a
sa-l, pe, sarpele, vazandu-se, manance, voia, om, liber
sa, omul, sarpelui, ii, la, mearga, propusese, judecata
la, pentru, sa, vulpea, locul, a, mearga, le, intamplarii, propuse,judeca
cu, vulpea,dreptate, judeca
Descrie cuvinte cu acelasi inteles:
lihnit- a se descovrigi-
cale- a pricepe-
intocmai- viclenie-
Care este mesajul textului?
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |