PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA I
TEMA:TRISTETE.VESELIE.MELANCOLIE
MODULUL II-COMUNICARE SI ABILITATI SOCIALE
VALORI SI ATITUDINI : Receptivitate la emotiile celorlalti ;
Valorizarea relatiilor inter-personale.
OBIECTIV CADRU :Formarea atitudinilor, achizitionarea cunostintelor si abilitatilor
inter-personale
OBIECTIVE DE REFERINTA :Sa recunoasca emotii de baza aparute in situatii variate
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O.1 :sa identifice anumite stari emotionale ;
O.2 sa redea prin mima anumite emotii ;
O.3.sa manifeste receptivitate la emotiile celorlalti.
METODE ;conversatia,explicatia, demonstratia,problematizarea,metoda ,,Diamantul''
RESURSE MATERIALE ;baloane,instrumente,fise individuale
RESURSE UMANE ;colectivul de elevi.
DURATA ;50minute
DESFASURAREA METODICA A LECTIEI
NR. CRT |
ETAPELE LECTIEI |
OB. |
ACTIVITATI DESFASURATE |
METODE |
Moment organizatoric |
Se asigura conditii optime pentru desfasurarea activitatii Se pregateste materialul didactic ; Se verifica prezenta. |
Conversatia |
||
Captarea atentiei |
Se face prezentand baloane colorate pe care sunt desenate chipuri de copii care exprima anumite stari de spirit ;bucurie, tristete, mirare. Se pun intrebari referitoare la starile emotionale care sunt exprimate de chipurile copiilor desenate pe baloane. Cand ne bucuram ? Cand suntem tristi ? Cand suntem mirati ? Cand ne infuriem ? |
Conversatia Dialogul euristic Explicatia |
||
Dirijarea invatarii |
Jocuri de rol ,,Profesoara si elevii'' ,,La doctor'' ,,La cumparaturi'' Cer elevilor sa exprime in cuvinte starile emotionale prin care trec in fata unui profesor,in fata unui doctor care il anunta ca este bolnav sau la magazin cand vad un produs al carui pret depaseste mult valoarea acestuia |
Jocuri de rol Explicatia |
||
Asigurarea feed-back-ului |
Jocuri de mimica Elevii sunt grupati in perechi. Unul mimeaza o anumita situatie exprimand o anumita emotie ,iar celalalt trebuie sa ghiceasca ce a mimat primul si de asemenea trebuie sa-l consoleze atunci cand e trist sau sa-l felicite atunci cand este bucuros. |
Mimica Conversatia Problematizarea |
||
Evaluare |
Se impart fisele si se explica sarcina de lucru . |
Metoda ,,Diamantul'' Explicatia |
||
Concluzii |
Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei si asupra completarii fiselor de lucru. |
Conversatia |
||
Incheierea activitatii |
Se anunta tema viitoare,,Cum imi stapanesc emotiile ?'' si se solicita materialul necesar. |
Conversatia |
,,DIAMANTUL''
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |