Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE Clasa: a II-a Educatie plastica - CULORI SI NONCULORI

DE LECTIE Clasa: a II-a Educatie plastica - CULORI SI NONCULORI


PROIECT DE LECTIE

Unitatea de invatamant: Sc. Cu cls I-VIII, ZABRANI

Data:

Clasa: a II-a

INVATATOARE:

Aria curriculara: Arte

Disciplina: Educatie plastica

Unitatea de invatare:GRUPELE DE CULORI SI NONCULORIi

Subiectul:CULORI SI NONCULORI

Tipul lectiei: Lectie combinata (mixta) - de invatare si formare de abilitati si competente

Obiective de referinta:

  • sa obtina tonuri inchise si deschise prin amestecul de alb si negru;


Obiective operationale:

Cognitive:

  • O1 - sa sesizeze lipsa albului si negrului din cercul cromatic;
  • O2 - sa inteleaga notiunea de "nonculoare";
  • O3 - sa indice nonculorile;
  • O4 - sa realizeze tonurile de gri amestecand alb cu negru;
  • O5 - sa denumeasca aceste griuri cu termenul "gri valoric";
  • O6 - sa realizeze in nonculori un covoras;
  • O7 - sa evalueze si sa se autoevalueze.

Afectiv-atitudinale:

  • O8 - sa manifeste interes activ pentru realizarea sarcinii;
  • O9 - sa coopereze cu colegul de banca in realizarea unor sarcini;
  • O10 - sa manifeste interes fata de mesajul partenerului de dialog.

Psiho-motorii:

  • O11 - sa pastreze o pozitie adecvata a corpului in banca pe parcursul lectiei;
  • O12 - sa manuiasca cu atentie instrumentele de lucru.

Bibliografie:

  • "Educatia plastica in ciclul primar" - Aurel Dascalu;
  • "Educatie plastica" - ghid metodologic, clasele I - IV - Silvia Draghicescu, Florenta Draghicescu;

Etapele lectiei

Ob. op. cod.

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Mijloace didactice

Resurse

procedu

rale

1. Organizarea si captarea atentiei

O8

O10

Indrum activitatea de pregatire pentru ora.

Captarea atentiei se face vizionand un material pe calculator numit "Nonculorile in viata animalelor"

Pregatesc materialele si iau pozitia corespunzatoare in banca.

Copiii urmaresc filmuletul si se discuta pe marginea lui.

bloc de desen, acuarele, pensule pahar

conversatia

observarea sistematica

2. Reactualizarea cunostintelor

O1

Care sunt culorile calde?

Care sunt culorile reci?

De ce le-am denumit asa?

Priviti cercul cromatic si aratati albul si negru pe cerc!

Culorile calde sunt: rosu, galben, oranj.

Culorile reci sunt:verde, albastru, indigo si violet.

Unele inspira caldura, iar celelalte frig, racoare.

Pe cercul culorilor nu exista alb si negru.

plansa cu "Cercul cromatic"

conversatia

observare sistematica

3. Anuntarea obiectivelor

Astazi vom invata sa amestecam albul cu negrul pentru a obtine griurile in diferite tonuri.

Asculta si recepteaza tema.

4. Dirijarea invatarii si etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilor.

O8

O10

Daca pe cercul culorilor nu avem albul si negrul, inseamna ca ele nu sunt culori. Le numim nonculori.

Prezint plansele cu tonurile de gri.

Priviti petele de pe aceste planse si spuneti daca sunt albe sau negre!

Priviti aceste obiecte! Ce culoare au?

Din ce se obtin griurile?

Ca si la nuante avem mai multe feluri de gri. Aceste feluri le numim tonuri sau griuri valorice.

Cum obtinem griurile valorice?

Deci si griul este tot nonculoare.

Numiti acum nonculorile!

Astazi vom desena si noi astfel de covorase in tonuri de gri, alb, negru.

Veti crea singuri motivele decorative pe care le veti colora in griuri valorice incepand de la negru spre alb.

Considerati ca foaia voastra de desen este covorasul si schitati in creion reteaua decorativa.

Acoperiti spatiile create in nonculori, de la inchis la deschis si invers.

Incercati sa obtineti cat mai multe tonuri de gri

Urmaresc modul cum realizeaza elevii sarcina, dau explicatii si ajut daca este cazul.

Albul si negrul se numesc nonculori.

Aceste pete sunt amestecuri de alb cu negru, sunt gri.

Griurile se obtin din amestec de alb cu negru.

Nonculorile sunt: alb, negru, gri.

Recepteaza subiectul lectiei.

Schiteaza in functie de propria imaginatie si de propriile cunostinte.

Astern nonculorile  dupa cerinta formulata de invatator.

planse

obiecte "colorate" in griuri

conversatia

explicatia

demonstratia

munca independen

ta

observare sistematica

5. Etapa finala de analiza si de evaluare

Dirijez activitatea de analiza si apreciere pe baza urmatoarelor criterii:

- s-a realizat un covoras in nonculori;

- s-au obtinut suficient de multe griuri;

- reteaua decorativa este originala.

Indrum elevii in activitatea de strangere a materialelor.

Evalueaza si se autoevalueaza dupa criteriile prezentate.

Strang materialele si fac curatenie.

conversatia

evaluarea lucrarilor

autoevalua

re





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.