PROIECT DE LECTIE
Clasa: a VII-a
Disciplina: Biologie
Subiectul: Mediul intern
Obiectivul fundamental: transmiterea si insusirea noilor cunostinte
Categoria de lectie: combinata (mixta)
Obiective operationale:
1. sa defineasca mediul intern
2. sa identifice elementele structurale ale sangelui, limfei si lichidului
intercelular
3. sa explice rolul componentelor mediului intern
4. sa realizeze practic un frotiu de sange
Metode de invatamant: - conversatia euristica
- observatia
- invatarea prin descoperire
- experimental
- metode interactive - ciorchinele
- brainstorming
Forme de activitate: - frontala
- independenta
Material didactic: - manual
- atlas anatomic
- calculator
- microscop
- lame
- lamele
- ace sterile, spirt, vata
- fisa de evaluare"Jocul cuvintelor"
MOMENTELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
1. Organizarea clasei |
- punerea absentilor |
- elevii de serviciu spun absenti |
2. Reactualizarea cunostintelor |
- cere elevilor ca pe baza cunostintelor din orele anterioare sa raspunda la urmatoarele intrebarii: . Din ce este format sistemul digestiv . Din ce este format tubul digestiv . Care sunt glandele anexe ale tubului digestiv . Ce este digestia . Unde are loc absorbtia substantelor nutritive . Ce se intampla cu resturile de substante ramase nedigerate |
- pe baza cunostintelor insusite din lectiile anterioare elevii raspund la intrebarile profesorului |
3. Captarea atentiei |
- prezinta un scurt film pe calculator despre rolul sangelui in organism si cere elevilor sa precizeze prin intermediul cui sunt transportate substantele nutritive la nivelul celulelor |
- urmaresc filmul si deduc faptul ca sangele este cel care transporta substantele nutritive la nivelul celulelor |
4. Comunicarea titlului noii lectii |
dirijaza conversatia, in sensul deducerii titlului noii lectii folosind metoda interactiva CIORCHINELE, cerand elevilor sa spuna ce le vine in minte in momentul cand aud cuvantul MEDIUL INTERN AL ORGANISMULUI - noteaza titlul lectiei pe tabla |
elevii spun ce le vine in minte in momentul cand aud cuvantul MEDIUL INTERN AL ORGANISMULUI - noteaza titlul lectiei in caiete |
5. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte Obiectiv I |
- dirujaza conversatia in sensul definirii mediului intern |
- deduc care sunt componentele mediului intern |
6. Fixarea si consolidarea noilor cunostinte |
intocmeste pe tabla schita lectiei |
- intocmesc in caiete schita lectiei in paralel cu profesorul |
7. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte Obiectiv II |
- dirijaza conversatia, in sensul identificarii elementelor structurale ale sangelui, limfei si lichidului intercelular, folosind imaginile din atlasul anatomic - facand apel la cunostinsele pe care elevii si le-au insusit in clasa a VI-a |
- identifica pe baza imaginilor si a cunostintelor insusite din clasa a VI-a care sunt elementelor structurale ale sangelui, limfei si lichidului intercelular |
8. Fixarea si consolidarea noilor cunostinte |
- intocmeste pe tabla schita lectiei |
- intocmesc in caiete schita lectiei in paralel cu profesorul |
9. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte Obiectiv III |
- imparte elevii in trei grupe si folosind metoda interactiva BRAINSTORMING dirijaza elevii in scopul stabilirii caracteristicilor si rolului fiecarei componente a sangelui |
- coordonati de profesor identifica rolul fiecarei componente a sangelui |
10. Fixarea si consolidarea noilor cunostinte |
- complecteaza schita lectiei cu ajutorul elevilor |
- intocmesc in caiete schita lectiei in paralel cu profesorul - contribuie la realizarea schitei |
11. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte Obiectiv IV |
- explica elevilor cum se realizeaza un frotiu de sange |
- pe baza celor spuse de profesor realizeaza un frotiu de sange |
12. Evaluare |
- distribuie elevilor fise de evaluare |
- rezolva fisa de evaluare |
Mediul intern
- limfa
- lichidul intercelular
SANGELE
-reprezinta 8% din masa corporala
-culoare si miros characteristic
-format din
a) Plasma:-reprezinta 55% din sange
- lichid alb-galbui
- contine: - 90%apa
- substante organice ex. fibrinogenul(cu rol in coagularea sangelui
- are rol in transportul: - nutrimentelor
- vitaminelor
- hormonilor
- enzimelor
- substantelor nefolositoare
b)Elementele figurate:
- globule rosii: - numar - 4,5-5 mil./mm3 sange
(hematii) - forma - disc biconcav
- anucleate
- se formeaza in maduva rosie a oaselor lungi
- traiesc aproximativ 120 de zile
- rol in transportul gazelor
. hemoglobina + O2↔ oxihemoglobina
. hemoglobina + CO2↔ carbohemoglobina
. hemoglobina + CO↔ carbooxihemoglobina
- globule albe: - numar - 6-8 mii/ mm3 sange
(leucocite) - forma - diferita
- nucleate: - polinucleate - neutrofile - fagociteaza microbii
- mononucleate - limfocite - produc anticorpi
- monocite
- trombocite:-cele mai mici elemente figurate ale sangelui
- participa la coagularea sangelui
LIMFA: - se formeaza din sange
- contine plasma si leucocite
- circula prin vase limfatice
LICHIDUL INTERCELULAR: - format din: - plasma
- leucocite mici
- circula prin celulele corpului
GRUPELE DE SANGE:-prezinta 4 grupe sange
-sunt indicate de absenta sau prezenta pe suprafata leucocitelor
-grupa de sange este importanta din mai multe motive medicale
BOLI DE SANGE:-leucemie
-anemie
-hemofilia
FISA DE EVALUARE
REBUS - JOCUL CUVINTELOR
1.Componenta a mediului intern.
2.O proteina specifica plasmei sangvine.
3.Toate elementele figurate se formeaza in ...rosie a oaselor.
4.Combinatie instabila a hemohlobinei cu oxigenul.
5.Leucocite care digera agresorii microbieni.
6.Globulele albe se numesc...
7.Unele leucocite traverseaza peretele capilarului sangvin prin...
8.Substante care cresc rezistenta organismului la boli.
9.Procesul de digestie a microbilor.
10.Lichidul..scalda celulele corpului.
11.Se ingramadesc la locul in care se rupe peretele sangvin.
12.Rezultatul activitatii unor leucocite este... locala.
1 |
|
|
M |
|
|
|
|||||||||||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
E |
|
|
||||||||||
3 4 5 |
|
|
D |
|
|
|
|
||||||||||||||
|
|
I |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
U |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
7 8 |
6 |
L |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
I |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
N |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
9 |
|
|
|
|
|
|
T |
|
|
|
|
||||||||||
10 |
|
|
|
E |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
11 12 |
|
R |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
N |
|
|
|
|
|
|
|
|
REZOLVAREA REBUSULUI
1 |
L |
I |
M |
F |
A |
|
|||||||||||||||
2 |
F |
I |
B |
R |
I |
N |
O |
G |
E |
N |
|
||||||||||
3 4 5 |
M |
A |
D |
U |
V |
A |
|
||||||||||||||
O |
X |
I |
H |
E |
M |
O |
G |
L |
O |
B |
I |
N |
A |
|
|||||||
N |
E |
U |
T |
R |
O |
F |
I |
L |
E |
|
|||||||||||
7 8 |
6 |
L |
I |
M |
F |
O |
C |
I |
T |
E |
|
||||||||||
D |
I |
A |
P |
E |
D |
E |
Z |
A |
|
||||||||||||
A |
N |
T |
I |
C |
O |
R |
P |
I |
|||||||||||||
9 |
F |
A |
G |
O |
C |
I |
T |
O |
Z |
A |
|
||||||||||
10 |
I |
N |
T |
E |
R |
C |
E |
L |
U |
L |
A |
R |
|
||||||||
11 12 |
T |
R |
O |
M |
B |
O |
C |
I |
T |
E |
|||||||||||
I |
N |
F |
L |
A |
M |
A |
T |
I |
A |
FISA DE EVALUARE
REBUS - JOCUL CUVINTELOR
1. Globulele rosii se numesc...
2. Toate elementele figurate se formeaza in maduva...a oaselor.
3. Globulele albe se numesc...
4. Proteina care da culoarea sangelui.
5. Combinatie instabila a hemohlobinei cu oxigenul.
6. Substante care cresc rezistenta organismului la boli.
7. Procesul de digestie a microbilor.
8. Produce anticorpi.
9. Lichidul..scalda celulele corpului
10.Unele leucocite traverseaza peretele capilarului sangvin prin...
1 |
|
|
|
|
T |
|
|
|
|||||||||||
2 |
R |
|
|
|
|
|
|||||||||||||
3 |
|
|
|
|
O |
|
|
|
|
||||||||||
5 |
4 |
|
|
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
B |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
6 |
|
|
|
|
|
O |
|
|
|
|
|||||||||
7 10 |
|
|
|
|
C |
|
|
|
|
|
|
||||||||
9 |
8 |
|
I |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
T |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
E |
|
|
|
|
|
||||||||||
REZOLVAREA REBUSULUI
1 |
H |
E |
M |
A |
T |
I |
I |
|
|||||||||||
2 |
R |
O |
S |
I |
E |
|
|||||||||||||
3 |
L |
E |
U |
C |
O |
C |
I |
T |
E |
||||||||||
5 |
4 |
H |
E |
M |
O |
G |
L |
O |
B |
I |
N |
A |
|
||||||
C |
A |
R |
B |
O |
H |
E |
M |
O |
G |
L |
O |
B |
I |
N |
A |
|
|||
6 |
A |
N |
T |
I |
C |
O |
R |
P |
I |
|
|||||||||
7 10 |
F |
A |
G |
O |
C |
I |
T |
O |
Z |
A |
|
||||||||
9 |
8 |
L |
I |
M |
F |
O |
C |
I |
T |
|
|||||||||
I |
N |
T |
E |
R |
C |
E |
L |
U |
L |
A |
R |
|
|||||||
D |
I |
A |
P |
E |
D |
E |
Z |
A |
|
||||||||||
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |