PROIECT DE LECTIE
Data
Scoala : cu clasele I-VIII Blajel
Clasa : a IV-a B
Invatatoare
Obiectul : Matematica
Subiectul : Scrierea, citirea si clasificarea fractiilor
Tipul lectiei : consolidare
Scopul : consolidarea deprinderii de a scrie, citi si reprezenta grafic fractii
Obiective operationale :
O1 - sa utilizeze terminologia specifica : numarator, linie de fractie,
numitor, fractie echiunitara, subunitara, supraunitara;
O2 - sa citeasca fractiile date;
O3 - sa scrie fractiile corespunzatoare desenelor date;
O4 - sa realizeze corespondenta intre desene si fractii si sa precizeze felul
lor : echiunitare, subunitare, supraunitare;
O5 - sa exemplifice fiecare categorie de fractii;
O6 - sa participe activ si afectiv la ora.
Metode si procedee : conversatia, exercitiul, munca independenta, in perechi, in
colectiv, explicatia, problematizarea.
Mijloace de invatamant : caiete, fise de munca independenta, notele muzicale,
portativ, bilete colorate care contin notiuni matematice.
Forma de evaluare : individuala, in perechi.
Etapele lectiei |
|
Continutul lectiei |
Metode si procedee |
1. ment organiz |
- Se organizeaza elevii, in vederea inceperii orei de matematica. | ||
2.Verif temei |
- Se verifica tema de casa frontal (cantitativ si calitativ) - Se fac eventualele corecturi. |
conversatia |
|
3. Capta- rea atentiei si anunt. ob. propuse |
- Se anunta ca in lectia de azi se vor face exercitii de consolidare a scrierii, citirii si clasificarii fractiior. - Se initiaza o discutie in care elevii sunt intrebati cu ce note au facut cunostinta azi in textul de la Limba si literatura romana. Li se comunica elevilor ca notele asteapta ca ei sa le aseze in ordinea inaltimii lor, pe portativul din spatele clasei, in functie de rezolvarea corecta a exercitiilor. |
conversatia |
|
4.Dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 O6 O6 O4 O6 O5 O6 |
- Se prezinta o plansa cu fractii si desenele corespunza-toare, care se citesc.(vezi anexa 1) - Se recapituleaza terminologia : fractie, numarator, linie de fractie, numitor (ce reprezinta fiecare). - Se scriu fractiile in caiete si se precizeaza denumirea in dreptul fiecarei cifre (in caiete si pe plansa) : ex. : 1 - numarator - linie de fractie 2 - numitor - Se va insista asupra citirii corecte a fractiilor, respec- tand limbajul matematic (unu supra doi, unu pe doi, o doime) - Se asaza pe portativ nota DO. - Se afiseaza o alta plansa cu desene, dupa care elevii trebuie sa scrie fractii. (vezi anexa 2) - Elevii trec pe rand la tabla si completeaza - Deseneaza si in caiete si scriu fractiile - Se asaza pe portativ nota RE. - Se scrie pe tabla un sir de fractii . - Elevii sunt rugati (pe rand) sa reprezinte prin desene fractiile : 1, 2, 2, 3 . 5 7 - Se precizeaza ca fractiile scrise pe tabla sa fie desenate si in caiete - Se verifica permanent activitatea elevilor din banci - Se asaza pe portativ nota MI. - Se impart fise care contin fractii si desene, pe 2 coloa-ne, iar elevii trebuie sa realizeze corespondenta dintre fractii si desene, precizand felul fiecareia in scris, pe fisa : echiunitare, supraunitare, subunitare in perechi. (vezi anexa 3). - Se schimba fisele intre colegii de banca, se verifica si se corecteaza. - Se fac aprecieri asupra modului de lucru . - Se asaza pe portativ nota FA. - Se explica elevilor ca au posibilitatea de a alege unul din cele 3 bilete colorate de pe catedra. Acestea vor contine notiunile : fractii echiunitare, fractii subunitare, fractii supraunitare. Se cere sa exemplifice notiunile gasite. Astfel, se vor scrie in caiete si pe tabla cate 2 exemple pentru fiecare tip de fractie. - Se asaza pe portativ urmatoarele 3 note muzicale : SOL, LA si SI. |
conversatia exercitiul conversatia exercitiul exercitiul exercitiul exercitiul conversatia exercitiul conversatia |
5. Obtine- rea per- formantei |
- Se distribuie fise de evaluare formativa, cu urmatorul continut :
Reprezentati grafic o fractie subunitara, una su- praunitara si una echiunitara. (vezi anexa 4) - Se aduna fisele, iar analiza feed-back-ului se va face in ora urmatoare. |
conversatia exercitiul |
|
6. Aprec. asupra activitatii |
- Se fac aprecieri individuale si colective asupra activitatii elevilor. |
conversatia |
|
7. Tema pt. acasa |
- Se da tema pentru acasa : * Scrieti 6 fractii insotite de desenele corespunzatoare. |
conversatia |
FISA DE EVALUARE FORMATIVA
1. Colorati cu rosu o doime din mar, cu maro o patrime din pizza si cu galben o optime din tort :
2. Reprezentati grafic o fractie subunitara, una supraunitara si una echiunitara :
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |