Proiect de lectie
PRIMAVARA VARA TOAMNA IARNA
CLASA a II-a
INVATATOARE:
PROIECT DE LECTIE
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte
OBIECTUL: Stiinte
SUBIECTUL: Anotimpurile si vietuitoarele
TIPUL LECTIEI: Recapitulare si sistematizare
SCOPUL: S1 - Consolidarea cunostintelor legate de anotimpurile anului si felul in care acestea influenteaza viata
plantelor, a animalelor si a oamenilor
S2 - Stimularea interesului pentru natura si observarea mediului inconjurator
S3 - Imbogatirea si activizarea vocabularului
S4 - Aplicarea cunostintelor invatate in diferite situatii in vederea flexibilitatii gandirii si a consolidarii
unor priceperi si deprinderi
S5 - Dezvoltarea operatiilor si calitatilor gandirii
S6 - Familiarizarea cu munca in echipa
OBIECTIVE: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 - Sa enumere schimbarile care se petrec in natura de-a lungul celor patru anotimpuri
O2- Sa recunoasca anotimpurile anului in imagini, texte
O3 - Sa asocieze anumite comportamente ale animalelor si oamenilor cu anotimpul in care acestea se
desfasoara
O4- Sa aplice conostintele dobandite legate de anotimpuri in realizarea unor colaje, desene, machete,
puzzle
O5 - Sa elaboreze texte scurte, coerente si corecte in care sa prezinte unul dintre anotimpurile anului
STRATEGII DIDACTICE:
BIBLIOGRAFIE:
v Viorica Paraiala, Dumitru Paraiala, Carmen Filoti- "Stiinte ale naturii- auxiliar", Editura Euristica, Iasi, 2002
v Constanta Cuciinic- "Activitati de invatare- cunoasterea mediului inconjurator" cls I, Editura Aramis, 2003
v M.E.C.- Ghid metodologic de aplicare a programei scolare de stiinte ale naturii cls. III-IV, Bucuresti 2001
op. |
Momentele lectiei |
Continutul stiintific |
Doza- rea |
Strategii |
Evaluare |
Obs. |
Moment or- ganizatoric |
Se pregatesc cele necesare inceperii orei. Se asigura linistea. |
Conversatia | ||||
Verificarea cunostintelor anterioare |
Se pun intrebari legate de numele capitolului studiat, de tema pentru acasa Au loc discutii despre impartirea anului in luni, ano-timpuri si lunile specifice fiecarui anotimp. |
Conversatia |
Frontala | |||
O2 |
Captarea atentiei |
Cate un elev din fiecare echipa va citi o "poveste" (compunere) in care este prezentat un anotimp.(anexa 1, anexa 2) Se va recunoaste fiecare anotimp pe baza caracteris-ticilor evidentiate. Din "Povestea Toamnei" se vor emite pareri despre importanta succesiunii anotimpurilor. |
Exercitiul Conversatia |
Frontala Observa rea siste- matica | ||
Anuntarea temei si obiec- tivelor |
Se anunta tema lectiei, modul de lucru si obiectivele. Se expun la panou compunerile citite. |
Explicatia | ||||
O2 O1 O3 |
Dirijarea in- vatarii |
Se recunosc anotimpurile in diferite imagini si sunt expuse. Au loc discutii despre schimbarile intervenite in viata plantelor si a animalelor in fiecare anotimp. Se precizea-za activitatile pe care oamenii le desfasoara de-a lungul celor patru anotimpuri. Se desfasoara un exercitiu-joc: "Eu spun gresit, spune tu cum este corect!" Se impart elevilor fise de lucru (anexa 3), se explica cerintele si se rezolva individual. Se citesc fisele repre-zentantilor de grupa si se expun. |
Exercitiul Conversatia Jocul didactic Munca independenta |
Frontala Observa rea siste- matica Individua- la | ||
O4 O5 |
Obtinerea performantei |
Se lucreaza pe ateliere fiecare echipa avand sarcini diferite: Echipa 1- selectarea, ordonarea, gruparea pe anotimpuri si lipirea unor jetoane reprezentand imagini diferite Echipa 2 - completarea unui puzzle in care este ilustrat un peisaj din anotimpul "Vara" Echipa 3 - realizarea unor colaje, desene care sa ilustreze un anotimp Echipa 4 - asamblarea unor componente realizate in ora de abilitati pentru realizarea a doua mache-te reprezentand 2 anotimpuri Echipa 5 - alcatuirea unui text scurt in care sa se prezinte ca fiind un anotimp. In timpul lucrului se intoneaza cantece legate de cele patru anotimpuri. Se prezinta textele alcatuite si se discuta realizarea acestora. Se expun lucrarile realizate. |
Lucrul pe ateliere Munca in echipa Exercitiul |
Observa rea siste- matica Coevalua- rea Autoeva- luarea | ||
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra comportamentului elevilor la ora, a participarii lor, a calitatii produselor realizate. Se da tema pentru acasa (anexa 4). Se impart recompense. |
Conversatia |
ANEXA 1
POVESTE DE .........
"EA"Cum este ea de fapt?
Unii si-o imagineaza ca pe o femeie cu inima de gheata, care nu simte durerea din sufletele oamenilor atunci cand trimite peste lume viscolul si gerul. Dar aproape toti copiii si-o imagineaza ca pe o zana buna ce pune stapanire pe tot cuprinsul tarii si, aco-perind pamantul cu mantia ei alba, are grija ca tot ce este in pamant sa nu simta frigul.
Acest anotimp care imbraca lumea cu un vesmant alb, face ca totul sa para mai pur, mai fin, mai gingas. Totul parca ar fi de zahar. Natura pare amortita, dar ea e vie, odihnindu-se dupa atata zbucium. Animalele sunt ascunse prin barlog sau scormonesc prin padure dupa hrana. Copacii isi scutura uneori povara cea grea de omat, starnind eco-uri.
Toata aceasta liniste dispare din cand in cand si se aude zumzetul asurzitor al copiiilor care zboara cu saniutele ca niste buburuze. Plini de veselie, se bucura de fiecare clipa, gandindu-se la darul pe care il va aduce "Mos Craciun" umplandu-le inimile de bucurie. Cam asa este "EA" si noua ne place pentru ca ne aduce multa, multa bucurie!
POVESTE DE .
Este anotimpul care ajuta natura sa-si arate frumusetile si totul se trezeste dintr-un somn adanc. Totul inverzeste, timizi, mugurii copacilor incep sa se despice, pentru ca apoi livezile sa se impodobeasca in marame de flori.
"EA" este gazda primitoare a tuturor animalelor si a pasarilor calatoare care se intorc din departari, inveselind padurile cu trilurile lor fermecatoare.
O data cu venirea "EI", furnicile nu mai stau si se pun pe treaba. Dar nici albinele nu sunt mai prejos; ele zboara din floare in floare dupa nectar. Vesel, greierul sta pe o frunza si ne canta la chitara, cucul isi striga numele prin padure, iar mierla canta prin zavoi.
In padure, copacii se imbraca in straiul lor verde si stralucitor, schimbandu-si infatisarea trista si posomorata. Soarele incalzeste cu razele lui mangaietoare, iar taranii muncesc la camp, punand sub brazda samanta care va rodi imbelsugat la toamna.
Acest anotimp a sosit pentru a da viata intregii naturi si a ne inveseli tuturor inimile.
ANEXA 2
POVESTE DE ..
Sub razele soarelui de foc natura isi ofera rodul si binefacerile, desfacandu-se ca o floare gata sa rodeasca.
Adierea racoroasa a vantului te rasfata, imparatia luminii si caldurii bucura copiii, fiindca este anotimpul vacantelor. Padurile si parcurile te cheama sa hoinaresti si sa le ad-miri splendoarea si sa asculti cantecul vesel al pasarelelor.
Pe campii, holdele de grau cu spice pline si coapte se leagana alene, unduite de vantul lenes. La randul lui, muntele isi asteapta oaspetii cu verdeata proaspata si inmires-mata, cu aerul puriar marea albastra e nerabdatoare sa cuprinda in valurile ei miile de iubitori ai soarelui si nisipului.
Anotimpul acesta cald si luminos, stralucind de viata si frumusete, este iubit de toata lumea.
Mai ales copiilor le pare rau cand ea pleaca, asa ca "EA", inteleapta, soseste anul viitor intotdeauna la timp, pentru a nu-i dezamagi pe micii ei prieteni.
POVESTE DE
A fost odata un imparat care nu mai dorea sa fie toamna, pentru ca, zicea el, ploua prea mult si ploaia il face trist.Asa ca a pus o vrajitoare sa lege toamna, ca aceasta sa nu mai apara. Si iata ca vara se sfarsi. Toata lumea astepta sa stranga recoltele ce acum tre-buiau sa se termine de copt. Numai ca in loc de toamna a aparut iarna cu zapada si visco-le, iar slujitorii regelui nu mai puteau strange nimic.
Imparatul dorea sa manance fructe, sa bea must si sa faca provizii pentru iarna ce deja incepuse, dar era imposibil. Abia atunci si-a adus aminte de cele intamplate si a in-ceput sa ii para rau de ceea ce a facut. Apoi s-a hotarat si i-a poruncit vrajitoarei sa dea drumul toamnei.Vrajitoarea a dezlegat-o, dar a zis ca mare minune ar fi ca toamna sa mai poata da ceva din roadele pamantului. Totusi toamna a reusit sa salveze o parte din recol-ta, aratandu-i astfel imparatu-lui cat de necesara este ea pentru ca oamenii sa se poata bu-cura de rodul muncii lor si al pamantului. I-a adus astfel regelui linistea si credinta ca ran-duiala anotimpurilor are rolul ei in viata noastra.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |