Ce- cercei are mamica.
F- fragute vrea bunica.
Ci-cirese as maca
Oare cine imi va da?
PROIECT DIDACTIC
SCOALA: Grup Scolar Ostrov
DATA:
CLASA: I
INVATATOR:
OBIECTUL: Limba si literatura
romana
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
SUBIECTUL: Sunetul č (ci)
si grupurile de litere "ci, Ci"
UNITATEA DE INVATARE: Sunetele
si literele/ grupurile de litere "ce, f, ci"
TIPUL LECTIEI: comunicare si insusire de noi
cunostinte
SCOPUL LECTIEI:
consolidarea
deprinderii de citire corecta, fluenta si expresiva;
dezvoltarea
deprinderii de exprimare corecta;
imbogatirea
vocabularului.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa
inteleaga semnificatia globala a mesajului oral;
sa distinga
cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si
sunetele dintr-o silaba;
sa sesizeze sensul
cuvintelor intr-un enunt dat;
sa formuleze clar
si corect enunturi verbale potrivite unor cerinte;
sa integreze
cuvintele noi in enunturi;
sa manifeste
initiativa si interes pentru a comunica cu ceilalti.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
cognitive:
Oc1-sa pronunte corect sunetul (ci);
Oc2-sa identifice sunetul (ci) in cuvinte si propozitii date;
Oc3-sa asocieze sunetul (ci) cu grupul de
litere corespunzator;
Oc4-sa citeasca cuvinte, propozitii,
texte care contin sunetul nou;
Oc5-sa citeasca si sa completeze
enunturi lacunare cu cuvinte potrivite;
Oc6-sa ordoneze corect silabe, cuvinte, propozitii
care contin sunetul nou;
Oc7-sa se exprime corect in propozitii.
afectiv - atitudinale:
Oa1-sa coopereze cu colegii in realizarea unor
sarcini in grup.
psiho - motorii:
Op1- sa exerseze jocuri de miscare
invatate
TIPUL DE STRATEGIE: dupa logica
invatarii (inductiv-deductiva)
TIPUL DE INVATARE: inteligibila,
operationala;
TIPUL DE INTERACTIUNE: dialogata,
dirijata, frontala, pe grupe, individuala;
MOD DE COMBINARE AL ELEVILOR: frontal, pe grupe,
individual;
INTERVENTIA INVATATORULUI: permanenta
STRATEGII DIDACTICE:
METODE:
o metoda fonetica, analitico - sintetica
o de comunicare orala:
expozitive:
explicatia, povestirea
interogativ-participative:
conversatia, problematizarea, dialogul;
o de comunicare scrisa:
activitatea
independenta, munca cu
manualul
o bazate pe actiune:
demonstratia,
exercitiul;
jocul didactic, brainstormingul,
ciorchinele.
MIJLOACE:
planse suport, manuale, alfabetare,
flanelograf, flipchart, markere, jetoane, obiecte, coli, ilustratii, cd-player,
cd.
RESURSE UMANE: 17 elevi
RESURSE TEMPORALE: 45
minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
Abecedar-manual -Olga Paraiala,
Ed Aramis, 2005, pag. 86.
"Metodica predarii limbii romane in
clasele primare" - Silviu Nita, Editura. Aramis, 2001.
"Sa dezlegam tainele
abecedarului"- Iordachescu, Carmen, Editura Carminis, Pitesti, 2006.
Programa scolara (clasel l si a ll a ) ,
Ministerul Educatiei si
cercetarii , Bucuresti, Editura Didactica Press, 2004.
"Metodica studierii limbii si
literaturii romane in invatamantul primar"-Ungureanu,
Adalmina, Editura ASS, Iasi, 2003.
"Metodica predarii limbii romane in
invatamantul primar"- Craciun, Corneliu, Editura Emia,
Deva, 2007.
DESFASURAREA
LECTIEI :
Momentele lectiei/ Durata |
Obiective oper. |
Elemente esentiale de continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode |
Mijloace |
Forme de organizare |
||||
Pregatirea clasei pentru activitate de invatare |
Op1 |
Voi verifica materialele necesare desfasurarii activitatii si voi distribui materialele de lucru (fise, jetoane, alfabetare). Constitui grupele de elevi punindu-le in piept jetoane cu imagini ce reprezinta cuvinte care contin grupul "ci". Se realizeaza cu elevii un cantec cu miscare invatat. |
frontala | |||
Reactualizarea structurilor invatate anterior |
Oc4 |
Cum se numeste pastorul? Cine i-a oferi acestuia daruri? Cum era fluierul primit? Ce facea el? Inchipuiti-va ca sunteti Tudorel. Ce ati face? Mimati! Elevii mimeaza cum canta la fluier. |
conversatia explicatia lucrul cu manualul brainstormingulconversatia de fixare jocul didactic |
manuale fluierul fermecat |
frontala |
Formativa orala si scrisa prin aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari si tema de lucru in clasa |
Oc5 |
||||||
Captarea si orientarea atentiei |
Oc7 Oc |
Un elev imbracat in clovn citeste urmatoarea ghicitoare: |
|
textul ghicitorii costum de clovn jetoane flipchart |
Formativa orala prin aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari |
|
Sunt
bilute rosioare (ciresele) Voi cere elevilor sa numeasca costumul colegului lor si sa spuna unde intalnim un astfel de costum.(la circ) Apoi voi cere sa aleaga dintr-un set de imagini pe aceea care reprezinta raspunsul pentru ghicitoarea citita.(cirese) Imaginea se expune frontal. Voi intreba elevii care este sunetul nou din cuvantul descoperit. |
conversatia explicatia |
|||||
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Op1 |
-Voi anunta tema lectiei si obiectivele urmarite (familiarizarea cu sunetul (ci), pronuntarea si citirea corecta a acestuia, citirea corecta a cuvintelor si propozitiilor din manual, ordonarea cuvintelor in propozitii si a silabelor in cuvant). Atrag atentia asupra participarii active si cu interes la lectie. |
explicatia |
frontala | ||
Dirijarea invatarii a)Prezentarea noului continut b)Fixarea cunostintelor |
Oc1 Oc2 Oc3 Oa1 Oc7 Oc4 |
-Pornind de la ilustratia prezentata (anexa1) se desprinde propozitia in care apare sunetul nou. "Citirea" ilustratiilor din manual; Desprinderea din comunicare a propozitiei: "El are cirese." Analiza si sinteza cuvantului care contine sunetul nou. -stabilirea locului cuvantului in propozitie; -despartirea cuvantului in silabe; -pronuntia sunetului nou; -joc "Bate din palme cand auzi sunetul nou"; Intuirea plansei cu grupurile de litere de tipar si gasirea unor cuvinte care se scriu cu acestea. Alcatuirea cuvintelor cu alfabetarul: Se vor alcatui la alfabetar urmatoarele cuvinte sau grupuri de cuvinte, : "circ", "pitici" , "Ciprian", "pisici", "clovni", "ciuperci"; Cu ajutorul acestor cuvinte alcatuite pe banci, pe perechi, se vor forma pe suport urmatoarele propozitii: "Cinci pitici sunt clovni." "Imi place la circ!" "Cand vine circul?" 6. Descifrarea lectiei : a) intuirea ilustratiei din manual; b) desfasurarea unei scurte convorbiri pentru intelegerea textului; c) citirea in soapta si cu voce tare; d) redarea continutului cu ajutorul intrebarilor si povestirea pe scurt; 7. Exersarea actului citirii: a) citirea in lant; b) citirea selectiva; "Cititi coloana a doua, a treia, prima, a patra" "Cititi propozitia in care se spune cine sunt clovnii." "Cititi propozitia in care se arata ce trupa a venit la circ." c) citirea integrala, individuala; d) citirea model; (pentru a exemplifica citirea cursiva); |
metoda fonetica, analitico-sintetica jocul didactic conversatia euristica exericitiul lucru cu manualul conversatia problematizarea explicatia explicatia povestirea discutiile colective elemente de citire aplicativa |
manuale alfabetare flipchart coli plansa suport flanelograf jetoane cu cuvinte manuale imagini |
frontala frontala frontala individuala |
Formativa orala prin aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari Observarea sistematica Aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari |
Asigurarea conexiunii inverse |
Oc7 |
-Se realizeaza exercitiile joc din manual:
nuca-nuci; copac-copaci; pitic-pitici; banca-banci;
|
exercitiul dialogul |
manualul |
frontal |
Tema de lucru in clasa apreciere verbala a modului de lucru |
Intensificarea retentiei si a transferului |
Op1 Oc2 |
-Voi cere elevilor sa asculte cantecul " Elefantul Cici" si sa tina minte cuvintele in care se aude sunetul nou. Elevii vor avea ca sarcina pe grupe recunoasterea si lipirea cuvintelor din textul cantecului: "cipici", "furnici", "aici", "piscina". Se evalueaza frontal. (anexa2) |
ciorchinele
|
plansa cd player c.d. jetoane cu cuvinte |
pe grupe |
Proba practica- apreciere verbala |
Tema pentru acasa |
-Voi explica elevilor ca pentru ora viitoare au ca tema pentru acasa citirea lectiei foarte bine pentru ora urmatoare. |
explicatia conversatia |
frontala | |||
Aprecieri finale |
-Voi face aprecieri asupra modului de lucru. Elevii vor primi cate un elefant colorat. |
|
jetoane |
frontal |
Aprecieri verbale generale si individuale |
Anexa 1 GRUPURI
DE LITERE
ci
Ci
Se dau exemple de cuvinte care incep cu ,,ci" - ,,Ci'
Anexa 2
Uneste
cu o linie imaginea cu grupurile de litere ,,ci" - ,,Ci"
Imagini suport
Ci-ci
a-rici
Cinci pitici sunt clovni Cand
vine . circul ?
Imi place ! la circ
i C i c
Politica de confidentialitate |
![]() |
Copyright ©
2025 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |