PROIECT DIDACTIC
Abordare integrata
SCOALA CU CLASELE I-VIII TORMAC
INSTITUTOR:
CLASA: I A
ARIA CURICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba romana
TEMA LECTIEI:Sunetul si litera A mare de tipar si de mana.
TIPUL LECTIEI: Comunicare de noi cunostinte si formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE GENERALE:
O1 Familiarizarea cu litera "A" mare de tipar si de mana prin analiza elementelor grafice din care sunt formate si prin realizarea corespondentei sunet - litera.
O2 Consolidarea deprinderii de a alcatui propozitii pe baza unor imagini;
O3 Consolidarea deprinderii de a localiza un sunet (A) intr-un cuvant dat;
O4 Formarea deprinderii de scriere corecta a literei "A" mare de mana pe liniatura caietului tip I, prin imbinarea elementelor grafice din care este compus;
O5 Formarea deprinderii de citire a literelor de mana si de tipar, "citirea" ilustratiilor.
O6 Dezvoltarea capacitatii de a-si concentra atentia in mod voluntar pe parcursul lectiei.
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
Oo1 - sa alcatuiasca propozitii formate din doua sau trei cuvinte pe baza unor imagini;
Oo2 - sa desparta in silabe cuvinte formate din doua sau trei silabe pe baza exercitiului anterior;
Oo3 - sa precizeze pozitia sunetului "A" intr-un cuvant dat pe baza despartirii in silabe a cuvantului respectiv;
Oo4 - sa incercuiasca litera "A" mare de tipar intr-un text dat pe baza explicatiilor anterioare;
Oo5 - sa citeasca in ritm propriu literele de mana si de tipar, sa citeasca ilustratiile recunoscind literele invatate.
Oo6 - sa scrie litera "A" mare de mana prin unirea corecta a elementelor grafice din care este compusa;
Oo7 - sa transcrie corect litera invațata, realizand corespondenta litera de tipar - litera de mana;
Oo8 - sa scrie dupa dictare litera, cuvinte pe baza exercitiului anterior.
RESURSE - MATERIALE: planse cu litera "A" mare de tipar si de mana;
Alfabetar
Fise de lucru in clasa destinate recunoasterii literei invatate
Fise pentru exersarea cititului ce contin alte cuvinte care nu sunt in abecedar.
- PROCEDURALE: metoda fonetica analitico-sintetica, exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia, jocul.
BIBLIOGRAFIE Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor. Curriculum
pentru clasele I-II - Bucuresti, 2003.
Serdean, Ioan, "Metodica predarii limbii romane" - manual pentru clasa a XI-a, a XII-a, E.D.P.,
Bucuresti, 1981.
Obiec-tive |
Etapele lectiei |
Timp |
Continuturi |
Strategie |
Evaluare |
Partea I (prima ora) |
|||||
1. Moment organizatoric. |
Asigurarea conditiilor optime pentru inceperea lectiei. |
Conversatia | |||
2. Verificarea cunos-tintelor anterioare ale elevilor. |
Se verifica tema pentru acasa. Invatatoarea arata cu un indicator cuvinte care conțin litera invațata. Elevii bat din palme de cate ori aud sunetul a . |
Exercitiul - joc |
Frontala |
||
3. Anuntarea obiectivelor |
Elevii sunt anuntati ca vor invața și un alt fel de a scrie sunetul și litera a . Aceast sunet și aceasta litera nu o vor folosi numai in anumite condiții: La inceput de propoziție sau cand dorim sa scriem nume de persoane , denumiri de orașe , așezari, (substantive proprii) |
Conversatia | |||
Captarea atentiei. |
Invatatoarea prezinta povestea lui A. Cu ajutorul fișei nr. 4 elevii vor descoperi deosebirea dintre sunetul și litera a mic de tipar și A mare de tipar. Fișa nr. 4 |
Observatia Exercitiul |
Observa! |
||
Oo1 Oo2 Oo3 Oo4 Oo5 Oo6 Oo6 |
5. Desfasurarea propriu-zisa a lectiei. Observarea imaginilor Localizarea sunetului a in cuvinte. Prezentarea literei n mic de tipar. Recunoasterea literei A mare de tipar. Citirea coloanelor de cuvinte. Prezentarea literei A mare de mana. Incalzirea muschilor fini ai mainii. Modelarea literei A mare de mana din plastilina |
|
Elevii vor alcatui propozitii formate din doua sau trei cuvinte pe baza ilustratiilor prezentate. Se alege o propozitie de genul: Fișa nr. 1 Din cate cuvinte este alcatuita aceasta propozitie? (2 cuvinte) Care este primul cuvant? Dar al doilea? (elevii raspund) Se desparte in silabe cuvantul . Se analizeaza prima si a doua silaba. Se precizeaza sunetul cu care incep cele doua silabe. Elevii dau exemple de alte cuvinte care incep cu sunetul A. Cuvintele se despart in silabe si se localizeaza sunetul. Se prezinta plansa cu litera A mare de tipar Elevii incercuiesc litera A in textul din fisa de lucru. Fișa nr. 2 Se citesc coloanele de cuvinte mai intai in soapta, de fiecare elev in ritm propriu, apoi cu voce tare in cor. Se realizeaza citirea model de catre invatatoare, apoi citire selectiva. Se prezinta litera A mare de mana. Se analizeaza elementele grafice din care este compus. Se scrie la tabla model litera. Cativa elevi vor scrie la tabla litera A mare de mana. Exercitii de incalzire a muschilor fini ai mainilor. Jocuri cu cantec. Elevii vor modela din plastilina elementele grafice ale literei A mare de mana, apoi vor imbina elementele Invatatoarea va verifica permanent modul de lucru al elevilor. |
Metoda fonetica analitico-sintetica. Metoda fonetica analitico-sintetica. Exercitiul Exercitiul Exercitiul Demonstratia Jocul |
Alcatuieste propozitii! Desparte in silabe! Exemplifica! Incercuieste! Citeste! Modeleaza! |
Aprecieri asupra modului cum s-a desfasurat prima parte a lectiei. | |||||
Partea a II-a (ora a II-a) |
|||||
Oo5 Oo6 Oo5 Oo7 |
6. Desfasurarea lectiei Citirea propozitiilor Scrierea elementelor grafice și a literei A mare de mana |
Elevii citesc in ritm propriu, in soapta cuvintele din abecedar. Se realizeaza citirea model de catre invatatoare. Citire in lant. Fiecare elev va citi cate un cuvant Elevii vor scrie pe fișa elementele grafice . Fișa nr. 5 Invatatoarea va verifica permanent modul cum scriu elevii. Elevii vor scrie doua randuri cu litera A mare de mana. Fișa nr 6. Activitate in completare Fișa nr. 7 unde elevii vor fi indrumați sa scrie doar prima litera a fiecarui cuvant. |
Exercitiul Demonstratia Exercitiul |
Citeste! Scrie! |
|
Oo8 |
7. Evaluare. |
Elevii vor scrie dupa dictare urmatoarele litere. .a mic de mana și A mare de mana |
Proba scrisa. |
||
8. Tema pentru acasa. Aprecieri generale asupra modului cum s-a desfasurat lectia. |
Elevii vor scrie acasa doua randuri cu litera A mare de mana. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |