PROIECT DIDACTIC
DATA::
CLASA : I B
ARIA CURRICULARA: Tehnologii
OBIECTUL: Abilitati practice
UNITATEA DE INVATARE : ACTIVITATI CU MATERIALE SINTETICE: HARTIA
TEMA LECTIEI: "Pe lac"
TIPUL LECTIEI : de formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.2 Sa recunoasca si sa utilizeze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice;
2.2 Sa descopere etapele realizarii unor produse simple din diferite materiale;
3.1 Sa participe in grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu;
3.2 Sa verbalizeze actiunile desfasurate in timpul jocului.
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1: Sa utilizeze operatii simple de lucru cu hartia;
O2: Sa participe cu interes la realizarea unui produs cerut;
O3: Sa realizeze, folosind tehnici diferite, o compozitie data;
O4: Sa conlucreze cu membrii echipeipentru a ajunge la produsul finit;
O5: Sa utilizeze instrumente specifice prelucrarii hartiei;
O6: Sa-si echilibreze miscarile pentru a pastra ordinea pe banca si acuratetea lucrarii;
O7: Sa analizeze compozitia finala, argumentandu-si ideile.
METODE SI PROCEDEE : Conversatia, Explicatia, Exercitiul,Problematizarea, Demonstratia, Analiza.
MIJLOACE DE INVATAMANT : Hartie glasata de diferite culori, Foarfeca, Lipici, Sabloane, Carton, Plansa model.
FORME DE ORGANIZARE : colectiv - dirijat, pe grupe - dirijat.
BIBLIOGRAFIE "Curriculum National - Programe scolare pentru invatamantul primar", Ed. Humanitas, Bucuresti, 1998;
Metodica predarii lucrului manual" - I. Serdean, F. Dumitruleasa, Editura Didactica si Pedagogica, 1984;
"Didactica" - manual pentru clasa a X a - Scoli Normale, MIS, 1990.
Nr Crt |
SECVENTELE LECTIEI |
TIMP |
OP |
CONTINUTUL INVATARII |
METODE SI PROCE-DEE |
MIJLOACE DE INVATA-MANT |
TIPURI DE INVA-TARE |
FORME DE ORGANI ZARE |
INTERACTIUNEA INVATATOR - ELEV |
||
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
||
ORGANIZAREA INVATARII |
Conversatia |
Materiale necesare orei de abilitati practice |
C |
G |
I |
Se pregatesc materialele necesare. Se descrie tipul de comportament necesar bunei desfasurari a lectiei. |
|||||
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Plansa - colaj "Pe lac" |
Conversatia |
Astazi vom realiza o plansa - colaj cu tema "Pe lac". Fiecare dintre cele trei echipe va avea o alta sarcina de lucru, astfel incat, la final, adunand elementele realizate de voi, sa intocmim un tablou. |
||||||||
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE |
O1 O5 |
Tehnici de lucru cu hartia: decuparea, ruperea, lipirea. Instrumente de lucru : foarfeca, lipici. |
Conversatia Explicatia |
O P E R A T O R I E |
D I R I J A T |
Va amintiti ce instrumente am folosit pentru lucrarile din hartie? (foarfeca, lipici). Ce tehnici am utilizat? (decupare, rupere). Ce fel de hartie folosim? (glasata, creponata, de cadou). |
|||||
DEMONSTRAREA MODULUI DE EXECUTARE |
Se prezinta plansa model. |
Conversatia Explicatia Demonstra-tia |
-hartie glasata -foarfeca -lipici -plansa |
C R E A T I V A |
D I R I J A T |
Se prezinta plansa model. Se intuieste imaginea si se analizeaza partile componente. Pentru fiecare grupa se executa unul dintre elemente pentru a exemplifica modul de lucru. |
|||||
DIRIJAREA INVATARII |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 |
Se realizeaza plansa -colaj "Pe lac" |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
-hartie glasata -foarfeca -lipici -plansa -sabloane |
R E C E P T I V R E P R O D U C T I V A |
D I R I J A T |
Se da semnalul de incepere a lucrului, astfel: GRUPA I: Barcute (decupare, rupere); GRUPA II: Copac (decupare, rupere); GRUPA III: Lacul, norii, soarele (decupare, rupere). Folosindu-se de sabloane, membrii echipelor efectueaza acelasi element, utilizand insa tehnici de lucru diferite. Acolo unde este nevoie se intervine cu cate un sfat. Dupa ce elementele au fost realizate, se va trece la ansamblare lor pe plansa. |
||||
ANALIZAREA REZULTATELOR |
O5 O6 |
Autoanaliza elementelor realizate si analiza produsului finit. |
Conversatia Explicatia Analiza |
Plansa colaj |
C R E A T I V A |
D I R I J A T |
Se analizeaza elementele componente, punandu-se accent pe modul de lucru si acuratete, apoi se analizeaza si produsul in ansamblu. Elevii sunt incurajati sa isi spuna parerea si sa argumenteze fiecare opinie. Se fac aprecieri colective si individuale asupra modului de lucru si participarii la activitate in general. Elevii sunt recompensati cu aplauze si calificative. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |