Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
didactic CLASA: a III-a Stiinte ale naturii - Circuitul apei in natura

didactic CLASA: a III-a Stiinte ale naturii - Circuitul apei in natura


Proiect didactic

DATA:

CLASA: a III-a

INSTITUTOR:

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I-VIII

LOCALITATEA: Caraclau



ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte

DISCIPLINA: Stiinte ale naturii

UNITATEA DE INVATARE: Proprietati si transformari ale corpurilor care nu au viata

TEMA: Circuitul apei in natura

TIPUL DE LECTIE: transmitere si insusire de noi cunostinte

SCOPUL : Dezvoltarea capacitatii de a observa elemente ale mediului inconjurator;

Dezvoltarea vocabularului activ cu termeni si expresii noi sau achizitii din cadrul lectiilor

de stiinte anterioare: permeabilitate, fertilitate, hidrosfera, apa potabila, evaporare,

condensare, solidificare, etc.;

Cultivarea responsabilitatii pentru mentinerea unui mediu natural echilibrat.

OBIECTIVE CADRU: Intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termeni si concepte specifice

stiintelor naturii;

Formarea si dezvoltarea capacitatilor si abilitatilor de experimentare si

explorare / investigare a realitatii, folosind instrumente si procedee

specifice;

Dezvoltarea interesului si a responsabilitatii pentru mentinerea unui mediu

natural echilibrat, propice vietii.

OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.3. sa comunice in forme diverse observatii si comparatii

asupra corpurilor studiate si ale experimentelor realizate;

2.3 sa deruleze experimente simple pe baza unui plan simplu;

3.1. sa constientizeze efecte ale activitatii omului asupra

mediului inconjurator.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

COGNITIVE:

OC1- sa receptioneze mesajul poeziei "Povestea apei";

OC2- sa defineasca solul, apa si circuitul apei in natura;

OC3- sa precizeze care sunt insusirile solului, tipurile de sol si activitatile oamenilor pentru a impiedica

alunecarile de teren;

OC4- sa specifice care sunt formele, insusirile si intrebuintarile apei si care sunt locurile unde se gaseste

aceasta in natura;

OC5- sa observe, sa descrie si sa deseneze circuitul apei in natura;

OC6- sa explice fenomenele care au loc in natura;

OC7- sa utilizeze in experimentele din cadrul lectiei de stiinte obiecte necesare demonstrarii unor

fenomene

OC8- sa argumenteze propriile predictii sau constatari folosind in exprimare termenii: permeabilitate,

fertilitate, hidrosfera, apa potabila, evaporare, condensare, solidificare, etc.;

OC9- sa enumere fenomenele care au loc in timpul circuitului apei, in urma discutiilor purtate cu clasa,

a interpretarii informatiilor din lectie si a observarii dirijate din timpul experimentelor efectuate;

OC10- sa mentioneze care sunt sursele de poluare a apei si ce reguli trebuie respectate pentru a evita

poluarea apelor;

OC11-sa prezinte intamplari care sa certifice faptul ca apa este prieten, dar si dusman al omului.

AFECTIVE:

OA1- sa participe cu interes la lectie;

OA2- sa manifeste un comportament adecvat in activitatea pe grupe.

PSIHO-MOTORII:

OM1- sa manuiasca corect ustensilele de lucru;

OM2- sa-si reprime tendinta de efectuare a unor actiuni inutile in timpul activitatii;

OM3- sa se deplaseze in spatiul clasei pentru a solutiona sarcinile primite;

OM4- sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul scrisului si pe tot parcursul orei.

STRATEGIA DIDACTICA :

1. RESURSE PROCEDURALE :

a)Metode si procedee : conversatia, observatia dirijata, explicatia, problematizarea,

exercitiul, experimentul, activitatea independenta, jocul didactic.

b)Forme de organizare : individual, pe grupe, frontal.

2. RESURSE MATERIALE: planse, foi, fise, laptop, videoproiector, CD cu prezentare

PawerPoint despre circuitul apei in natura, manualul, caiete

speciale, caiete de notite, stilou, fisa de evaluare.

3. FORME SI TEHNICI DE EVALURE : observarea sistematica, proba scrisa, proba

orala, autoevaluare, evaluarea colegilor.

4. BIBLIOGRAFICE:

a)     oficiale

    • Programe scolare pentru clasa a III a, Bucuresti, 2004.

b)    pedagogice

Constantin Cucos (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si gradele didactice, Iasi, Editura Polirom, 1998;

Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2003.

c)     metodico - didactice

Carmen Tica, Stiinte si cunoasterea mediului. Didactica stiintelor si a cunoasterii mediului in invatamantul primar si prescolar, 2007.

5. RESURSE TEMPORALE 45 minute

MANUALUL ALTERNATIV : Stiinte ale naturii - manual pentru clasa a III-a ,

Editura Aramis 2005,

Autori: Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu.

SCENARIUL ACTIVITATII

Nr. crt.

Evenimentele instruirii

Ob. op.

Activitatea propunatoarei

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Captarea atentiei si organizarea lectiei(3min.)


OC1

OA1

Asigurarea conditiilor necesare bunei desfasurari a lectiei.

Captarea atentiei elevilor  se face cu ajutorul unei poezii "Povestea apei" (Vezi Anexa 1).

se pregatesc pentru inceperea orei.

Asculta cu atentie poezia.

Conversatia

Poezie

Activitate frontala

Observarea sistematica

Evaluarea cunostintelor anterioare

( 5 min.)

OC2

OC3

OC4

OA1

Vor raspunde la urmatoarele intrebari:

v    Ce este solul?

v    Care sunt insusirile solului?

v    Ce este apa?

v    Care sunt apele curgatoare pe care le cunoasteti?

Raspund la intrebarea La ce este folosita apa? cu ajutorul metodei Brainstorming:



Raspund la intrebari.

Completeaza plansa "Foloasele apei"

Conversatia

Exercitiul

Brainstorming

Plansa "Foloasele apei"

Marker

Activitate frontala si individuala

Observarea sistematica

Aprecieri frontale

Anuntarea temei si a obiectivelor

( 2 min.)

OA1

Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: Circuitul apei in natura.

Li se prezinta obiectivele pe care le vor avea de atins in cadrul orei.

Scriu pe caiete titlul lectiei.

Asculta cu atentie.

Conversatia

Tabla, caietele

Activitate frontala

Observarea sistematica

Prezentarea continutului

( 3 min.)

OC6

Se deschid manualele la pagina 42. Se observa imaginea si se raspunde la intrebarile 1-5.

Observa imaginea si

raspund la intrebari.

Urmaresc prezentarea.

Noteaza in caiete datele cerute.

Observatia

Conversatia

Exercitiul

Laptop, videoproiector CD, caiete,

manual

Activitate frontala si individuala

Observarea sistematica

Dirijarea invatarii

(8 min.)

OC5

OA1

Cu ajutorul unei prezentari PawerPoint este prezentat circuitul apei in natura.

Notarea in caietele elevilor a  schemei lectie si desenarea circuitului apei (Vezi Anexa 3).

Urmaresc prezentarea.

Noteaza in caiete datele cerute, deseneaza circuitul apei.

Observatia

Exercitiul

Laptop, videoproiector CD, caiete, culori

Activitate frontala si individuala

Observarea sistematica

Proba practica

Obtinerea performantei

(5 min.)

OC2

OC4

OC10

OA1

Se vor rezolva exercitiile 1-4 de pe caietele speciale, pag. 70-71.

Citesc sarcinile si rezolva exercitiile date.

Exercitiul

Caiete

Activitate individuala

Observarea sistematica

Proba scrisa

Feedback-ul

(10 min.)

OC7

OA1

OA2

Clasa este impartita in 4 grupe. Se vor realiza urmatoarele experimente:

Grupa 1 - Topirea ghetii

Fiecare copil va primi cate o lingura, un cub de gheata si o lumanare. Se va pune cubul de gheata in lingura, se va aprinde lumanarea si se va incalzi lingura, se observa topirea ghetii.

Grupa 2 - Evaporarea si condensarea apei

Intr-un vas se va pune apa, deasupra unei spirtiere. Se lasa sa fiarba apa, se observa aburii care ies din vas, se acopera vasul cu un capac, se observa picaturile de apa.

Grupa 3- Condensarea aburilor pe oglinda

Fiecare copil va primi cate o oglinda si va trebui sa sufle pentru a observa ce se intampla.

Grupa 4 -Evaporarea apei de pe frunzele unei plante

Se va stropi cu apa o planta. Se va observa disparitia apei dupa un timp.

In timpul sau dupa terminarea experimentului, pana la finalizarea tuturor experimentelor, elevii vor realiza un dialog (Vezi Anexa 4).

La sfarsitul experimentelor, cate un elev din fiecare grupa va prezenta celorlalte grupe experimentul grupei sale.

Asculta cu atentie sarcinile primite.

Participa la experimentele propuse.

Realizeaza, la alegere, un dialog.

Prezinta clasei experimentul la care a participat.

Conversatia

Observatia

Explicatia

Exercitiul

Experimentul

Linguri, cuburi de gheata, lumanari, vas cu apa, capac, spirtiera, oglinzi, planta,

fise pentru realizarea dialogului

Activitate pe grupe, frontala si individuala

Observarea sistematica

Proba practica

Proba scrisa

Evaluarea

( 5 min.)

OC2

OC3

OC8

OC10

OC11

OA1

OA2

Se va realiza sub forma jocului-concurs "Cutiuta cu surprize". Intr-o cutie sunt puse biletele pe care vor fi scrise sarcini didactice. Copiii grupati ca si la experimente, isi vor alege cate trei reprezentanti, care vor extrage cate un biletel  si vor rezolva sarcinile. Va castiga grupa sau grupele care vor rezolva cele trei sarcini primite.

Rezolva sarcinile de pe biletele.

Elevii castigatori vor primi fise cu curiozitati despre apa.

(Vezi Anexa 2)

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Jocul didactic

Cutie cu biletele

Activitate pe grupe

Observarea sistematica

Proba orala

Retentia

(3 min.)

OC2

OC4

OC9

OA1

- Despre ce am invatat facut astazi la  stiinte?

- Care sunt formele apei in natura?

- Ce este circuitul apei ?

-Care sunt fenomenele care au loc in timpul circuitului apei?

Raspund la intrebari.

Conversatia

Activitate frontala

Transferul

(1 min.)

Tema pentru acasa este din caietul special, exercitiile care au ramas nerezolvate de la lectia "Circuitul apei in natura".

Noteaza tema.

Conversatia

Tema pentru acasa

ANEXA 1

Povestea apei

Sus, la munte,

Nouri suri

Spanzurand peste paduri

Ploua picuri mari si mici

Peste arborii voinici.

Si se scurg de pe tulpina,

Pana jos, la radacina.

Apa in pamant patrunde

Pana cine stie unde

Apoi iese la lumina

Ca o unda cristalina

Si tasneste un izvor.

Izvorasul calator,

O porneste catre vale

Pana intalneste-n cale

Alt izvor mai maricel

Si isi varsa apa-n el.

Paraiasul o porneste

Si se tot rostogoleste

Printre pietre, printre stanci,

Pana-n ape mai adanci,

Rauri mari si fluvii care

Curg si se revarsa-n mare.

Soarele cand straluceste

Apa marii o-ncalzeste,

Iar din apa incalzita,

Ca din oala de pe plita

Aburi se ridica-n sus.

Apoi aburul e dus

Prin vazduh

Impins de vant

Dinspre mare spre pamant

Si se face iarasi nor

Pe deasupra muntilor.

Valatuci de nouri suri

Spanzurand peste paduri

Cern pe arborii voinici,

Iarasi picuri mari si mici

Ce ajung la radacina.

Apoi iese la lumina

Cine stie unde iar

Izvorasul cel hoinar

Si-o porneste voiniceste

Catre rauri, fluvii care,

Apa iar o duc in mare.

Aburii din nou se-aduna

Nourasii se-mpreuna

Si, pe nevazuta punte,

Iarasi o pornesc spre munte

Hei, povestea asta toata

Cum s-ar invarti o roata

Nu sfarseste niciodata

ANEXA 2

APA

Stiati ca?..

Un om adult, cantarind 70 kg contine apa intr-un procent de 65-70% din greutatea sa, adica pana la 50 kg apa

Desi populatia lumii a crescut  in ultimele secole, resursele de apa au ramas aceleasi? Astfel, noi avem acum la dispozitie aceeasi cantitate de apa pe care o aveau si stramosii nostri.

Peste 90% din apa Marii Negre este lipsita de oxigen? Aceasta situatie se datoreaza faptului ca apa de la suprafata, care primeste oxigen din atmosfera, nu il poate transfera straturilor acvatice de adancime din cauza mai multor factori (cantitatea mare de sedimente din apa, densitatea crescuta etc).

La adancimi de peste 200 de metri, apa Marii Negre nu mai contine oxigen, iar temperatura apei inregistreaza o valoare constanta de 9 grade Celsius? Din aceasta cauza, la adancimi mari, singurele specii existente sunt bacteriile.

Cel mai adanc lac de pe pamant este Lacul Baikal, din Siberia? Acesta are mai bine de 1,7 Km adancime, iar apa de aici reprezinta 20% din apa dulce aflata in stare lichida pe pamant.

Cel mai lung fluviu de pe pamant este Nilul, din Africa, cu o lungime de 6 695 km?

Cea mai inalta cascada din lume este Angel, in Venezuela, atingand o inaltime de 979 metri?

ANEXA 3

CIRCUITUL APEI

in stare lichida (sub forma de mari, oceane, rauri, fluvii, ape subterane);

Apa in stare solida (sub forma de gheata, grindina, zapada, ghetari);

se gaseste:

in stare gazoasa (sub forma de nori, aburi).

Topire
 
Condensare
 

Aer foarte rece

 

Aer rece

 
Evaporare
 

ANEXA 4

Ce se gaseste in sol?

Tinand cont de zonele in care se gasesc, solurile

pot fi:.....

Care sol este mai permeabil?

Care sunt activitatile pe care le desfasoara omul pentru a impiedica alunecarile de teren?

Unde se gaseste apa in natura?

Ce este apa potabila?

Care sunt insusirile apei?

Apa este prieten sau dusman? Exemplifica!

Cum poti impiedica risipa de apa?

Cum se formeaza zapada?

Ce se intampla in perioadele cand ploua foarte rar si putin?

Enumera cateva surse de poluare a apei.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.