Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC CLASA: a IV-a, CLASA: a II-a, Abilitati practice, Educatie tehnologica - Oameni de zapada

DIDACTIC CLASA: a IV-a, CLASA: a II-a, Abilitati practice, Educatie tehnologica - Oameni de zapada


PROIECT DIDACTIC

SCOALA: GRUPUL SCOLAR ROZNOV

SCOALA CU CLASELE I- IV CHINTINICI

CLASA: a II-a D



INVATATOARE:

DATA:

DISCIPLINA: Abilitati practice

UNITATEA DE INVATARE: Lucrari din hartie

CONTINUTURI : Oameni de zapada

TIPUL LECTIEI formare a priceperilor si deprinderilor

SCOPUL : formarea priceperilor si deprinderilor practice

formarea gustului estetic

OBIECTIVE OPERATIONALE:

A. COGNITIVE:

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

OC1sa-siinsuseasca tehnici de lucru:trasare ,decupare,asmblare , lipire:

OC2. sa se incadreze in timpul de lucru;

OC3.sa denumeasca tehnici, instrumente si materiale de lucru folosite in   realizarea lucrarii model;

OC4sa aprecieze obiectiv lucrarea personala si pe cele ale colegilor;

B.MOTRICE:

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi in masura:

OM1. sa taie dupa contur ;

OM2. sa asambleze corect si estetic elementele compozitiei

C. AFECTIVE:

Elevii vor fi capabili :

OA1. sa-si formeze gustul estetic;

OA2. sa manifeste spirit de echipa .

RESURSE:

  1. BIBLIOGRAFICE:

1. oficiale:

Programe scolare pentru clasele I-IV

Stoica, Daniela, "Abilitati practice - clasele I - IV", Pitesti, Editura Carminis, 2004;

2. pedagocice:

  • Gheoghe Dumitriu- coordonator; ,,Psihopedagogie", Bacau, 2003.

3. metodico- didactice:

  • Stan, Lucian (coord.), "Abilitati practice - ghid metodologic clasele   I - IV", Bucuresti, Editura Aramis, 2002

B.METODOLOGICE:

1. strategia didactica: dirijata.

2. metode si procedee : demonstratia, explicatia, exercitiul, conversatia euristica, observatia, problematizarea, munca independenta.

3. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

4. mijloace didactice lucrari - model, foarfece, lipici, hartie colorata, sabloane, carton.

C.TEMPORALE: 45 minute.

SCOALA: GRUPUL SCOLAR ROZNOV

SCOALA CU CLASELE I- IV CHINTINICI

CLASA: a IV-a D

INVATATOARE:

DATA:

DISCIPLINA: Educatie tehnologica

UNITATEA DE INVATARE: Lucrari din hartie

CONTINUTURI: : Oameni de zapada

TIPUL LECTIEI: formare a priceperilor si deprinderilor

SCOPUL formarea priceperilor si deprinderilor practice

formarea gustului estetic

OBIECTIVE OPERATIONALE:

A. COGNITIVE:

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

OC1sa-siinsuseasca tehnici de lucru:trasare ,decupare,asmblare , lipire:

OC2. sa se incadreze in timpul de lucru;

OC3.sa denumeasca tehnici, instrumente si materiale de lucru folosite in   realizarea lucrarii model;

OC4sa aprecieze obiectiv lucrarea personala si pe cele ale colegilor;

B.MOTRICE:

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi in masura:

OM1. sa taie dupa contur ;

OM2. sa asambleze corect si estetic elementele compozitiei

C AFECTIVE:

Elevii vor fi capabili :

OA1. sa-si formeze gustul estetic;

OA2. sa manifeste spirit de echipa .

RESURSE:

  1. BIBLIOGRAFICE:

1. oficiale:

Programe scolare pentru clasele I-IV

Stoica, Daniela, "Abilitati practice - clasele I - IV", Pitesti, Editura Carminis, 2004;

2. pedagocice:

  • Gheoghe Dumitriu- coordonator; ,,Psihopedagogie", Bacau, 2003.

3. metodico- didactice:

  • Stan, Lucian (coord.), "Abilitati practice - ghid metodologic clasele   I - IV", Bucuresti, Editura Aramis, 2002

B.METODOLOGICE:

1. strategia didactica: dirijata.

2. metode si procedee : demonstratia, explicatia, exercitiul, conversatia euristica, observatia, problematizarea, munca independenta.

3. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

4. mijloace didactice lucrari - model, foarfece, lipici, hartie colorata, sabloane, carton.

C.TEMPORALE: 45 minute.

OB.

OP.

EVENIMENTELE LECTIEI / CONTINUTURI

OB.

OP.

EVENIMENTELE LECTIEI / CONTINUTURI

ACTIVITATEA INVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

ACTIVITATEA INVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OC1

OC3

OC3

OC1

OC2

OC4

OC3

I.CAPTAREA ATENTIEI

*"Ghici, ghicitoarea mea!"

Dintr-un bulgare de nea,

Am facut un om sadea,

.I-am pus nas si-o gura mica,

Si l-am botezat Naica.

Primavara, soarele,

I-a topit picioarele

Din Naica ne-a ramas,

O tigaie si un nas.

II. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

*Astazi vor realiza un tablou cu oameni de zapada ,prin decupare, asamblare ,lipire.

III. DIRIJAREA INVATARII

Prezentarea si explicarea procesului tehnologic de realizare al lucrarii

*Demonstratia operatiunilor de efectuat:

-desenarea elementelor

-decuparea dupa contur;

-asamblarea elementelor;

-lipirea elementelor componente;

*Executarea exercitiilor de incalzire a muschilor mici ai mainii, act indirect.

IV.EXECUTAREA LUCRARII

Acordarea indicatiilor individuale suplimentare;

*Ajutorarea elevilor neindemanatici;

V. FEED-BACK

* Selectarea celor mai reusite lucrari;

*Argumentarea alegerii lucrarilor;

VII.FIXAREA CUNOSTINTELOR

Reactualizarea tehnicilor de lucru si individuale;

*Aprecieri generale si individuale.

*Gasesc raspunsul la ghicitoare. (frontal)

*Elevii vizualizeaza si receptaza obiectivele prezentate.

*Recepteaza procesul de realizare a lucrarii.

*Urmaresc demonstrarea operatiunilor de realizare:

*Executa miscarile solicitate.

Executa lucrarea respectand tehnicile si etapele de lucru.(cu si fara ajutor)

*Aleg lucrarile cele mai reusite ,argumentand alegerea

-Turul galeriei

Repeta tehnicile de lucru folosite.

*Isi insusesc aprecierile.

OC1

OC3

OC3

OC1

OC2

OC4

OC3

I.CAPTAREA ATENTIEI

* Recunoaste ce mimez

II. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

*Astazi vor realiza un tablou cu oameni de zapada ,prin decupare, asamblare ,lipire.

III. DIRIJAREA INVATARII

Prezentarea si explicarea procesului tehnologic de realizare al lucrarii

*Demonstratia operatiunilor de efectuat:

-desenarea elementelor

-decuparea dupa contur;

-asamblarea elementelor;

-lipirea elementelor componente;

*Executarea exercitiilor de incalzire a muschilor mici ai mainii, act indirect.

IV.EXECUTAREA LUCRARII

Acordarea indicatiilor individuale suplimentare;

*Ajutorarea elevilor neindemanatici;

V. FEED-BACK

* Selectarea celor mai reusite lucrari;

*Argumentarea alegerii lucrarilor;

VII.FIXAREA CUNOSTINTELOR

Reactualizarea tehnicilor de lucru si individuale;

*Aprecieri generale si individuale.

*Recunosc cuvantul mimat-om de zapada. (frontal)

-joc didactic

*Elevii vizualizeaza si receptaza obiectivele prezentate.

*Recepteaza procesul de realizare a lucrarii.

*Urmaresc demonstrarea operatiunilor de realizare:

*Executa miscarile solicitate.

Executa lucrarea respectand tehnicile si etapele de lucru.(cu si fara ajutor)

*Aleg lucrarile cele mai reusite ,argumentand alegerea

-Turul galeriei

Repeta tehnicile de lucru folosite.

*Isi insusesc aprecierile.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.