PROIECT DIDACTIC
SCOALA: Grup scolar "Nicanor Morosan" Pirtestii de Jos, Suceava
PROFESOR:
DATA: 28. 02. 2008
CLASA: a VI-a
OBIECTUL: Limba romana
SUBIECTUL: pronumele posesiv si adjectivul pronominal posesiv
TIPUL LECTIEI: de comunicare/insusire de noi cunostinte
DURATA: 1 ora scolara (50min)
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1- sa diferentieze un pronume posesiv de un adjectiv pronominal posesiv
O2- sa recunoasca functia sintactica a adjectivului pronominal posesiv
O3- sa defineasca pronumele posesiv ca parte de vorbire
O4- sa-si insuseasca formele pronumelui posesiv, dupa criteriile: numarul obiectelor posedate si numarul posesorilor
O5- sa identifice cazurile si functiile pronumelui posesiv
Metode si procedee didactice: conversatia euristica, expunerea, explicatia,dialogul, problematizarea, metoda exercitiului, metoda jocului sub forma de ciorchine, invatarea prin descoperire,lucrul cu manualul, reluarea, conexiuni de informatii si notiuni,
Materiale si mijloace didactice manualul de Limba romana, clasa a VI-a, editura "Didactica si Pedagogica", tabla, creta,fisa de lucru , tabelul cu formele pronumelui posesiv
Forme de organizare a activitatii didactice: activitate frontala si independenta
Resurse educationale: continuturile cf. programei scolare, cunostintele elevilor (clasa omogena), sala de clasa
Forme de evaluare: evaluare formativa orala prin intarirea raspunsurilor, observatia sistematica ,
Momentele lectiei |
Timpul |
Continutul lectiei |
Strategia didactica |
Probe de evaluare |
|
Momentul organizatoric |
1min |
Are loc asigurarea cadrului si atmosferei optime desfasurarii lectiei. Profesorul face prezenta elevilor, observa daca elevul de serviciu a pregatit tabla pentru scris, creta si buretele. |
Conversatia, | ||
Verificarea continuturilor insusite anterior |
5min |
Profesorul verifica tema pentru acasa, pe sarite. Actualizeaza cunostintele elevilor despre pronumele invatate pana atunci si cere elevilor sa identifice pronumele din fraza: M-am suparat pentru ca,in loc de cartea mea, le-ai recomandat-o pe a ta.(m- , le- si -o sunt pronume invatate iar mea si a ta sunt noutati care vor fi insusite in lectia prezenta) |
Conversatia, exercitiul gramatical |
Verificarea temei este o evaluare formativa a continuturilor insusite |
|
Enuntarea obiectivelor: O1,O2 O3,O4,O5, |
2min |
Profesorul formuleaza titlul lectiei si ceea ce asteapta de la elevi la sfarsitul lectiei. |
Explicatia, expunerea, | ||
Dirijarea invatarii si realizarea feed-backului |
Profesorul analizeaza impreuna cu elevii, exemplele din manual: Bicicleta mea este rosie/A mea este albastra Pune acolo pachetul tau/Pune-l pe al tau Elevii sunt ajutati sa observe ca substantivele bicicleta si pachetul sunt determinate de adjectivele mea si tau care tin locul posesorilor(baiatul si fata din imagini). Se formuleaza definitia adjectivului posesiv si elevii noteaza in caiete: partea de vorbire care determina un substantiv si substituie numele posesorului(are o singura referinta nominala);adjectivul posesiv se acorda in gen, numar si caz cu substantivul determinat. Elevii analizeaza oral din p. d. v. morfo-sintactic ,substantivele bicicleta si pachetul si afla genul, numarul si cazul adjectivelor ce le determina( Cazul N daca substantivul determinat e subiect sau nume predicativ, cazul Ac daca e complement) Profesorul precizeaza faptul ca adjectivul posesiv nu sta in Dativ iar in Genitiv sta doar cand substantivul determinat e in Genitiv: Marginile fotografiei tale s-au indoit. Elevii noteaza informatiile noi pe caiete. Pentru fixarea cunostintelor se lucreaza oral ex. 6, pag.106 Elevii descopera la ce intrebare raspunde adjectivul posesiv,afland functia sintactica: atribut adjectival. Profesorul scrie pe tabla un exemplu:Pisoiul meu s-a imbolnavit. Solicita identificarea adjectivului posesiv si apoi inversarea topicii:Al meu pisoi s-a imbolnavit. Elevii vor observa modificarea scrierii adjectivului posesiv de la un termen la doi termeni atunci cind determina un substantiv nearticulat;vor nota aceste observatii in caiete. Se analizeaza urmatoarele exemple din manual:A mea este albastra/Pune-l pe al tau, si cu ajutorul profesorului, elevii formuleaza definitia pronumelui posesiv pe care o noteaza in caiete: Cuvintele care inlocuiesc atit numele posesorului cat si numele obiectului posedat se numesc pronume posesive.(au dubla referinta nominala). Elevii noteaza dupa dictare urmatoarele:Pronumele posesive au intotdeauna inaintea lor unul din articolele posesive: al,a,ai,ale, si au forme diferite in functie de numarul posesorilor,de numarul obiectelor posedate, de gen(feminin si masculin) si de categoria gramaticala a persoanei. Profesorul cere elevilor sa deseneze un tabel (vezi anexa 1)in care sa treaca toate formele pronumelui posesiv asa cum apar date in manual la pag.104. Se face observatia ca pronumele posesiv nu are forme pentru pers.a III-a atunci cand sunt mai multi posesori, in locul acestuia folosindu-se formele de Genitiv ale pronumelui personal: al (a, ai, ale) lor. Doi elevi formuleaza exemple cu aceste forme. Se rezolva ex.2, pag 105 Profesorul comunica noile informatii pe secvente inlantuite logic. Alternativ cu predarea informatiilor se utilizeaza metoda exercitiului pentru o buna fixare. Exersarea se face prin analiza gramaticala pe text, prin compunerea unor propozitii care sa evidentieze notiunile insusite, prin exercitii din manual si de pe fisa de lucru. Pe fisa de lucru, elevii au un ciorchine sub forma de triunghi. Pe boabe si frunze au fost scrise cate un cuvant/grup de cuvinte pe care le vor combina in propozitii. Se vor combina boabele de pe fiecare latura a triungiului rezultand trei propozitii. A patra propozitie se va alcatui din cuvintele scrise in mijlocul ciorchinelui iar a cincea din cuvintele de pe frunze: 1.Al meu si-a propus sa cumpere doua bilete. (caz N, subiect) 2.Florile sunt ale mele. (caz N, nume predicativ) 3.Afland marea veste, l-am sunat pe al meu. (caz Ac, complement direct) 4.Afland rezultatul, si-a propus sa le vorbeasca alor sai. (caz D, complement indirect) 5.Conducerea a apreciat intotdeauna munca alor nostri (caz G, atribut pronominal) Se elimina neclaritatile si se corecteaza greselile de insusire |
Conversatia,expunerea, metoda exercitiului, problematizarea, invatarea prin descoperire, jocul sub forma de ciorchine,lucrul cu manualul si cu fisa de lucru individual Analiza morfo-sintactica, Tabelul din anexa 1,dictarea |
Feed-backul se realizeaza prin verificare orala cu ajutorul exercitiilor din manual(ex.6,pag.106) |
||
Retentia si transferul |
Deoarece exersarea s-a realizat in paralel cu predarea, profesorul nu mai pune intrebari recapitulative ci , reface prin cateva intrebari, traiectoria lectiei. Face cateva aprecieri orale in legatura cu participarea elevilor la lectie. In finalul lectiei , profesorul da explicatii pentru continuarea invatarii acasa si pentru realizarea temei |
Exercitiul, reluarea, dialogul,lucrul cu manualul conexiuni de informatii si notiuni |
Test de evaluare formativa cu un item structurat Tema pentru acasa:ex. 1,3,pagina 105 |
FISA DE LUCRU
Combinati cuvintele din:
-fiecare latura a triunghiului
-din centrul triunghiului
-din cele trei frunze
Veti obtine 5 propozitii. Identificati in aceste propozitii
pronumele posesive si precizati functia sintactica si
cazul fiecarui pronume.
ANEXA NR.1
Numarul obiectelor posedate |
Genul |
Un singur posesor |
Mai multi posesori |
|||
Pers I |
Pers a II-a |
Pers a III-a |
Pers I |
Pers a II-a |
||
Un obiect Posedat |
M caine |
Al meu |
Al tau |
Al sau |
Al nostru |
Al vostru |
F pisica |
A mea |
A ta |
A sa |
A noastra |
A voastra |
|
Mai multe Obiecte posedate |
M ciini |
Ai mei |
Ai tai |
Ai sai |
Ai nostri |
Ai vostri |
F pisici |
Ale mele |
Ale tale |
Ale sale |
Ale noastre |
Ale voastre |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |