PROIECT DIDACTIC
DATA: 20. martie.
INVATATOR:
CLASA: a II-a
OBIECTUL: limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE: Cuvantul. Prietenia
SUBIECTUL: ,,Cele patru piersici"- povestire orala
TIPUL LECTIEI: de consolidare a cunostintelor
OBIECTIV FUNDAMENTAL:
Dezvoltarea capacitatilor de intelegere a unui text narativ
OBIECTIVE OPERATIONALE:
OC1: sa citeasca textul corect, constient, fluent, expresiv;
OC2: sa desprinda morala textului;
OC3: sa formuleze raspunsuri la intrebari;
OC4: sa redea in cuvinte proprii continutul textului;
OC5: sa alcatuiasca planul de idei;
OC6: sa descopere proverbe despre prietenie;
OC7: sa obtina cuvinte noi, prin folosirea unor prefixe;
OC8: sa alcatuiasca enunturi cu cuvinte date;
RESURSE:
A. Bibliografice:
1. oficiale - Programa scolara - clasele I si a II-a, Bucuresti, 2004
- Limba si literatura romana - manual pentru clasa a II-a, autori - T. Pitila, C. Mihailescu, Ed. Aramis, 2006
- ,,Sa dezlegam tainele textelor literare" - C. Iordachescu, Ed. Carminis, 2006
2. pedagogice - ,,Tratat de pedagogie scolara", I. Nicola
3. metodice - ,,Didactica limbii si literaturii romane" (P.I.R.), autori - V. Molan, M. Bizduna, 2006
B. Metodologice:
a. Strategia didactica: inductiva, algoritmica
b. Metode si procedee: lectura explicativa, conversatia euristica, explicatia, exercitiul, jocul didactic, jocul de competitie, problematizarea, brainstorming
c. Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe de 4-5 elevi
d. Mijloace didactice: fise de evaluare, puzzle, plicuri cu jetoane, fasii de carton cu ideile principale, ilustratie ce reda continutul textului, 1 placa de polistiren
e. Temporale: 45 minute.
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Modalitati de invatare |
Strategia didactica |
Modalitati de evaluare |
1. Captarea atentiei |
Puzzle - formarea unei imagini (concurs) - Carui text studiat se potriveste imaginea obtinuta? |
Jocul de competitie Activitate pe grupe |
autoevaluare |
|
2. Reactualizarea structurilor insusite anterior |
OC1 OC2 |
Se solicita elevilor sa efectueze ex. 1 de pe fisa, timp in care se verifica tema. Se verifica rezolvarea exercitiului Se citeste in lant textul ,,Cele patru piersici" Ce invataturi se desprind din textul citit? (fiecare trebuie sa incerce sa fie un om bun, un prieten adevarat; este important sa ne gandim la viitor, ca primul fiu, si la cei din jurul nostru, nu la bani ca cel de-al doilea) |
Exercitiul Activitate individuala Lectura explicativa Activitate frontala |
Observare sistematica |
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta titlul lectiei si obiectivele, pe intelesul elevilor. |
Explicatia | ||
4. Dirijarea procesului de consolidare 5. Obtinerea performantei 6. Feed-back-ul 7. Evaluare 8. Retentia si transferul |
OC3 OC5 OC3 OC5 OC4 OC6 OC7 OC8 |
Se citeste textul pe fragmente si se adreseaza intrebari. Primul fragment: Cum si-a incercat taranul fiii? (le-a dat cate o piersica, dorind sa vada ce face fiecare cu fructul primit) Se povesteste de catre un elev continutul primului fragment Se alege din ideile principale prezentate la tabla pe cea care se potriveste si se transforma in titlu 1.Taranul isi incearca fiii, oferindu-le cate o piersica. Incercarea fiilor Se noteaza pe caiete si la tabla ideea principala. Al doilea fragment: De ce credeti ca a plantat samburele primul fiu? (s-a gandit ca, in viitor, din sambure va creste un piersic cu multe fructe care vor putea fi folosite) De ce a zambit taranul la auzul spuselor fiului mai mare? (a inteles ca acesta va fi gospodar) Cum a reactionat tatal cand a aflat ca al doilea fiu a aruncat samburele? De ce? (s-a intristat, pentru ca al doilea fiu nu s-a gandit la viitor) De ce i-a spus taranul celui de-al treilea fiu ca nu toate sunt de vanzare in viata? (ca sa-i arate ca sunt lucruri mai importante in viata decat banii) Se numeste un elev pentru a povesti continutul celui de-al doilea fragment. Se alege ideea potrivita si se scrie la tabla si pe caiete sub forma de titlu. 2. Fiii mai mari au dat raspunsuri diferite despre folosirea piersicii. Raspunsurile fiilor mai mari Al treilea fragment: Cum a folosit piersica cel de-al patrulea fiu? (a daruit-o unui prieten bolnav) De ce a lacrimat tatal? (a inteles ca al patrulea copil va fi un om bun si un prieten adevarat) Se povesteste continutul fragmentului Se alege ideea si se scrie sub forma de titlu. 3. Fiul cel mic spune ca a daruit piersica unui prieten. Ras punsul mezinului Se solicita 2 elevi pentru a povesti. Se fac aprecieri de catre colegi. Se numeste un elev pentru a povesti prin prisma unui personaj (tatal) Se rezolva ex. 3 verde din manual Imagineaza-ti ca esti unul dintre fiii taranului. Tu ce ai fi facut cu piersica primita? Se numesc 4 elevi pentru a realiza o scurta dramatizare dupa textul ,,Cele patru piersici" Joc: Descopera proverbul (fiecare echipa primeste cate un plic in care au jetoane cu cuvintele a doua proverbe despre prietenie; in cel mai scurt timp, trebuie sa obtina proverbele si sa explice unul dintre ele) Prietenul la nevoie se cunoaste. Prietenul nu se cumpara cu bani. Fiecare grupa isi desemneaza un reprezentant pentru a prezenta rezultatele muncii grupei. Se rezolva ex. 12, pag. 103, din culegere Alegeti o coloana de cuvinte; formati alte cuvinte cu ajutorul grupurilor ne-; stra-; des-; con-. Formulati enunturi cu cuvintele obtinute. (se explica intelesul unor cuvinte, daca este cazul) satean primitor rabdator a luci strange bunic Se verifica enunturile alcatuite. Se rezolva ex. 2 din fisa de evaluare. Se fac aprecieri asupra modului in care au raspuns elevii. Se reciteste textul pe alineate de catre cativa elevi. ,,Momentul de sinceritate" (ex. 5A, din culegerea ,,Sa dezlegam tainele textelor literare", pag. 102) Enumerati 3 lucruri pe care la apreciati in viata (fiecare elev noteaza pe un biletel si il va aseza intr-un copacel al clasei) Tema pentru acasa - povestirea in scris a textului. |
Lectura explicativa Activitate frontala Lectura explicativa Activitate frontala brainstorming activitate frontala jocul didactic activitate pe grupe jetoane cu cuvintele proverbelor exercitiul activitate pe grupe ,,Sa dezlegam tainele textelor literare Activitate individuala brainstorming activitate individuala |
Observare sistematica Evaluare reciproca autoevaluare |
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
Citeste textul corect, constient, fluent si expresiv; |
Citeste textul corect, constient si fluent; |
Citeste textul corect si constient; |
Desprinde invataturile textului; |
Desprinde o invatatura a textului; | |
Formuleaza corect toate raspunsurile privind continutul textului |
Formuleaza corect cel putin 4 raspunsuri privind continutul textului; |
Formuleaza corect cel putin 2 raspunsuri privind continutul textului; |
Reda in cuvinte proprii continutul textului, |
Reda in cuvinte proprii, cu mici greseli de exprimare, continutul textului; |
Reda continutul textului cu ajutorul intrebarilor adresate de invatator; |
Alcatuieste planul de idei; |
Alcatuieste cel putin doua idei principale; |
Alcatuieste cel putin o idee principala; |
Descopera ambele proverbe despre prietenie si explica intelesul lor; |
Descopera ambele proverbe despre prietenie, dar explica intelesul doar al unui proverb; |
Descopera ambele proverbe despre prietenie, dar nu explica intelesul lor. |
Obtine ambele cuvinte prin derivarea cu prefixe; |
Obtine ambele cuvinte prin derivarea cu prefixe; |
Obtine un cuvant prin derivarea cu prefixe; |
Alcatuieste corect toate enunturile, folosind cuvintele obtinute; |
Alcatuieste corect 1 enunt, folosind un cuvant obtinut; |
Alcatuieste 1 enunt, dar cu greseli de scriere. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |