Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC Consumul de alcool la tineri - motive, efecte, influenta grupului

DIDACTIC Consumul de alcool la tineri - motive, efecte, influenta grupului


PROIECT DIDACTIC



INSTITUTIA SCOLARA: GRUP SCOLAR ENERGETIC, TIMISOARA

PROFESOR CONSILIER: CALINA MIHAELA - LOREDANA

CONSILIERE DE GRUP - clasa a XI - a A

TEMA ACTIVITATII: Consumul de alcool la tineri - motive, efecte, influenta grupului

OBIECTIVE:

O1. Sa identifice motivele care ii determina pe tineri sa consume alcool

O2. Sa enumere efectele de scurta si de lunga durata ale consumului de alcool



O3. Sa inteleaga rolul pe care il are influenta grupului, anturajului in decizia de a consuma alcool


STRATEGII DIDACTICE:

METODE DIDACTICE: expunerea, explicatia didactica, conversatia, exemplificarea, exercitii, brainstorming, dezbatere, studiu de caz, joc de rol

MIJLOACE si MATERIALE: fise de lucru, foi flip - chart, markere

BIBLIOGRAFIE:

1. Alba, A., Baban, I, Cinci pasi pentru cariera mea! - Ghid pentru elevi, Ed. BIC ALL, Bucuresti, 2003

2. Baban, A., Petrovai, D., Lemeni, G., Consiliere si orientare - Ghidul profesorului, Ed. Humanitas Educational, 2002, Bucuresti

3. Lemeni, G., Tarau, A., Consiliere si orientare - ghid de educatie pentru cariera, Ed. ASCR, Cluj - Napoca, 2008


DESFASURAREA ACTIVITATII


  1. Exercitiu introductiv de relaxare

Le impart elevilor fisa "Cum te simti azi?". Elevii vor avea sarcina sa aleaga o imagine care corespunde starii lor de spirit in momentul respectiv si sa argumenteze alegerea facuta.


  1. Captarea atentiei

Se va folosi aceeasi fisa "Cum te simti azi?". Elevii vor avea sarcina sa aleaga o imagine care ar corespunde starii de spirit dupa ce un tanar ar consuma alcool. Discutam alegererile facute si motivul acestora, punand in evidenta ca alcoolul isi creeaza senzatii placute pe moment.


3. Anuntarea temei


Le spun elevilor ca astazi, la alegerea lor vom dicuta despre alcool, despre motivele care ii determina pe tineri sa consume alcool, despre efectele de scurta si de lunga durata ale consumului de alcool si despre rolul pe care il are influenta grupului, anturajului in decizia de a consuma alcool.



4.Realizarea continutului

Organizarea clasei de elevi in grupe


Elevii sunt impartiti in 4 grupe printr-o metoda care sa faca alegerea cat mai intamplatoare (elevii spun pe rand cifre de la 1 la 4 si apoi formeaza grupele elevii care au acelasi numar).


Prin metoda brainstorming elevii vor raspunde la intrebarea "La ce va ganditi cand auziti cuvantul alcool - bauturi alcoolice?"



Voi prezenta elevilor cateva notiuni informative despre bauturile alcoolice.


Material informativ


Bauturile alcoolice sunt substante chimice care afecteaza activitatea mentala, emotionala si comportamentala. Deoarece bauturile alcoolice sunt atat de comune in cultura noastra, uitam ca alcoolul este un drog cu efecte similare drogurilor interzise. Alcoolul actioneaza asupra sistemului nervos

Consumul de alcool este un comportament format prin invatare sociala.


Exercitii pe grupe


Exercitiul nr. 1

O1. Sa identifice motivele care ii determina pe tineri sa consume alcool

Materiale: Fisa de lucru "Motivele consumului de alcool"

Metode folosite: explicatia didactica, dezbaterea, conversatia

Desfasurarea activitatii: 1. Explic elevilor ca tinerii recurg la consumul de alcool din diferite motive si ca prin urmatorul exercitiu vom identifica aceste motive

2. Impart elevilor fisa de lucru "Motivele consumului de alcool". Fiecare grup format la inceputul activitatii va avea sarcina sa identifice motivele pentru care tinerii consuma alcool, completand fisa de lucru. Incurajez formularea motivelor in forma expresiilor prin care tinerii isi justifica consumul de alcool.

3. Realizez o lista comuna pe o foaie de flip - chart cu motivele identificate de elevi

Discutii: ► In ce masura motivele identificate sunt intemeiate pentru a recurge la consumul de droguri?

► Daca nu sunt amintite de catre elevi, fac referire la urmatoarele motive pentru care elevii recurg la consumul de alcool: "Si prietenii mei o fac!", "Daca nu beau, ceilalti vor rade de mine!", "Astfel ma simt barbat cu adevarat!", "Voi fi puternic si mai interesant1", "Am o gramada de probleme pe care nu stiu cum sa le rezolv!"

De urmarit: Elevii:

● Sa identifice motivele invocate de tineri pentru consumul de alcool

● Sa constientizeze faptul ca rezolvarea problemelor nu se realizeaza prin consumul de alcool



Exercitiul nr. 2

O2. Sa enumere efectele de scurta si de lunga durata ale consumului de alcool

Materiale: foi de flip - chart, markere

Metode folosite: dezbaterea, conversatia

Desfasurarea activitatii: 1. Lansez intrebarea: Care credeti ca sunt efectele de scurta si de lunga durata ale consumului de alcool ?

2. Doua grupe au sarcina sa identifice efectele de scurta durata ale consumului de alcool si celelalte grupe au sarcina sa identifice efectele de lunga durata ale consumului de alcool.

3. Un elev, liderul grupului, desemnat de toti ceilalti membrii ai grupului va contabiliza raspunsurile tuturor pe o foaie de flip - chart.

4. Fiecare lider va prezenta raspunsurile grupului care il reprezinta

Discutii: ► Se discuta rolul pe care il au efectele de scurta durata in alegerea consumului de alcool.

De urmarit: Elevii:

● Sa identifice efectele de scurta si de lunga durata ale consumului de alcool

● Sa constientizeze faptul ca efectele de scurta durata sunt delizorii in alegerea consumului de alcool.


Exercitiul nr. 3

O3. Sa inteleaga rolul pe care il are influenta grupului, anturajului in decizia de a consuma alcool

Materiale: foi mici cu diverse cazuri

Metoda folosita: expunere verbala, studiu de caz, conversatie, problematizarea, joc de rol

Desfasurarea activitatii: 1. Definesc influenta ca "puterea sau dominarea exercitata de prietenii tari in ceea ce priveste deciziile pe care le iei".

2. Fiecarei grupe i se da cate o foaie cu un caz.

3. Elevii au sarcina sa studieze acest caz si sa analizeze influenta grupului in decizia de a consuma alcool

4. Unii elevi care doresc vor pune in scena un caz

Discutii: ► Se discuta cum a influentat grupul actorul principal sa consume alcool

► Se discuta decizia pe care ar lua fiecare dintre elevi daca ar fi pus in aceeasi situatie


De urmarit: Elevii:

● Sa identifice rolul pe care il are influenta grupului, anturajului in decizia de a consuma alcool

● Sa isi formeze abilitatea de a spune "Nu" grupului in decizia de a nu consuma alcool


5. Realizarea transferului


Se poarta o scurta conversatie cu elevii pentru a constientiza importanta cunoasterii efectelor consumului de droguri, motivele consumului si importanta de a spune "Nu" influentei grupului in decizia de a consuma alcool.


6. Incheierea activitatii


Se fac aprecieri asupra realizarii activitatii. Se fac recomandari pentru viitor. Se multumeste elevilor pentru participare la ora.


FISA DE LUCRU



MOTIVELE CONSUMULUI DE ALCOOL


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


CAZUL NR. 1.


Ion este un elev nou venit in scoala. In drum spre casa, Ion sta de vorba cu Liviu si cu Tudor, doi dintre cei mai cunoscuti baieti din scoala. Acestia il invita pe Ion la Liviu acasa. Dupa ce au ajuns acasa cei doi baieti ii ofera lui Ion sa bea vodca. Ei il asigura ca nimeni nu va afla si ca se vor distra bine. Ion fiind nou in scoala vrea sa se imprieteneasca cu cei doi baieti. Astfel Ion consuma si el vodca alaturi de cei doi baieti pana se imbata.


A procedat bine Ion?

Tu ce ai fi facut daca ai fi fost in locul lui Ion?



CAZUL NR. 2.


Titel se duce cu prietenii la un bar. Acolo este locul unde copiii isi pierd vremea si se amuza. El are 15 ani si considera ca este "tare" daca merge acolo. Prietenii lui comanda bere si incep sa o soarba cu pofta. Titel stie ca nu e bine si se abtine totusi.


A procedat bine Titel, stiind ca astfel va fi exclus din grupul de prieteni?

Tu ce ai fi facut daca ai fi fost in locul lui Titel?



CAZUL NR. 1.


Ion este un elev nou venit in scoala. In drum spre casa, Ion sta de vorba cu Liviu si cu Tudor, doi dintre cei mai cunoscuti baieti din scoala. Acestia il invita pe Ion la Liviu acasa. Dupa ce au ajuns acasa cei doi baieti ii ofera lui Ion sa bea vodca. Ei il asigura ca nimeni nu va afla si ca se vor distra bine. Ion fiind nou in scoala vrea sa se imprieteneasca cu cei doi baieti. Astfel Ion consuma si el vodca alaturi de cei doi baieti pana se imbata.


A procedat bine Ion?

Tu ce ai fi facut daca ai fi fost in locul lui Ion?



CAZUL NR. 2.


Titel se duce cu prietenii la un bar. Acolo este locul unde copiii isi pierd vremea si se amuza. El are 15 ani si considera ca este "tare" daca merge acolo. Prietenii lui comanda bere si incep sa o soarba cu pofta. Titel stie ca nu e bine si se abtine totusi.


A procedat bine Titel, stiind ca astfel va fi exclus din grupul de prieteni?

Tu ce ai fi facut daca ai fi fost in locul lui Titel?



Politica de confidentialitate


creeaza.com logo mic.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.