Proiect didactic
Data: 08. 12. 2009 Clasa: I
Scoala: Scoala cu clasele I-VIII "Andrei Muresanu"
Invatator:
Propunator:
Obiectul: Matematica
Unitatea de invatare: "Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 10"
Subietul: Adun si scad cu 0
Tipul lectiei: Lectie mixta
Scopul lectiei: Formarea de priceperi si deprinderi de a calcula cu cifra 0
Obiective operationale:
O1- sa adune si sa scada cu cifra 0
O2- sa adune si sa scada cu ajutorul betisoarelor sau a socotitoarei;
O3- sa numere crescator si descrescator;
O4- sa identifice cel mai mare si-sau cel mai mic numar dintr-un grup de numere;
O5- sa realizeze corect fisa de lucru.
Strategii didactice:
1. Metode si procedee:- conversatia dirijata;
- explicatia;
exercitiul
demonstratia
2. Mijloce de invatamant: - manualul
- fisa de lucru
3. Forme de organizare:-frontal;
-individual.
4. Evaluare:-continua;
-fisa de evaluare.
5. Durata orei: 50 minute
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Activitatea de predare-invatare |
|
Activitatea propunatorului |
Activitatea elevilor |
||
Moment organizatoric |
-Asigur conditiile optime pt inceperea lectiei: fac liniste in sala de clasa si le cer elevilor sa pregateasca cele necesare pt lectia de citire. |
-Elevii isi pregatesc cele necesare pt inceperea orei. |
|
Reactualizarea cunostintelor |
.Ii intreb pe elevi ce au invatat ora anterioara la matematica. - Le cer elevilor sa deschida manualele la lectia de ieri si sa ne reamintim lectia invatata ieri, rezolvand cateva exercitii. -Cate carti are baiatul din imagine? -Daca mai primeste o carte, cate va avea? -Dar fetita, cate carti are? -Si daca va face cadou o carte, cate carti va avea? -Avem in imagine trei patratele.Daca vom mai primi anca un patratel, cate vom avea? -Dar daca din patru patratele vom pierde unu, cate vor rfamane? -Pe socotitoare avem 3 bile, iar noi mai adaugam una, cate bile vom avea? -Si daca din patru bile vom da una la o parte, cate vor ramane? -Avem 6 bile pe socotitoare si mai adaugam una.Cate bile vor fi pe socotitoare? -Iar daca avem noua bile pe socotitoare si inlaturam una, cate vor ramane? -La exercitiile unde trebuie scris pe manual diferite socoteli, le cer elevilor sa iasa la tabla si sa scrie socotelile: 1 + 2 = 3 1 + 3 = 4 6 - 1 = 5 7 - 1 = 6 |
- Elevii raspund intrebarii. -Elevii executa cerinta. - Trei - Patru - Patru - Trei - Patru - Trei - Patru - Trei - Sapte - Opt - Elevii ies la tabla si rezolva socotelile. |
|
Captarea atentiei |
-Le cer elevilor sa inchida manualele si sa fie atenti la mine. Cu ajutorul masinei de calculat facem impreuna niste socoteli cu cifra 0. |
-Elevii participa la exercitiu. |
|
Anuntarea temei |
-Ii anunt pe elevi ca astazi vom invata adunarea si scaderea cu cifra 0 si le cer elevilor sa deschida manualele la noua lectie. |
-Elevii asculta. |
|
Dirijarea invatarii |
-Haide-ti sa privim imaginile din carte. -Cate oua are prima gaina? -Dar a doua gaina? -Daca adunam ouale celor 2 gaini, cate oua vom avea? -Pe iarba erau 3 oua, iar catelul le-a furat pe toate.Cate oua au mai ramas pe iarba? -Le cer elevilor sa citeasca socotelile aflate sub imagini: = 0 si le cer sa scrie si la tabla aceste socoteli. -Trecem la urmatorul exercitiu unde le cer elevilor sa priveasca imaginile si sa calculeze. -Daca avem o bila in primul cerc, iar in cel de-al doilea nu este nicio bila, cate bile vom avea? -Cate bile avem pe firul de ata? Daca scoatem toate bilele de pe firul de ata, cate raman? -Le cer elevilor sa completeze pe manual in locul indicat socotelile efectuate anterior. -La urmatorul exercitiu socotim cu ajutorul betisoarelor sau cu a masinei de calculate socotelile date in manual: 1 - 1 = 0 2 - 2 = 0 2 + 0 = 2 0 + 0 = 0 -Le cer elevilor sa iasa la tabla si sa rezolve aceste socoteli. -Trecem la urmatorul exercitiu, unde elevii trebuie sa numere crescator numerele: 7, 0, 9, 1, 3 si sa coloreze jetonul cu numarul cel mai mare si sa numere descrescator numerele: 2, 6, 1, 0, 10, 9 si sa coloreze jetonul cu numarul cel mai mic. -Le cer elevilor sa uneasca fiecare imagine( o fata a unui zar) cu numarul corespunzator: 6-6, 2-2, 0-0, 5-5. |
- Niciun ou - Trei - Trei - Niciunul - Elevii fac socotelile - Una -Sapte - Niciuna - Elevii executa cerinta- - Elevii fac socotelile. - Elevii executa cerinta. - Elevii numara crescator si descrescator. - Elevii executa cerinta. |
|
Obtinerea performantelor |
-Le impart elevilor cate o fisa de lucru si rezolvam impreuna exercitiile existente pe aceasta fisa. |
-Elevii completeaza pe fisa. |
|
Incheierea lectiei |
-Le dau elevilor tema pentru acasa. |
- Elevii noteaza tema. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |