Unitatea de invatamant:
Universitatea din Bucuresti
Facultatea de Geologie si Geofizica
Catedra de Mineralogie
Data: 27.03.2008
Anul: II
Grupele:201-204
Proiect didactic
Obiectul lectiei: Petrologia rocilor sedimentare
Subiectul: Sistematica rocilor sedimentare; Siliciclastitele; Componetele rocilor siliciclastice - particule sedimentare (litoclaste si granoclaste)
Tipul lectiei: mixta
Informativ:
insusirea cunostintelor cu privire la criteriile de clasificare ale rocilor sedimentare si a componetelor siliciclastitelor (litoclaste si granoclaste).
Formativ:
dezvoltatrea si exersarea limbajului specific petrologiei sedimentare;
dezvoltarea spiritului de observare macroscopic si microscopic;
formarea abilitatilor de utilizate a microscopului cu lumina polarizata;
dezvoltarea spiritului analitic.
Educativ:
- educarea atitudinii fata de pastrarea mediului inconjurator.
Obiective operationale: La sfarsitul activitatii elevii vor trebui:
O1: Sa exemplifice cele 10 categorii de roci sedimentare, avand la dispozitie esantioane, caietul de laborator, atlase petrografice si determinatoare;
O2. Sa enunte definitia siliciclastitelor avand la dispozitie caietul de lucrari practice;
O3. Sa identifice si sa descrie microscopic 2 exemple diferite de granoclaste silicatice, din multitudinea celor aflate in sectiunea analizata, avand la dispozitie caietul de laborator, atlase petrografice si determinatoare;
O4: Sa recunoasca si sa descrie microscopic 4 tipuri diferite de litoclaste (plutonic, vulcanic, metamorfic, sedimentar), din multitudinea celor aflate in sectiunea analizata, avand la dispozitie caietul de laborator, atlase petrografice si determinatoare;
O5: Sa inventarieze totalul procentual al litoclastelor si granoclastelor dintr-o sectiune subtire avand la dispozitie, comparatoare vizuale, atlase petrografice si determinatoare
O6: Sa interpreteze tipurile petrografice din aria sursa, sa evalueze distanta fata de aria sursa, gradul de maturitate si paleoclimatul, in urma analizei integrale a aceleasi sectiuni subtiri de la obiectivul 5, facand apel la cunostintele de curs, cunostintele anterioare si sursa bibliografica recomandata.
Strategia didactica:
Metodele: conversatia euristica, explicatia, problematizarea;
Mijloacele didactice: microscoape, sectiuni subtiri, esantioane macroscopice, caiet de lucrari practice, determinatoare;
Formele de organizare: individual, frontal;
Material bibliografic:
ANASTASIU, N., 1977. Criterii pentru sistematica si determinarea rocilor sedimentare, EUB, Bucuresti.
ANASTASIU, N., 1998. Sedimentologie si petrologie sedimentara. Ed. Univ. Bucuresti. 406 pp.
ANASTASIU, N., PANAIOTU C. E., 1995. Petrologie si sedimentologie aplicata, indreptar metodologic pentru cercetarea si explorarea bazinelor de interes petro-gazeifer C.C.P.E.G. - Bucuresti.
TUCKER, M. 1991. Sedimentary petrology - an introduction to the origin of sedimentary rocks, Second Edition BSP, 253 p.
TUCKER, M.E (ED.), 1988. Techniques in Sedimentology, Blackwell Scientific. pp. 394,
Timp de lucru 2 ore a 50 minute
Obiective operationale |
Momente ale activitatii |
Dozare timp [minute |
Continutul lectiei |
Strategie didactica |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
Prezenta Asigurarea ordinei si a disciplinei Pregatirea materialului didactic: controlul si reglarea microscoapelor, verificarea si distribuirea atlaselor, determinatoarelor mineralogice si petrografice si a caietelor de lucrari practice. Verificarea cartoanelor cu preparatele microscopice (sectiuni subtiri) |
Instructaj verbal Conversatie | |||
2.Verificarea calitativa si cantitativa a cunostintelor din lectiile anterioare |
-definitia generala a mineralelor si rocilor; - roci sedimentare vs roci endogene; - sedimente vs. roci sedimentare -structura unei roci sedimentare: particule si liant. |
Conversatie de verificare |
Frontala individuala |
||
3. Reactualizarea ideilor ancora |
- tipuri de particule (mecanice, chimice si biotice) - tipuri de liant (ciment si matrice) - principalele procese diagenetice - principalele tipuri de ciment - recapitularea silicatilor |
Conversatie euristica |
Initiala |
||
4. Captarea atentiei |
Proiectia unei fotografii care contine o structura clara cu particule si liant |
Explicatie | |||
5. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor pentru studenti |
Titlul lectiei: Sistematica rocilor sedimentare; Siliciclastitele I; Componentii rocilor siliciclastice - particule sedimentare mecanice (litoclaste si granoclaste) |
Conversatie Explicatie | |||
Obiectiv 1. Obiectiv 2. Obiectiv 3. Obiectiv 4 Obiectiv 5 Obiectiv 6 |
6. Dirijarea invatarii |
Criterii de sistematica a rocilor sedimentare: chimice, genetice, mineralogice. - 10 familii de roci sedimetare: 1. siliciclastice, 2. argiloase, 3. carbonatice, 4. evaporitice, 5. alitice, 6. ferilitice, 7. silicolitice, 8.fosforite, 9. manganolitice, 10. piroclastice Observarea macroscopica a esantioanelor |
Conversatie Explicatie Problematizare | ||
Definirea rocilor siliciclatice. Etimologia cuvantului, conditii si medii de formare. |
|||||
Observatii microscopice: Granoclastele siliciclastice - definire si criterii de identificare. Fractiunea usoara (< 2,9g/cm3): Cuart monocristalin si policristalin, feldspati alcalini si plagioclazi; mice: muscovit , biotit; Fractiunea grea (>2,9g/cm3): granati, staurolit, turmalina, piroxeni, amfiboli. Completarea fiselor standard din caietele de lucrari practice (2 exemple). |
|||||
Observatii microscopice: Litoclaste: definitie, criterii de clasificare si de identificare: Litoclaste plutonice, metamorfice, vulcanice, sedimentare. Completarea fiselor standard din caietele de lucrari practice (2 exemple). |
|||||
Observatii microscopice: Analiza integrala a unei sectiuni subtiri (Estimarea cantitativa a granoclastelor si litoclastelor). Completarea fiselor standard din caietele de lucrari practice. |
|||||
Interpretari privind: tipurile petrografice din aria sursa; distanta fata de aria sursa; gradul de maturitate; consideratii climatice. Notarea ideilor de baza. |
|||||
Fixarea cunostintelor |
Recapitularea notiunilor nou introduse: cele 10 categorii de roci sedimentare; siliciclastitele; componentii clastici ai acestora. |
Conversatie | |||
Obtinerea performantelor |
Rezistenta la dezagregare si alterare a mineralelor. Implicatii paleoclimatice. |
Problematizare | |||
Tema pentru acasa |
In baza achizitiei de date efectuate la obiectivul nr. 5 se va elabora acasa un text care sa argumenteze tipurile petrografice din aria sursa; distanta fata de aria sursa; gradul de maturitate si paleoclimat | ||||
Aprecieri generale si individuale |
Evaluare sumativa Se vor puncta pozitiv cu puncte, in agenda, studentii care au ajuns la interpretari paleoambientale pertinente. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |