GRADINITA NR. 272
GRUPA MARE
INSTITUTOR - FLORESCU ELENA
PROIECT DE ACTIVITATE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoasterea mediului
MODUL DE REALIZARE: Observare
TIPUL ACTIVITATII: Predare - invatare
SUBIECTUL ACTIVITATII: " Apa in cele trei stari de agregare: lichida, gazoasa, solida"
DURATA:
SCOPURILE ACTIVITATII:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: Observatia, conversatia, explicatia, repovestirea, invatarea prin descoperire, problematizarea, aplicatia practica.
MIJLOACE:
BIBLIOGRAFIE
ORGANIZAREA ACTIVITATII;
Sala de grupa va fi amenajata corespunzator pentru efectuarea unei activitati in care se utilizeaza multe materiale didactice.
Plansele si imaginile folosite vor fi expuse pe suporturi, la loc vizibil pentru toti copiii.
Mobilierul va fi asezat in forma de V pentru a putea permite o buna vizibilitate si o deplasare lejera a educatoarei.
Materialul demonstrativ si distributiv va fi pregatit si asezat pe mese, astfel incat sa permita utilizarea lui in etapele activitatii, conform proiectului.
SECVENTELE ACTIVITATII |
OB. OP. |
CONTINUTUL STRUCTURAT |
STRATEGII DIDACTICE |
Captarea atentiei |
Crearea starii de pregatire pentru invatare. |
Captarea atentiei se realizeaza prin audierea inceputului povestirii "Povestea fulgului de zapada". Se stabileste legatura cu activitatea ce urmeaza a fi desfasurata. Metoda - conversatia Material - casetofon, caseta audio |
|
Anuntarea temei |
Se comunica tema activitatii: "Apa in cele trei stari de agregare: lichida, gazoasa, solida". |
Se realizeaza intuirea materialului didactic. |
|
Comunicarea obiectivelor urmarite |
|
Enuntarea obiectivelor. |
Se motiveaza efectuarea observarii si se prezinta perspectiva cunoasterii fenomenului. Se precizeaza sarcinile copiilor si regulile de comportare ce se impun in aceasta activitate. Metode - conversatia, explicatia |
Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii |
O1 |
Perceperea sistematica, orientata de educatoare. Caracteristicile apei: - apa nu are culoare; - apa nu are gust; - apa nu are miros; - apa este limpede; - apa este un lichid; - apa nu are forma, dar ia forma vasului in care este pusa sau a locului unde sta; - apa este grea; Efectuarea sintezei partiale |
Educatoarea solicita un copil pentru a indica vasul in care se afla apa. Impreuna cu acesta va pune apa la fiert, explicand de ce face acest lucru. Educatoarea dirijeaza observatia sistematica a caracteristicilor apei printr-o succesiune de intrebari, introduse treptat in cursul observarii. - Cine imi spune ce am in acest pahar? (lapte) - Ce culoare are laptele? - Ce culoare are apa? - Ce gust are apa? (se compara cu gustul apei in care s-a adaugat putin suc de lamaie). - Ce miros are apa? (se compara cu mirosul otetului din pahar). Educatoarea coloreaza apa din eprubeta si solicita copiii sa o compare cu apa limpede din pahar si cu laptele. Educatoarea precizeaza ca apa curge, deci este un lichid. Copiii toarna apa in paharul gol, fiind solicitati sa fie atenti la zgomotul produs prin curgere. - Ce lichide mai cunoasteti? Educatoarea toarna apa in vase de forme diferite. - Ce forma are apa? Copiii sunt solicitati sa constate, luand in mana un pahar gol si unul plin cu apa, daca apa are greutate. Metode: observatia, invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia Material: pahare cu apa, cu otet, cu lapte, eprubete, vase de diferite forme si marimi, tempera diluata, fierbator electric. Sinteza partiala (efectuata cu ajutorul copiilor) se refera la starea apei de baut, la gust, miros, culoare, forma, greutate. |
O2 |
Transformarile apei sub influenta temperaturii. - temperatura ridicata transforma apa in vapori, deci stare gazoasa - aburii se ridica si formeaza norii; dand de aerul rece se transforma in picaturi de apa (ploaia) Efectuarea sintezei partiale - Temperatura scazuta transforma apa in zapada sau gheata. Apa exista si in stare solida. Caracteristicile ghetii: este lucioasa, rece, neteda, alunecoasa, incolora. Fenomene existente in natura ca urmare a transformarii apei sub influenta temperaturii: ceata, roua, chiciura, bruma, norii, ploaia, ninsoarea. |
Educatoarea atrage atentia asupra apei care fierbe. Copiii observa aburii care se ridica din apa care fierbe. - Ce se intampla cu apa din vas? Copiii observa picaturile de apa de pe capac. Educatoarea explica modul de formare al picaturilor de pe capacul vasului. Subliniaza urmatoarele: apa care se gaseste in natura sub forma de vapori, dand de aerul rece, se transforma din nou in picaturi de ploaie. Sinteza partiala este realizata de copii si se refera la starea gazoasa a apei, la transformarile ei. Educatoarea distribuie copiilor cuburi de gheata, apoi dirijeaza investigarea acesteia. - Ce se intampla cu cuburile de gheata de pe farfurie? - Din ce cauza credeti ca s-a topit? - Tineti in mana cubul de gheata si spuneti ce observati, ce simtiti? Educatoarea, folosind calculatorul si C.D. -ul, le explica copiilor in ce se mai pot transforma vaporii de apa in natura sub influenta temperaturii. Metode: observatia, conversatia, explicatia, invatarea prin descoperire Material: vasul cu apa care a fiert, calculator, C.D. cu "Fenomene ale naturii", cuburi de gheata, zapada. |
|
Obtinerea performantei de catre copii |
Sinteza partiala - realizata prin raportarea la povestirea "Povestea fulgului de zapada". |
Educatoarea solicita copiii sa deduca din imaginile prezentate (acestea sugereaza momentele principale din povestire) starile de agregare ale apei. Metode: conversatia, problematizarea, repovestirea. Material: planse cu momentele principale ale povestirii |
|
Continuarea invatarii dirijate |
O3 O4 |
Existenta apei in natura. - apa iese din pamant sub forma de izvoare, acestea se aduna in rauri, fluvii, lacuri, mari, oceane Sinteza partiala. Utilizarea apei. - in viata oamenilor, animalelor, plantelor. - in industrie, transporturi. Sinteza finala |
Educatoarea prezinta, folosind imagini, existenta apei in natura sub forma de izvoare, rauri, fluvii, lacuri, mari si oceane, ghetari. Sinteza partiala este efectuata de educatoare, utilizandu-se harta tarii si globul pamantesc. Prin intermediul acestora subliniaza cum se pot observa la scara redusa apele pe glob. Metode: conversatia, explicatia Material: harta tarii, globul pamantesc Educatoarea prezinta un C.D. Copiii enumera utilizarea apei in viata zilnica, in diferite domenii de activitate, in viata plantelor si animalelor. Se mentioneaza si pagubele produse de ape, prin inundatii. Este realizata de educatoare cu ajutorul copiilor, concluzionand ca apa este element vital. Sinteza finala va evidentia circuitul apei in natura, folosind imaginea din enciclopedie. Metode: conversatia, explicatia Material: calculator, C.D., enciclopedie |
Evaluarea performantei |
O5 |
Masurarea si aprecierea rezultatelor copiilor in invatare. |
Sarcina primita de copii pentru evaluarea individuala este: "Reprezentati cele trei stari de agregare ale apei" Educatoarea solicita copiii sa enumere starile de agregare ale apei, dupa care se intuieste fisa individuala si se comunica sarcina de lucru. Metode: conversatia, explicatia, exercitiul Material: fise individuale, creioane |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Fixarea in memoria copiilor a cunostintelor insusite, prin realizarea transferului acestora in situatii noi. |
Educatoarea sugereaza copiilor o activitate cu caracter practic ce se poate desfasura in aer liber, pentru a experimenta singuri ce au invatat in cadrul activitatii astfel: constructii in zapada, colorarea zapezii si a ghetii, cautarea urmelor de pasi prin zapada. |
|
Incheierea activitatii |
Aprecieri privind comportamentul copiilor pe parcursul activitatii |
Educatoarea apreciaza participarea copiilor la activitate, comportamentul dovedit de copii pe parcursul activitatii. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2025 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |