PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
GRUPA: pregatitoare
TEMA: Cand, cum si de ce se intampla?
PROIECTUL TEMATIC "Despre tine, primavara"
SUBTEMA: PARFUMUL PRIMAVERII"
TIPUL ACTIVITATII: ACTIVITATE INTEGRATA (ADE +ALA)
- de sistematizare a cunostintelor ;
FORMA DE ACTIVITATE: frontala, individuala, pe grupuri
CATEGORIA DE ACTIVITATE:
1. DOMENII EXPERIENTIALE:
DLC - Povestire cu inceput dat "Parfumul primaverii"
DEC - Pictura "Flori de primavara"
2. ACTIVITATI LIBER ALESE
CENTRE DE INTERES:
ARTA - "Flori de primavara" ( confectionare, taiere, ansamblare)
JOC DE CONSTRUCTIE - "Gradina cu flori de primavara"(macheta)
OBIECTIVELE DE REFERINTA ALE SUBTEMEI:
OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE DOMENIILOR EXPERIENTIALE:
DLC :
DEC:
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT IN DOMENIILE EXPERIENTIALE:
OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE ACTIVITATILOR LIBER ALESE:
Centrul de interes "ARTA":
Centrul de interes "JOC DE CONSTRUCTIE":
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT IN CENTRELE DE INTERES:
STRATEGII DIDACTICE:
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
"Ghid pentru proiecte tematice", Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;
"Curriculum pentru Invatamantul Prescolar", Editura Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009;
"Metode interactive de grup" (Ghid metodic), Editura Arves, Bucuresti, 2002;
"Activitatea integrata din gradinita", Ghid metodic, Editura Didactica Publishing House, Bucuresti, 2008;
ORDINEA DESFASURARII ACTIVITATILOR:
Activitatea din DEC - Pictura "Flori de primavara"- se va realiza in Centrul de interes ARTA, cu o subgrupa de copii.
EVALUAREA ACTIVITATII:
Se va realiza atat pe parcursul zilei, dupa fiecare modul desfasurat, cat si la finalizarea activitatii, urmarind: calitatea textului creat de copii, modul de realizare si finalizare a lucrarilor (complexitate, acuratete, centrare pe tema), care vor face parte din expozitia finala.
SCENARIUL ZILEI
La sosirea in gradinita, in Intalnirea de dimineata, copiii vor discuta despre Calendarul naturii, despre schimbarile care au avut loc la inceput de primavara, despre activitatile anterioare in care s-au transmis cunostinte despre florile de primavara.
La intrarea in clasa, copiii o vor gasi pe zana "Primavara", care tine in mana un cos cu flori parfumate.Prin versuri, copiii vor intra in dialog cu zana, afand de unde a venit si ce si-a propus sa daruiasca oamenilor.Dupa raspunsul zanei, copiii vor interpreta un cantec de primavara.
Atrasi de parfumul florilor si varietatea culorilor, impreuna cu educatoarea, vor stabili tema zilei, "Parfumul primaverii".
Prima activitate se va desfasura frontal, in DLC, copiii avand de continuat o povestire cu inceput dat. Educatoarea incepe povestea despre Primavara si cele trei fiice ale sale, care plecau dimineata pentru a raspandi frumusete. Intr-o zi, una dintre ele nu a mai ajuns acasa seara si.de aici copiii trebuie sa creeze.continuarea povestii.
Dupa finalizarea activitatii, tranzitia ,prin jocul muzical "Albinita", ii va purta spre cele doua Centre din ALA, respectiv, ARTA si JOC DE CONSTRUCTIE. La Centrul ARTA vor participa doua subgrupe, una va confectiona flori de primavara si in cealalta subgrupa se va desfasura activitatea din DEC, pictura "Flori de primavara". In Centrul JOC DE CONSTRUCTIE, copiii vor realiza o macheta cu ronduri pentru flori.
ACTIVITATEA COMUNA DLC cat si cele din CENTRELE DE INTERES, trezesc in randul copiilor dorinta de a povesti, de a comunica, dar le ofera si posibilitatea de a-i responsabiliza prin sarcinile individuale si de grup.
CENTRELE DIN ALA vor oferi copiilor mai multa libertate de actiune si posibilitatea de a-si alege centrul la care vor sa lucreze, aplicand METODA CUBULUI.
Activitatea din DOMENIUL EXPERIENTIAL DEC se va desfasura in cadrul centrului ARTA.
TRANZITIA, prin Jocul muzical "Albinita", a fost aleasa pentru a da posibilitatea copiilor de a imbina staticul cu dinamicul si de a face trecerea mai placuta de la o activitate la alta..
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC AL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||
Metode |
Mijloace |
Moduri de organizare |
|||
1.MOMENT ORGANIZATORIC |
Pentru o buna desfasurare a activitatii se iau urmatoarele masuri: crearea spatiului ambiental necesar; pregatirea materialelor didactice necesare intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa cu cantecul "Primavara". |
frontala | |||
2.CAPTAREA ATENTIEI |
Introducerea in activitate se va realiza sub forma de surpriza: Copiii vor gasi in clasa pe Zana Primaverii, cu un cos de flori parfumate. Dupa ce copiii vor intra intr-un dialog cu Primavara, le voi cere sa specifice de unde vine acest parfum si le voi propune ca astazi, la activitate ,sa avem ca tema "Parfumul primaverii". |
Conversatia |
Cos cu flori naturale; |
frontala | |
3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Copiii vor fi anuntati ca astazi vor putea deveni povestitori, prin continuarea unei povestiri despre Parfumul Primaverii, inceputa de educatoare. Apoi, pentru a o bucura pe zina Primavara, vor avea posibilitatea, la randul lor, de a-i arata ce frumos stiu sa picteze, sa realizeze flori de primavara, sa construiasca ronduri de flori.Macheta va fi daruita zanei. |
Conversatia - explicatia | |||
4. DESFASURAREA ACTIVITATII DIRIJAREA INVATARII |
ACTIVITATEA DLC Educatoarea incepe povestirea : "A fost odata o
zana frumoasa, care a sosit in Primavara le zise: -"Dragele mele, iata de ce v-am chemat: Fiecare din voi trebuie sa ma ajute sa trezesc natura la viata".Tu ,Martie ,vei umple padurile cu ghiocei, viorele, toporasi si vei trezi insectele, gazele la viata; Tu, Aprilie, vei impodobi pomii cu flori si vei astepta pasarile calatoare, ajutandu-le sa-si gaseasca cuibul.Tu, Mai, vei impodobi gradinile cu parfumatele flori.. Apoi le-a atentionat sa se intoarca seara acasa. Dar intr-una din seri, una dintre surori lipsea. Zana a asteptat-o toata noaptea dar nu a venit." Voi cere copiilor sa continue povestea, motivand ce a facut fiica cat a lipsit. Copiii vor continua povestirea.Se vor folosi mai multe variante pentru a antrena cat mai multi copii. La finalul povestirii,copiii vor aprecia cea mai frumoasa povestire creata. |
Expunerea Problematiza rea Exercitiul |
frontala |
Capacitatea copiilor de a identifica si reda caracteristicile anotimpului Evaluarea orala a modului de exprimare, a spontaneitatii, si creativitatii copiilor. |
|
5. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI |
TRANZITIA Prin jocul "Albinita"se va face trecerea la CENTRELE DE INTERES, lasand libertatea copiilor de a-si alege centrul preferat. Denumirea Centrului se va face folosind o metoda activa: METODA CUBULUI (GRUPA FLORILOR, GRUPA FLUTURILOR, GRUPA ALBINITELOR) La Centrul ARTA - copiii vor desfasura intr-o subgrupa ACTIVITATEA DE PICTURA din DEC, iar cealalta subgrupa va confectiona flori de primavara. La Centrul JOC DE CONSTRUCTIE, copiii vor construi gardul in jurul gradinii ,ronduri de flori si aleea casei. Activitatea se desfasoara pe fond muzical, folosind "Primavara" de Vivaldi. |
Conversatia METODA CUBULUI Exercitiul |
Foi de bloc format A4, acuarele, pensoane, servetele, suport individual. Flori decupate, scobitori, betisoare, lipici, hartie colorata; Pietricele, nisip, iarba artificiala, copacei infloriti, gard din lamele de lemn; |
individual pe grupuri |
Capacitatea copiilor de a lucra in echipa folosind diferite metode si tehnici pentru a realiza tema propusa. |
INCHEIEREA ACTIVITATII |
La finalizarea lucrarilor, se amenajeaza expozitia cu lucrarile realizate, apreciindu-se munca si seriozitatea copiilor, modul in care s-au implicat in realizarea sarcinilor propuse. In
incheiere, vor darui zanei Primaverii lucrarile realizate
si vor canta un cantec de primavara. |
Conversatia |
Capacitatea de a evalua / autoevalua lucrarile. |
Politica de confidentialitate |
![]() |
Copyright ©
2025 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |